Lili.org.il

יוצאים לשינוי

תחקיר. כתבה: לילי בן עמי, 7.1.16

צולם 10.1.16.  מרואיין: משה שנפלד, יו”ר עמותת יוצאים לשינוי

 

עמותת ‘יוצאים לשינוי’ הגישה תביעת נזיקין בבית המשפט המחוזי בירושלים נגד מדינת ישראל בשם חמישים ושלושה יוצאים ויוצאות בשאלה, בוגרי מערכת החינוך החרדית, על כך שלא זכו ללימודי ליבה בעת לימודיהם בבית הספר ועל הנזק שנגרם להם בעקבות כך

 

עד כה הוגשו מספר בג”צים בנושא ובשנת 2008 אף הכריע בג”צ כי על המדינה לאכוף לימודי ליבה על בתי הספר החרדים, אך כדי להמנע מחיוב זה נחקק חוק הישיבות הקטנות שהעניק פטור ייעודי עבור “מוסדות מיוחדים”. כתוצאה מכך, ישנם מאות אלפי תושבים במדינת ישראל ללא השכלה בסיסית וללא הכלים הנדרשים בכדי לממש את הפוטנציאל שלהם. חמור מכך, גם במקרים בהם המדינה מספקת מסלולים להשלמת פערי ההשכלה, הם פתוחים אך ורק בפני מי שמקיים כיום אורח חיים חרדי, מה שגורם ליוצאים בשאלה “ליפול בין הכסאות”.

 

כמה יוצאים בשאלה? לפי סקרי הלמ”ס מהשנים 2007 ל 2012- עולה כי מדי שנה נוטשים את הקהילה החרדית בממוצע כ- 8% משנתון חרדי, ובשנים האחרונות חל גידול המגיע לכדי 10% בשנתונים האחרונים (שנתון של גילאי 18). נתון זה חושף גידול מתמיד במספר הנוטשים את הקהילה החרדית. בשנים האחרונות כ 1,300 איש עוזבים את הקהילה החרדית בכל שנה. אחוז מאזרחי המדינה. בארץ 700- 800 אלף חרדים- הם כ 10 אחוז מהאוכלוסיה; בגיל גיוס הם 13 אחוז מהיהודים.

 

משה שנפלד, בן 31, בוגר החברה החרדית, פ”ת, ליטאי, יצא בשאלה בגיל 20, התגייס – לוחם ומפקד בנ”מ, השלים בגרויות ובעל תואר ראשון בגיל 29. “אמי אמריקאית ולכן אני דובר אנגלית. לא זרקו אותי מהבית- לכן אני לא מקרה מייצג”. היום מפתח אלגוריטמים היי טק וסטודנט לתואר שני.

 

יוצאים לשינוי: עמותת ‘יוצאים לשינוי’ הוקמה לפני כשלוש שנים בידי קבוצת יוצאים בשאלה בוגרי המגזר החרדי וחרטה על דגלה להביא לשוויון זכויות והזדמנויות עבור יוצאים בשאלה ולכל בוגר המגזר החרדי שאינו בהכרח מקיים היום אורח חיים חרדי. העמותה פועלת במגוון מישורים ובהם השכלה, תעסוקה, צבא, משפחה, חקיקה ועוד.

 

מימון המדינה לשם סגירת פערים:  המדינה היום מכירה שעליה לסייע לחרדים להשלים השכלה. לדברי שנפלד, היא משקיעה כחצי מליארד שח בשנה על השכלה תעסוקה וגיוס חרדים; מסלולים שרובם שאינם פתוחים לרדים לשעבר. 200 מליון שח לסייע לחרדים להשתלב באקדמיה והשלמת בגרויות- שיעורי עזר, מלגות לימודים, תשתיות לקמפוסים נפרדים… 200 מליון שח לתעסוקה- קורסים להכשרה תעסוקתית ממומנים, קורסים של המדינה, עידוד מעסיקים להעסיק חרדים, קורסים להשלמת פערים בסיסיים כמו ABC באנגלית. 100 מליון שח לצבא- תוכניות מיוחדות לחרדים, כמו “נצח יהודה” (זה הנחל החרדי. היום הוא חלק מחטיבת כפיר. קיים מעל 10 שנים), וגדוד או פלוגה “תמר גבעתי” (קיים לפני שנה שנתיים). שירות שנתיים ושנה שלישית השלמת השכלה כחייל. עם משכורת צבאית. יכול לישון בבית החייל אם אתה חייל בודד. אבל במקום צבא אתה משלים בגרויות. המדינה מבינה עכשיו- המטרה- החברה האלה שרפו שנים ועליהם לצמצם פערים.

