Lili.org.il

המשפחה כולה עושה מילואים

 לא רק החייל. קריאה להתחשבות בנשות המשרתים במילואים

תחקיר לפינה החברתית ב”עושים סדר חדש”

כתבה לילי בן עמי 1.7.16

לכל המאמרים והתקירים

מרואיינת: אביטל לור, אשת מג”ד וממובילות מחאת נשות המילואימניקים, כוכב יאיר.

צולם 5.7.16 ושודר 7.7.16 בערוץ 1

 

מעל לשליש (36%) מהמשרתים במילואים הם הורים. בפועל, מי שנושאות בנטל המילואים לא פחות מחיילי המילואים הן בנות זוגן של החיילים, אשר בעת שירות המילואים מוטלת עליהן עבודה כפולה ומכופלת. נשים אלו נדרשות להמשיך ולעמוד בהתחייבויותיהן האזרחיות הרגילות במקום העבודה, ולצד זה לטפל במשק הבית ובילדים לבדן, בשל היעדרות בן הזוג הנמצא בשירות מילואים. מעל 80% מדווחות על פגיעה בעבודה ובלימודים ו- 87% מדווחות כי המדינה איננה תומכת בהן. בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית ביחס הניתן למשרתי המילואים במשק. עם זאת ביחס לבנות הזוג של אנשי המילואים לא נעשה דבר.

 

אביטל לור מתגוררת בכוכב יאיר. היא מספרת שבתקופת צוק איתן הקושי הנפשי והעומס בבית היה חריג, ונשות הישוב התארגנו לעזרה הדדית בבייביסיטרים, בישולים, הסעות של הילדים ועוד. זאת מאחר ולא היתה תמיכה מהמדינה. כיום מערך העזרה עדיין קיים, אך על “אש נמוכה”, בהתאם למצב הבטחוני.

ישנן התארגנויות אזרחיות סביב סוגיה זו עוד משנת 2010. התארגנויות אלו מציעות הצעות פרקטיות כגון- שלצו המילואים שבמעטפה החומה יצורף גם צו מילואים לבת הזוג, אותו היא יכולה להציג בפני המעסיק ולזכות להקלות (כגון יציאה מהעבודה שעה מוקדם יותר), וכן הטבות כגון קבלת עדיפות במעונות היום של התמ”ת. להלן מידע הלקוח מתוך ניירות עמדה של התארגנויות אלה.

 

להלן מתוך “נייר עמדה – תמיכה בבנות זוג של משרתי מילואים עם ילדים” מאת  יונת ריין-ספיר, יועצת קמל”ר (קצין מילואים ראשי) לקשרי ממשל, ועידן בנימין, רס”ן במיל’ (מאי, 2016):

 

רקע: שירות המילואים בישראל הינו חובה המוטלת על פי חוק על כל יוצאי צבא לאחר שחרורם ועד לגיל 40 לחוגרים ו-45 לקצינים ולמפקדים. עם זאת, רק כ-8% מהאוכלוסייה בגיל השירות משרתים בשירות מילואים פעיל (20 ימי מילואים בשלוש שנים, על פי חוק המילואים). יוצא שהשירות הינו בפועל שירות התנדבותי (להלכה- עפ”י חוק), אשר יש בו מידה רבה של אלטרואיזם מחד וחוסר שוויוניות בנשיאת הזכות והנטל מאידך.

קשיים הולכים וגוברים של התמודדויות מול מעגלי חיים מרכזיים (פרנסה, עבודה, לימודים, משפחה וכו’) ו”ההתנדבות הכלכלית” הכרוכה בשירות מילואים, הופכים להיות גורם מרכזי ביכולת לבצע שירות מילואים משמעותי. קשיים אלה מתעצמים כאשר מדובר באיש מילואים  (רוב המשרתים הינם גברים) אשר הינם בעלי משפחה. אצלם, תקופת המילואים הופכת לאתגר לא רק מבחינת התיאום אל מול מקום העבודה או מוסד הלימודים אלא גם לתיאום הטיפול בילדים עם בת הזוג. בפועל, מי שנושאות בנטל המילואים לא פחות מחיילי המילואים הן בנות זוגן של החיילים, אשר בעת שירות המילואים מוטלת עליהן עבודה כפולה ומכופלת. נשים אלו נדרשות להמשיך ולעמוד בהתחייבויותיהן האזרחיות הרגילות במקום העבודה, ולצד זה לטפל במשק הבית ובילדים לבדן, בשל היעדרות בן הזוג הנמצא בשירות מילואים.

מתוך נתוני סיכום שנת 2014 במילואים עולה כי 36% ממשרתי המילואים נשואים ול-39% יש ילדים[1] (ל-25% ילד אחד, 34% שני ילדים, 26% שלושה ילדים ול-15% יש ארבעה ילדים או יותר).

 

סקר: באחרונה, ערכנו סקר אינטרנטי קצר בקרב בנות זוג למשרתי מילואים, בכדי למפות ולאבחן באופן בהיר יותר את הקשיים עימם הן מתמודדות ולהכיר את עמדותיהן ביחס למצב הקיים. השאלון הורכב משאלות סגורות וניתן מקום להוסיף הערות באופן עצמאי. הסקרים מולאו באופן אנונימי והמענה היה התנדבותי בהפצה מפה לאוזן.

על השאלונים השיבו 220 בנות זוג למשרתי מילואים המגדלים ילדים במשותף. כ-20% מהן סטודנטיות (48) ו-92% שכירות. מבחינת המצב המשפחתי ל-75% 3 ילדים ומטה כאשר ממוצע הילדים עמד על 2.8 ילדים למשפחה.

תוצאות: הקשיים המרכזיים שהועלו היו כדלקמן; למעלה מ-90% דיווחו על עומס הטיפול בילדים, ומעל ל-70% מהנשים ציינו את הקשיים מול מקום העבודה וכן את ההתמודדות עם אירועים בלתי צפויים-

בהערות המילוליות ניתן דגש ספציפי לעריכת קניות וסידורים בעת המילואים.

ביחס לצורך לגמישות והתחשבות מהמעסיקים בעת שירות המילואים השיבו 90% מהנשים כי הן נאלצות לבקש הקלות שונות. כמו כן כ-81% מהסטודנטיות דיווחו כי שירות המילואים של בן הזוג פוגע להן בלימודים.

בנוגע לתמיכה וסיוע אותם מקבלות הנשים בעת שירות המילואים ציינו הנשים לחיוב (77%) את התמיכה של סביבתן הקרובה (משפחה, קהילה וחברים) ומנגד 87% מהן דיווחו כי הן אינן חשות תמיכה מהמדינה.

 

בכדי להבין את ההתמודדות עם שבירת השגרה ששירות המילואים כופה על המשפחה ביקשנו ללמוד על חלוקת העבודה בבית בין בני הזוג בעת שגרה. מתוך הדברים עולה כי ב-61% מהבתים הנטל הוא שוויוני בין בני הזוג, ב-27% מהבתים בת הזוג נושאת בעיקר הנטל לעומת 12% מהבתים בהם בן הזוג הוא הדומיננטי:

 

*1 רוב הנטל על בת הזוג, 3 חלוקת הנטל שוויונית, 5 רוב הנטל על בן הזוג.

 

מתוך ההערות המילוליות שניתנו בסקר עולה נושא המתח הנפשי אצל הילדים כסוגיה שיש לתת עליה את הדעת. כמו כן הועלתה המורכבות הזוגית והמשפחתית בעת החזרה משירות מילואים מתיש, כאשר גם בבית נואשים לאב מתפקד ולפיצוי על ימי ההיעדרות.

 

המצב כיום: אין כיום מנגנון תמיכה אמיתי בבת או בן זוג של חייל המילואים.

הגוף היחיד שמעניק תמיכה למשפחות המילואים הוא “בהצדעה“, שהינו מועדון צרכנים- עסקי שפועל בשיתוף עם צה”ל ומערכת הביטחון. פעילות המועדון בעיקרה היא מהצד הצרכני לאורך כל השנה. בנוסף קיימת עזרה בטיפול בתקלות בבית ובשירותי גרירה ותיקוני רכב למשפחות בזמן שירות מילואים פעיל.

 

מצד החקיקה לא קיימת התייחסות להבנה לפיה גיוס של אחד מבני הזוג משמעו גיוס המשפחה כולה. למעשה, כל סיוע, תמיכה או התחשבות תלויים ברצונם הטוב של המעסיקים ומסגרות הלימוד, ובעזרתם הרבה של בני משפחה וחברים. מצב זה שם רבות מהמשפחות באתגרי התמודדות בטיפול בילדים יותר מאשר בעבר בעיקר בזכות טיפול שוויוני יותר של בני הזוג בילדים בעת שגרה.

 

בעתות חירום ניתן למצוא התגייסות לאומית וולונטרית לתמיכה בבנות הזוג ובמשפחת איש המילואים. כמו כן בזמנים כאלה ישנן הקלות מסוימות לבנות זוג של אנשי מילואים המועסקות בשירות המדינה (זכאות להיעדרות של שעה ביום עבודה מלא, יום חופש בתום שירות המילואים).