לדברי שנפלד “כל המסלולים הללו פתוחים רק לחרדים ולא לחרדים לשעבר. כי דאגו לשמור על ציביון חרדי במסלולים המיוחדים. ליוצאים בשאלה אין זכויות. עד לפני 3 שנים לא היה שקל ליוצאים בשאלה. כי כל התוכניות לחרדים חייבו אותך להיות חרדי”.

 

השינויים שמובילה העמותה: המצב היום הרבה יותר שפוי בתחום של השכלה. לדברי שנפלד:

  1. האוני’ העברית פתחה תוכנית עם העמותה- ללילוי בוגרי מע’ החינוך החרדית הלומדים באוני’ העברית. גם חרדים וגם חרדים לשעבר. עד אז חרדים וחרדים שעבר לא קיבלו דבר. למה ? כי המדינה תקצבה מסלולים לחרדים. כלומר מוסדות יכולים לפתוח מסלול נפרד לחרדים. קמפוס נפרד. ואז יקבלו סיוע בתחומים שונים. כלומר חרדי שלמד באוני’ העברית יקבל סיבסוד מקרן קמח- לא סייעת להם בהשכלה בבהס ולכן עתה מגיע להם עזרה ליישר קו. שיעורי עזר וכו. עד אז יוצאים בשאלה לא קיבלו כלום. כי זה או תוכנית לחרדים או היתר. האוני’ היום מספקת שיעורי עזר, סיוע באיבחונים, מלגות נקודתיות, תוספת זמן בשנה ראשונה למבחנים, התאמות לתנאי קבלה… זה על חשבון המדינה. שלב א הגענו לועדת תכנון ותקצוב במלג. הותת שמקצה את הכספים. הם אישרו. ואז פנינו לאוני’ העברית והם אישרו את זה. היום זה קיים רק באוני’ העברית- החל מהשנה אוק’ 2015. שנה קודם המכינה של העברית הכירה בשיעורי עזר. הצבא עשה הקלות בנהלים והקלות בהגדרות חייל בודד. קרן קמח, לפי הותת היא חייבת להכיר ביוצאים בשאלה, אבל היא לא מיישמת את זה ואנו נאבקים על זה. משרד הכלכלה- אחרי איומים בעתירה לבגצ הסכים לתת 25 שוברים להשרה תעסוקתית (25 אנשים בארץ יקבלו 85% מימון ההכשרה. ורק בירושלים) משירות התעסוקה ליוצאים בשאלה. זה תקוע עד היום . מנגד לחרדים יש 11 מרכזים תעסוקתיים לחרדים- שירותי מיון השמה, קורסים בחינם וכו’. אנו בודקים התרחבות לעוד מוסדות.
  2. יש מלגה קטנה (שליש משכ”ל) ממשרד החינוך שעוברת דרך מרמנת ליוצאים בשאלה וחרדים. מלגת לימודים באקדמיה.
    יש מלגה מקרן קמח. אבל זה לא מיושם. שם אנו חושבים להגיש תביעה יצוגית כנגד קרן קמח.
  3. משרד הבטחון העביר 2 נהלים חשובים בנוגע ליוצאים בשאלה: יותר קל לקבל הכרה כחייל בודד. יש נהלים שמתחשבים ומכירים בסיטואציה. יותר קל לקבל חייל בודד. שנית, הקלה במיון. לפני כן היה קשה בגלל שאין להם בגרות ואין כמעט אפשרות לעבור פסיכוטכני בגלל שהם לא יודעים אנגלית. ואז ההשתבצות היתה למקומות גרועים. זכאים לשיחה עם קצין מיון שיוכל להפעיל שיקול בנושא. וגם ועדת חריגים לקורס קצינים וכן הלאה.
  4. שירות התעסוקה- 25 שוברים להכשרה תעסוקתית. טרם מיושם בשטח

 

צה”ל: “שנת משימה” מתייחסת למסלול בצבא לחרדים, בן שנתיים שמאפשר להשלים לימודים בשנה השלישית על חשבון הצבא ובמסגת השירות. היום זה קיים רק לחרדים. העמותה דורשת ממשרד הבטחון שזה יתאפשר גם ליוצאים בשאלה.

השכלה “יוצאים ללמוד”: הרחבת מסלול (בוגרי מע’ החינוך החרדית) האוני’ העברית לעוד מוסדות. וגם הרחבה של הפרוייקט שמפעילה העמותה ששמו “יוצאים ללמוד”- מלגאים מלמדים שיעורים פרטיים יוצאים בשאלה. זה קיים בכל ירושלים. אנו פותחים פיילוט במרכז. מיהם המלגאים? מסלול שחק לסטודנטים עולים מחו”ל מקבלים מהמדינה מימון מלא ועליהם להתנדב. מופעל ע”י האגודה לקידום החינוך.

 

בג”צים וחקיקה: לדברי שנפלד עד 2009 המדינה פעלה בניגוד לחוק, גם ע”פ קביעת בגצ. פריצקי הגיש ב99 בגצ להגדיר מהם לימודי הליבה. ב 2004 ארגון המורים הגישו בגצ ונפסק שהמדינה חייבת תוך 3 שנים לאכוף לימודי ליבה. 2009 המרכז לפלורליזם הגישו בגצ. מאחר והמדינה לא שינתה את המצב- נקבע שהתקציבים יעצרו בסוף השנה. ואז המדינה העבירה את חוק הישיבות הקטנות ב 2008 והוא נכנס לתוקף ב 2009. משמעותו שהמדינה מעגנת בחוק לתקצב “מוסדות לימוד ייחודיים” למרות שהן לא מתיימרות ללמד לימודי ליבה כלל. אפס לימודי ליבה. יש לשים לב שהחוק לא פותר את מחוייבות המדינה לילדים. עד אז היה חוק לימודי ליבה שלא החריג חרדים בחוק, אלא רק בחקיקה משנית של תקנות ונהלים.

המדינה חתומה על האמנה לזכויות הילד של האום– שם כתוב מה החינוך המינימלי שילד זכאי לקבל מהמדינה ושהמדינה מחוייבת לספק לו. מפורשות זה כולל את הזכות להתקיים בכבוד, כלים המאפשרים להתקיים בחברה. החינוך החרדי לא נותן את זה. כתוב באמנה במפורש שהמדינה צריכה להתחשב באמונות הדתיות ובמנהגי כל קהילה ולאפשר להם לחנך ילדים בהתאם לאמונותם, כל עוד זה לא בא בחשבון על הכלים הבסיסיים שהילד זקוק להם. זכותו של הילד לקבל כלים שיאפשרו לו להתקיים בכבוד בזכות עצמו- גוברת על זכותהם של ההורים לחנך את הילד בהתאם להשקפת עולמם.

חצי שנה קודם לחוק הישיבות הקטנות, חוקק חוק נהרי לפיו כל רשות מקומית מחוייבת לממן את המוסדות החרדים באותו שיעור שהמדינה מממנת אותו. הרשויות המקומיות משלמות חלק מהוצאות של חינוך. עד אז הרשויות הדתיות, כמו בני ברק ובאלעד, מימנו את הישיבות הקטנות. בערים מעורבות כל ראש עיר החליט על המימון לישיבה. חוק נהרי גרם לזה שבכל עיר בארץ – העיר מחוייבת לממן את הישיבה באותו אחוז כמו שהמדינה מממנת. חצי שנה אחכ עבר חוק הישיבות הקטנות שהן פטורות מחינוך חובה. שני חוקים אלה יצבו סופית את הפער ההשכלתי. חוק נהרי זה ש”ס. החוק המוסדות הייחודיים אולי יהדות התורה.

 

בגצ רובינשטיין – נגד חוק הישיבות הקטנות. בגצ לא קיבל את העתירה וקבע שהחוק מידתי. כומר זה בסדר שיש ילדים שלא יקבלו לימודי ליבה. בשקלול בין זכות ההורים לחנך בהתאם להשקפת עולמם לבין זכות הילדים לחינוך מספיק- האיזון מספיק קרוב למצב הקיים. למה? לא הוכח שפערי ההשכלה מזיקים כ”כ. שנית, מדובר סהכ על 3 שנים של הישיבה הקטנה וזה לא נורא. כי הבגצ התעלם מיתר שנות הלימוד של 8 שנים בבהס היסודי.

* בכנסת קודמת עזרה לנו: עדי קול. בכנסת הזו: רוזין, אלהרר

 

דוגמאות לפערים בהשכלה: יש תופעה אצל חרדים שהאימייל שלהם הוא אות ואז מספר תז.

עשירי לינואר- מה זה? לא יודעים מה זה כפתור אסקייפ במקלדת, כפתור סטופ במיקרוגל…

בעבודה לא מסוגלים להשתמש בתוכנת מחשב בסיסית של שירות לקוחות…

” בבהס לא למדנו אנגלית כלל. חשבון- לוח הכפל ושברים פשוטים. בריבוע או שורש לא כולם למדו. גם לא אחוזים. אלגברה אין, גיאומטריה אין. אנגלית מאד קשה להשלים. ”

 

מה קורה כשהילד רוצה להשלים את הפערים? היום לחרדים המדינה מפעילה תוכניות השלמת השכלה כדי שיוכלו להתפרנס. לחרדים לשעבר אין את תוכניות השלמת ההשכלה.

לדברי שנפלד האפליה בשני מישורים:

  1. כל ילד חרדי מופלה לעומת ילד חילוני, מבחינת זה שהוא לא מקבל לימודים.
  2. בוגר חרדי המדינה משלימה את הפער. בוגר חרדי לשעבר מופלה מול החרדי שזוכה להשלמת הפערים. למעשה זו הקבוצה היחידה שנפגעה מהמצב.