 

הצעות חוק שעלו על סדר היום: במסגרת החקיקה בכנסת הועלו מספר הצעות חוק, אך אף אחת מהן לא הגיע לשלב מימוש מעשי.

 • הצעת חוק עבודת נשים (תיקון – זכות להיעדר מעבודה בעת ישרות מילואים של הבעל): (פ/20/1338). הצעה זו מתמקדת בקושי של בת הזוג להתייצב למקום עבודתה כרגיל בעת שירות מילואים. על כן מציעים כי בתקופה שבה בן הזוג נמצא בשירות מילואים כחוק, ולאישה יש מחויבויות משפחתיות, תינתן לאישה זכות להיעדר מעבודתה למשך שעה ביום (לכל הפחות), שלא על חשבונה.

הצעה זו הוגשה בנוסחים שונים בארבע הכנסות האחרונות (כנסות 17, 18, 19, 20) על ידי קבוצות שונות של חברי כנסת.

 • הצעת חוק שירות המילואים (תיקון – זכויות עובד שבן זוגו משרת שירות מילואים בנסיבות חירום): (פ/20/1710). גם הצעה זו נוגעת לקושי של האישה אל מול מקום עבודתה. בדומה לתקנה בנציבות שירות המדינה, המאפשרת לבת הזוג להיעדר שעה ביום בעת שירות חירום של בן הזוג, עלתה הצעת חוק המבקשת לעגן תיקון זה בחוק, ולהחילו על כלל המגזרים.

הצעת חוק זהה הונחה על שולחן הכנסת התשע- עשרה.

 • הצעת חוק שירות המילואים (תיקון – תגמולים לאנשי מילואים): (פ/20/2306). הצעה זו מסתכלת על ההיבט של ההוצאות הכספיות החריגות הנלוות לשירות המילואים של בן הזוג. על פי הצעה זו חייל מילואים, הזכאי על פי חוק לקצבת ילדים (הווה אומר שהוא בעל משפחה) יהיה זכאי להכפלת שיעור קצבת הילדים באופן יחסי על פי ימי המילואים אותם ביצע באותו החודש.

 

רעיונות מרכזיים ליישום: ראשית, ברצוננו לבקש ולהמליץ על קידום הצעות החוק הקיימות. הצעות אלה עולות בקנה אחד עם הצרכים שעלו מתוך הסקר ועל אף שהמענה שהן נותנות הינו חלקי, הרי שחשוב לפחות להתחיל ולטפל בנושא ברמה כלשהי.

רעיונות נוספים שעלו מתוך ניתוח הסקר:

 • ימי חופשה לבת הזוג בעת שירות המילואים. ניתן לעשות זאת בשתי דרכים משלימות.
  1) הגדלת מכסת ימי החופשה למי שבן זוגה משרת בשירות מילואים פעיל (תוספת יום חופשה בעת שירות מילואים ממושך). 2) מתן זכאות ליציאה לימי חופש ללא תשלום בעת השירות, גם כאשר אין לבת הזוג ימי חופש במלאי (חל”ת).
 • תמיכה רגולטורית. מורכבות מרכזית נוגעת לחשש מבקשות חריגות ממקום העבודה, בשל יחסי העבודה המתמשכים של האישה עם מעסיקיה. על כן ראוי שהחוק יעמוד לצד בת הזוג, באופן דומה להגנה מפיטורין אותה מקבל איש המילואים, כך שתוכל לבקש הקלות מבלי לחשוש למקום עבודתה.
 • מתן מענה לסטודנטיות הענקת הקלות לאימהות סטודנטיות בדומה לסטודנט/ית המשרת/ת במילואים.

 

סיכום: “מאחורי כל איש/ת מילואים שמתייצב עומדת משפחה תומכת”. ככל שהקשיים והעומס המוטלים על בת הזוג (ועל כלל המשפחה) גוברים, מתקשה איש המילואים להתייצב לשירות מילואים משמעותי. התמיכה מבית משפיעה מאוד על המוטיבציה לשירות ועל ההתייצבות בפועל.

אנו רואים כי בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית ביחס הניתן למשרתי המילואים במשק. עם זאת ביחס לבנות הזוג של אנשי המילואים לא נעשה דבר, על אף שהקשיים איתם הן מתמודדות אינם פוחתים. ראוי כי המערכת תראה במשפחה השולחת את איש המילואים חלק מתחום אחריותה, ותדאג לסייע להם עם הקשיים הנגרמים לאור השירות.