 

תביעת נזיקין קבוצתית נגד המדינה: שנפלד “הגשנו נגד משרד הכלכלה והבטחון לפני 3 חודשים. עו”ד שלמה לקר מייצג אותנו. גייסנו תרומות פרטיות. מיינו 400 פונים בשאלון. והגענו ל 100 פונים חרדים לשעבר. אנו תובעים בשם 50. אני לא תובע. הדרישה – 4 מליון שח  לכולם. עד היום המדינה היתה צריכה להגיש תשובה כתב הגנה.”

 

נספח:

 

התביעה: מטרת התביעה אינה כלכלית גרידא, אלא מבקשת להוביל שינוי במתן הזדמנויות להשלמת פערי השכלה בקרב יוצאים בשאלה והובלת המדינה ללקיחת אחריות על בוגרי המגזר החרדי ובכללם היוצאים והיוצאות בשאלה.

התובעים והעמותה מיוצגים ע״י עו״ד שלמה לקר המתמחה בזכויות אדם והרואה במניעת חינוך וכתוצאה מכך, הגבלת האפשרות להתפרנס בכבוד פגיעה קשה בזכויות האדם של כלל תלמידי המסגרות החרדיות ובפרט של החוזרים בשאלה.. עבודת ההכנה לתביעה נעשתה בשיתוף ‘קליניקת קונקורד’ בראשות פרופ’ פרנסס רדאי, קליניקת ״קונקורד״ תצביע על הפרת אמנות בינלאומיות בנושאי חינוך וטובת הילד הכרוכה במניעת לימודי ליבה מתלמידי החינוך החרדי.

שלמה לקר עו”ד: “לאחר שבג”צ הורה למשרד החינוך לאכוף לימוד לימודי ליבה במוסדות החינוך החרדיים חוקקה המדינה חוק מביש שאין לו אח ורע גם בנחשלות שבמדינות. החוק פוטר לחלוטין את מוסדות החינוך החרדיים הממומנים ע״י המדינה המקבילים לבתי הספר התיכוניים מהוראת מקצועות שאינם ״לימודי קודש״. יישום החוק מונע מעשרות אלפי תלמידים החפצים בכך, רכישת השכלה המאפשרת רכישת מקצוע ע״פ בחירתם, עצמאות כלכלית וממוש עצמי. התובעים, כולם חוזרים בשאלה, נאלצו להשלים לימודים בכוחות עצמם בגיל מבוגר ותוך השקעת ממון רב וזמן הנמדד  בשנים. מלבד מניעת החינוך בגיל המיועד לכך מופלים התובעים לעומת בוגרי החינוך החרדי שנשארו נאמנים לאורח החיים החרדי בכך שהמדינה מממנת ביד נדיבה השלמת לימודים לחרדים ומסרבת לממן השלמת לימודים למי שבחר באורח חיים חילוני או דתי שאינו חרדי.
התובעים מבקשים שבית המשפט יחייב את המדינה לפצותם בגין נזקיהם הכספיים, אפלייתם ועוגמת הנפש שנגרמה להם.”

מקורות לתחקיר:

ראיון טלפוני עם משה שנפלד 7.1.16 ומסמכים ששלחה עמותת יוצאים לשינוי, בהם הודעה לעיתונות וכתב התביעה.

 

 

 

מתוך מסמך ממ”מ “תוכניות סיוע ממשלתיות לבעלי רקע חרדי” , 3.11.14 איתי פידלמן

 

– בעלי רקע חרדי, הן חרדים והן אלו שעזבו את העולם החרדי זכאים למגוון אפשרויות סיוע השתלבות בהשכלה גבוהה ובהן: סיוע במימון שכר הלימוד, שיעורי עזר ועוד.הקריטריונים לזכאות לכלי הסיוע השונים הם לימודים בכיתה ט’-י”ב במוסד חינוך בפיקוח אחר )בנים ובנות( או במוסד חינוך תרבותי ייחודי )בנים בלבד(. לדברי גורמים במשרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה כל בעלי

הרקע החרדי, גם אם הם אינם שומרים כיום על אורח חיים חרדי או אפילו דתי, אשר למדו במוסדות אלה זכאים לסיוע;

 

– משרד הכלכלה מאפשר לחרדים מגוון תכניות על מנת לשלב אותם בתעסוקה ובהן: הסתייעות במרכזי הכוון, הכשרה מקצועית, שוברים לתשלום על לימודים, סיוע לבעלי עסקים המעסיקים חרדים, תכניות יזמות ועוד; בתשובה לפניית מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא נמסר ממשרד הכלכלה כי כל התכניות הללו מיועדות לאלו השומרים על אורח חיים חרדי, דבר שעוגן בקהל היעד

של התכניות הללו. הסיבה לכך היא החשש ששילוב אוכלוסיות אחרות בתכניות הללו יכול לגרום לניכור מצד החרדים ואף למנוע את השתתפותם בתכניות. לעמדת המשרד, אלו שעזבו את העולם החרדי יכולים להסתייע בכלים שמציע המשרד לכלל האוכלוסיה.

עם זאת, נמסר מהמשרד כי הוא החל בהקצאת כלים לטובת אוכלוסיית היוצאים בשאלה, כאשר ישנה כוונה להקצות תקציב שוברים לטובת אוכלוסיה זו, בתחילה דרך שירות התעסוקה.

 

– בפני חרדים המעוניינים לשרת בצבא ולשמור על אורח חייהם הכולל בין היתר שמירה על כשרות מהדרין, הפרדה בין בנים לבנות ועוד, עומדות שתי אפשרויות מרכזיות: האחת, במסגרת “נצח יהודה” – שירות צבאי קרבי הכולל הכשרה קרבית ולאחר שנתיים יציאה לשנת משימה בה החיילים רוכשים השכלה. השניה, שח”ר )שילוב חרדים( – שירות עורפי המאפשר לחיילים הללו לרכוש מיומנויות מקצועיות והשכלה אשר יסייעו להם בהמשך חייהם; בין יולי 2013 ליוני 2014 גויסו קרוב ל 2000 חיילים חרדים במסגרות אלה; על-פי הצבא, חיילים אשר עזבו את העולם החרדי – “יוצאים בשאלה”, זכאים לקבל מגוון הקלות במסגרת השירות הצבאי, ביניהן הכרה כחייל בודד חסר עורף משפחתי, הקלות בשיבוץ ואף ביציאה לקצונה, סיוע ברכישת השכלה ועוד. להערכת גורמי הצבא, קרוב ל 80 חיילים אשר “יצאו בשאלה” מתגייסים מדי שנה. […]

 

בשנים האחרונות עומדת על סדר היום הציבורי סוגיית הסיוע לבעלי רקע חרדי להשתלבות בתחומים שונים של החברה והכלכלה בישראל.

 

מאמצים אלה נובעים ממספר סיבות ובהן: האחת, הרצון לשפר את מצבם הכלכלי-חברתי של בעלי רקע חרדי. בדו”ח העוני של הביטוח הלאומי לשנת 2012 נכתב כי: “תחולת העוני של אוכלוסיית החרדים בישראל המאופיינת במשפחות גדולות רבות הגיעה בשנה זו ) 2012( ל 61.5%- וחלקם באוכלוסייה הענייה עמד על כ 12%- מהמשפחות – כמעט פי 3 מחלקם באוכלוסייה הכללית.”  מרכז טאוב אף טען כי “מעל שני שלישים ממשקי הבית החרדיים ושלושה רבעים מהפרטים החרדים…היו חיים מתחת לקו העוני אלמלא קיומה של רשת הביטחון של הרווחה והמסים בישראל – כלומר, על פי הכנסתם הכלכלית”.

 

גורם מרכזי המשפיע על רמת התעסוקה וכתוצאה גם על ההכנסה הכלכלית הוא רמת ההשכלה. רמת ההשכלה התיכונית של החרדים היא נמוכה בהשוואה למגזרים אחרים. הסיבה לכך היא שבנים חרדים רבים לומדים לימודי חול בסיסיים ביותר עד גיל 13 ולאחר מכן הם לומדים רק לימודי קודש ובסיום

לימודיהם הם אינם עורכים בחינות בגרות או כל בחינה חיצונית אחרת. אצל בנות לעומת זאת, היקף לימודי החול הוא רב יותר אך גם היקפם ורמתם של לימודים אלה אינם זהים לאלה הנלמדים בבתי-ספר העל-יסודיים הממלכתיים והממלכתיים-דתיים.

 

כך למשל, בקרב גברים חרדים בגילאים 64-25 שיעור התעסוקה של בעלי תואר אקדמי עומד על 71% לעומת 34% בלבד בקרב אלו שאינם בעלי תואר אקדמי. בקרב נשים הפער קטן יותר אך עדיין משמעותי 74% מבעלות תואר אקדמי מועסקות לעומת 50% בלבד מאלו שאין להן תואר.

popular personal essay writers for hire usa buy astronomy presentation write my religious studies thesis statement help me write professional phd essay on trump esl dissertation results writing for hire best custom essay ghostwriter for hire for college best admission essay writers service au professional dissertation hypothesis proofreading services for college professional masters blog post topic custom academic essay editor for hire for mba top curriculum vitae editing service au help with my custom critical thinking online pay to write cheap admission essay best blog post writing services cheap paper ghostwriters services for university professional homework writer website gb top dissertation hypothesis editing services uk custom essay ghostwriter for hire for university esl problem solving editor site us type my classic english literature report help me write custom reflective essay esl critical analysis essay proofreading for hire ca cheap curriculum vitae ghostwriting site us best reflective essay ghostwriters websites for mba top dissertation hypothesis editor sites usa cheap content editing for hire for college popular report ghostwriting services usa popular admission essay editor services usa descriptive essay writer site uk custom dissertation abstract editing sites cheap research proposal editing service usa best school essay writers service online cheap college cheap essay advice buy english report professional blog editor website for masters professional dissertation ghostwriting websites online esl case study ghostwriting service us pay to do top problem solving online cheap critical analysis essay proofreading sites for college cheap article review ghostwriters sites uk soft shell lobster top article ghostwriting websites au custom creative essay writing service gb popular blog post ghostwriter site for university top expository essay writers websites custom university essay editing sites for university cheap mba admission essay ideas do my human resource management creative writing dissertation ghostwriter websites au professional speech editor websites for masters best writing service online esl analysis essay writer website uk professional school homework assistance best dissertation methodology writing for hire for phd best literature review ghostwriting websites for phd popular application letter writing websites for college esl letter writer website gb top definition essay writer site best creative writing writers sites online popular biography editor sites for university culture essay writing for hire best cover letter ghostwriter website for mba top presentation ghostwriting services usa professional dissertation methodology proofreading services for college esl blog post writers sites for masters esl speech editor website usa popular university essay ghostwriting sites for phd professional dissertation methodology writers websites for masters cheap papers writing service gb top papers writer sites for phd esl descriptive essay editor sites for university top home work writer website for university top dissertation results editing service for mba popular thesis proposal writers for hire online cheap definition essay ghostwriter services usa professional scholarship essay editor site us esl bibliography editing site online type my family and consumer science curriculum vitae cheap expository essay proofreading for hire critical analysis essay proofreading services au law essay sample top personal statement editor site buy professional letter top academic essay ghostwriters service for school popular blog ghostwriters sites us best mba essay writer sites ca reflective essay for university write my engineering application letter cheap masters essay writers services for mba professional presentation ghostwriter website ca ancient egyptian paper best admission essay writing websites for university custom thesis writer for hire us custom reflective essay ghostwriter service for school popular college essay ghostwriter site online custom definition essay writing for hire gb write environmental studies bibliography popular essays ghostwriter site uk cheap assignment ghostwriters service for mba custom paper writing sites gb pay to write admission essay on lincoln professional personal statement proofreading websites for masters cheap scholarship essay writing sites ca top content ghostwriting service gb popular analysis essay editing website online esl report writing service for mba help with my ancient civilizations dissertation chapter top problem solving ghostwriters site online popular course work ghostwriters website for university best definition essay ghostwriter site for university cheap analysis essay writer service for school help with trigonometry dissertation methodology custom editor service for masters preschool child observation report pay to do communication term paper pay to do health course work popular essays ghostwriting for hire online esl thesis proposal writing websites for mba type my top best essay professional research paper ghostwriter service usa professional research proposal proofreading service esl dissertation proposal ghostwriter service for university popular creative writing ghostwriter websites ca best blog ghostwriting site for college best content writer service gb professional presentation ghostwriting site uk esl university dissertation chapter example popular mba essay writers sites online popular dissertation introduction ghostwriters site au liberal view on poverty order top scholarship essay on usa top scholarship essay proofreading service ca top annotated bibliography writers for hire for phd cheap mba dissertation methodology examples the buried life summary popular argumentative essay writer sites for masters best research proposal editor sites for phd professional research proposal proofreading websites usa top papers editor sites uk esl biography proofreading service us cheap college cover letter samples popular college creative writing examples pay for custom problem solving online personal proofreading service au custom dissertation abstract writers websites online cheap research paper writing site online best bibliography editing services gb hamlet comic relief top university biography topics top scholarship essay writers website gb esl term paper editor website for masters top term paper ghostwriters services us esl admission essay writers for hire for university personal statement editor for hire online top blog writers site au cheap paper editing services for college business essay writer sites top speech editing for hire us pay for my custom reflective essay on donald trump cheap dissertation chapter writers websites for school professional report ghostwriter service for college best admission paper ghostwriting services for masters custom blog editor site for mba julius caesar paper help with my esl persuasive essay on civil war custom thesis writing service for university custom scholarship essay writer services ca a seperate peace theme write esl expository essay on usa community identity stability best movie review ghostwriters sites for university custom article review editing websites for school pay for professional rhetorical analysis essay on brexit community essay sample top resume ghostwriting site for phd esl article review writing services ca best book review proofreading website for mba custom thesis writing site au popular admission paper ghostwriter website au best book review editing websites usa cheap homework editor website for university cheap cover letter writer websites for mba just lather esl university academic essay example esl paper editing services ca best university cv example pay to write popular admission essay on lincoln professional research paper editing sites online top case study ghostwriter site for college top speech ghostwriting website for mba professional speech writing website for university custom course work proofreading for hire for college professional dissertation methodology editor for hire for masters popular rhetorical analysis essay proofreading service au critical essay ghostwriting for hire uk help with my esl custom essay on usa popular dissertation hypothesis ghostwriter for hire for mba best thesis ghostwriters service for mba pros of racial profiling custom critical analysis essay ghostwriting site usa pay to get phd essay on usa cheap cv ghostwriters for hire usa esl research proposal ghostwriting service gb write me esl book review esl best essay proofreading site help me write shakespeare studies cover letter help me write best critical essay on presidential elections professional cv ghostwriting sites for mba write my best bibliography online best masters thesis advice top analysis essay writers website for university website review essay best analysis essay writer site for university pay for my professional creative essay on presidential elections custom content writing sites au best reflective essay ghostwriting for hire usa professional curriculum vitae editor website au esl dissertation chapter writer websites usa custom phd biography topic cheap phd curriculum vitae advice popular book review ghostwriter service for university write top business plan online blog ghostwriters sites online esl university assignment sample custom essays ghostwriters for hire for school custom essay ghostwriters service top persuasive essay ghostwriting service for school custom reflective essay editor websites ca top academic essay writers service for phd best writer site au professional dissertation proposal writers service for college top admission essay editor for hire for school best dissertation results editor service for mba popular rhetorical analysis essay editor site au cheap phd essay ghostwriters website for university custom scholarship essay writing service usa blog post ghostwriters service au best phd essay ghostwriter website for school cheap biography writers website us custom argumentative essay proofreading websites for mba cheap mba business plan topics help writing life science thesis write medicine letter popular academic essay ghostwriting services au pay to do popular phd essay on presidential elections professional admission paper ghostwriting for hire gb professional content writers sites for school help me write best masters essay on lincoln esl course work ghostwriter site uk popular article ghostwriter for hire for phd custom critical essay ghostwriting sites uk scholarship editor website usa mom is best popular blog post ghostwriter sites au cheap academic essay writer service au cheap scholarship essay writers services au cheap dissertation writing for hire usa top thesis proposal ghostwriter service gb professional academic essay ghostwriting service for university dissertation abstract writing for hire gb popular content writer website au esl annotated bibliography writers website uk best critical analysis essay writers services for university custom dissertation results editing websites for masters love in la sparknotes top biography writing for hire uk best academic essay ghostwriters site for university top report ghostwriters service for college popular dissertation introduction writer services for masters professional best essay editor services us popular article review ghostwriters services for college custom personal essay on usa custom thesis proposal ghostwriters websites for mba top annotated bibliography proofreading service for university best critical analysis essay writing website ca popular dissertation abstract ghostwriting services us popular blog writing websites best school essay writing sites for masters pay to write art & architecture bibliography top research paper writers website for phd top literature review ghostwriter website gb cheap college movie review socialization and culture top letter editing site au top dissertation results writers sites for school popular cv editing site for university popular thesis writing websites au best creative essay ghostwriting service online cheap literature review editor site au custom college course work example help me write popular creative essay on hacking top academic essay ghostwriter service best critical thinking editor website us professional masters expository essay help best rhetorical analysis essay ghostwriting services uk popular expository essay writer service for school professional homework proofreading website for mba cheap article editing site for college popular school cv examples logic essay ghostwriting site professional mba dissertation proposal esl dissertation ghostwriter services for phd phd essay on history best dissertation methodology ghostwriter website au popular book review proofreading site for university popular course work ghostwriter website usa cheap creative essay ghostwriting for hire for phd esl creative writing writing for hire for school elvis presleys wife cheap dissertation hypothesis ghostwriting for hire for university what are western religions top blog ghostwriting sites ca help writing best analysis essay on hillary cheap dissertation proposal writing for hire au help with custom admission paper buy shakespeare studies thesis top critical essay editor service online esl expository essay writers site custom personal essay editor service for school popular blog ghostwriter sites au type my professional critical essay on shakespeare custom persuasive essay writing sites us esl paper editing site us pay to write health speech cheap essays writers website usa esl university essay ghostwriting website for phd cheap best essay writer services gb cheap scholarship essay proofreading website for phd help with best literature review online custom creative writing writers service au professional annotated bibliography ghostwriter services ca dissertation chapter ghostwriter sites us professional dissertation proposal writer website for mba literature review writers services ca order classic english literature resume persuasive editor services us popular best essay writing for hire for university rhetorical analysis ghostwriter websites au top curriculum vitae proofreading service gb professional research proposal proofreading site for masters popular business plan ghostwriting site for college custom university essay ghostwriting website for mba type my women and gender studies creative writing best mba essay ghostwriters for hire us cheap phd essay ghostwriter service best dissertation abstract ghostwriting website for phd esl speech proofreading sites for school custom argumentative essay editing site for mba custom school letter assistance best dissertation conclusion editor websites for phd do my custom masters essay on shakespeare esl curriculum vitae editor service custom academic essay writing for hire au type my custom academic essay on usa professional critical thinking ghostwriters site for masters esl book review writers websites au professional creative essay ghostwriter websites for university pay to write investments admission essay physics writing websites top critical thinking writers sites ca case study ghostwriter site ca professional presentation ghostwriter site for school cheap argumentative essay editor websites for school popular course work ghostwriters website uk top course work ghostwriter service for school help writing statistics dissertation conclusion popular personal essay writing services online life science essay writers for hire custom thesis proposal writer services uk esl bibliography ghostwriting service cheap university business plan topic best dissertation results editor service ca cheap curriculum vitae editor sites for school best biography editor website au professional argumentative essay writing service top book review writer websites for school popular dissertation ghostwriter site usa custom phd essay ghostwriter website top college essay ghostwriter site online esl blog ghostwriter websites online best best essay writers services us buy logic cover letter professional scholarship essay ghostwriting for hire for university help writing film studies cv esl proofreading website au pay for tourism bibliography top annotated bibliography writing website uk business analysis paper popular rhetorical analysis essay writing websites for phd an image of africa meaning of true friendship cheap cover letter ghostwriters services popular dissertation ghostwriters site usa write me ancient civilizations movie review order world literature book review professional admission essay proofreading website uk popular course work ghostwriter sites for university biography proofreading for hire online ahab in moby dick nature vs nurture research paper custom college dissertation ideas cheap school annotated bibliography advice best course work ghostwriter for hire uk esl article review editing for hire for mba custom definition essay writing site for phd pay to write anthropology article review professional phd dissertation sample cheap book review writer websites custom dissertation results ghostwriter for hire us pay to write communication book review popular article ghostwriter sites online esl speech proofreading website for phd cheap essays writers services au professional masters essay ghostwriting service for phd top business plan writing services for university best curriculum vitae writing website au professional university admission essay advice popular expository essay ghostwriter websites pay to get theater studies dissertation results popular custom essay ghostwriter website for masters custom application letter editing websites for college symbols in the metamorphosis professional thesis proposal ghostwriter service for school popular mba term paper topic breathing underwater sparknotes great depression essay introduction earth science ghostwriters sites cheap personal statement writing services for college custom speech ghostwriting website us dissertation writing services gb popular home work ghostwriters services usa custom descriptive essay writing websites usa professional blog post writers sites for mba popular letter proofreading services for college pay to write custom academic essay on usa best blog editing sites for phd esl admission paper proofreading services uk professional dissertation chapter ghostwriting websites for masters cheap university essay ghostwriter site au custom papers editing site for mba top university essay proofreading website ca help with top dissertation conclusion esl dissertation conclusion editor site au popular blog post writer site for masters esl scholarship essay writers services custom business plan ghostwriter website online esl essays proofreading for hire for mba professional thesis statement writer site uk best article ghostwriters sites ca united methodist communion order earth science admission essay professional personal statement proofreading service for school custom problem solving writers services for school professional homework ghostwriter website ca college ghostwriting websites au logic writing site popular best essay editor services au cheap bibliography ghostwriter for hire uk best report editor site au cheap thesis proofreading site gb professional thesis statement ghostwriter services gb my personal philosophy professional report editing service for university custom ghostwriters website for masters popular scholarship essay proofreading sites usa help me write top blog online top thesis statement writer websites for university cheap assignment ghostwriter services top research paper proofreading site for college cheap research proposal ghostwriter websites online best academic essay proofreading services au pay to get english dissertation hypothesis cheap dissertation abstract ghostwriters sites professional phd resume assistance help with music thesis proposal buy human resource management admission paper professional blog post writer for hire ca best college curriculum vitae samples esl paper ghostwriter service best best essay writing for hire for phd write me best analysis essay online cheap application letter writer sites for mba custom rhetorical analysis essay editing site for college professional problem solving proofreading service for phd esl blog post editing site au reflective editing sites usa esl dissertation conclusion proofreading sites au help with my music home work communication writers services professional phd dissertation hypothesis advice help with my top masters essay on hacking best term paper ghostwriter service for school cheap curriculum vitae editing sites for mba pay to do popular school essay on trump help me write esl university essay on brexit custom research paper writing website gb esl academic essay proofreading for hire top argumentative essay writing services usa popular argumentative essay proofreading for hire for university pay to do history annotated bibliography

EOI - Web Like This!