 

נספח

אין חייל מילואים או בת זוגו שאינם מכירים המעטפה החומה המבשרת את בוא המילואים. יש המקבלים את המעטפה בשמחה, יש המקבלים אותה בשוויון נפש ויש המקבלים אותה בצער-מה (“למעלה כתוב ‘מילואימניק יקר’ / באמצע, עולמך חרב / ולמטה ‘בברכה סרן סיגל נחמיאס'” – מתוך “סיגל נחמיאס” – אריאל הורביץ), אך האתוס הישראלי ביחס לשירות המילואים היה מאז ומתמיד “כשקוראים אז באים, כך היה וכך יהיה גם בלי לדעת למה, איך ומה” (מתוך “רוחות מלחמה” רמי קליינשטיין).  […]בשנים האחרונות והנתונים מצביעים על ירידה מתמדת באחוז אנשי המילואים המתייצבים לשירות מילואים מדי שנה (ומהווים כיום כ- 3% מהאוכלוסייה).[…]

הצעות להטבות: […] *החזר הוצאות ריאליות במשך תקופת המילואים: הוצאות בגין דלק, הוצאות סלולארי, הוצאות מזון, הוצאות בייביסיטר וכדומה (ניתן לבצע חישוב עקרוני ביחס למימון הוצאות ישירות בגין יציאה למילואים – המציאות היא שאנשי המילואים לא רק שאינם מקבלים פיצוי ממשי בגין אובדן ימי העבודה, הם מממנים את היציאה למילואים מכיסם). *יחד עם צו מילואים שיגיע יצורף “צו מילואים” לאישה –  אישה זכאית לצאת מהעבודה שעה מוקדם יותר. שמעבידים יקבלו תגמול על כך מביטוח לאומי. *המעסיק הציבורי והמעסיק הפרטי. מבחינת המעסיק הציבורי – השירות במילואים אמור להיות יתרון ותינתן עדיפות לקבלת עבודה. מבחינת המעסיק הפרטי- מתן בונוסים והטבות על העסקת אנשי מילואים ועל עידוד ליציאה למילואים. יש לקבוע הטבות מס אטרקטיביות למעסיקים כדי שהמילואימניק לא יהיה נטל אלא אפילו נכס.[…]

הקטעים מתוך מסמך: פורום משפחות המילואימניקים – עמוד השידרה של המדינה, מאי, 2010 (על המסמך חתומות איילת נחמיאס ורבין, אביטל לור ועוד).

 

סיכום מפגש בנות זוג ומג”דים/ מ”פים במילואים עם קמל”ר – 23/5/2016

משתתפים: נגה ויואב גרשוני-עמק (סמג”ד 7012) רמות מנשה, מיכל וניסים בן-סימון (מפ”מ) תלמי-יחיאל, חן וניסים להב (מ”פ מסייעת 8101) פתח תקווה, ריקי ושרון מויאל (מג”ד 9271) ת”א, שלומית ובני שפר (מנל”ח אלכסנדרוני) שהם, אביטל לור (ירון מג”ד גדס”ר) כוכב יאיר, אביה בן-אלחנן (מג”ד) ת”א, מיכל ורועי תימור-רוסו (מג”ד) ת”א, חדווה ועופר הס-קיבש (מ”פ) ת”א, מלי ודרור אבן-חן (סמג”ד) מודיעין. הושע פרידמן, קמל”ר ויונת ריין-ספיר, יועצת קמל”ר.

נושאים מרכזיים שעלו:

 • מג”ד הוא מג”ד הוא מג”ד. – גם מבחינת העומס וגם מבחינת רמת המוכנות שהוא צריך לדאוג לגדוד שלו. וכך גם צריכים להיות תנאי העבודה שלו והיחס אליו.
 • רוב הסביבה כבר לא עושה מילואים.
 • המשפחה כולה עושה מילואים לא רק החייל.
 • יש שני שלבים בהם קשה לעשות מילואים: 1. בתחילת הדרך, להשתלב במילואים בשלב הסטודנטיאלי. 2. מעל גיל 35 שאנשים כבר מבוססים וכל יום עבודה עולה יותר, פגיעה בקריירה העסקית.
 • שקיפות, התראה בזמן (ולא מהיום למחר). תמיד הפתרונות הם מהצד של האישה שמוותרת על דברים, ודואגת לסידור.
 • כל יום מילואים לעצמאים זו פגיעה כפולה 50 ימי מילואים = 100 ימי עבודה פחות, אי אפשר לתפקד כך. נזק כלכלי. הוצאות: דלק, רכב, בלאי, הפסד לקוחות, בייבי סיטר.
 • אנשי המילואים הם כוח שיכולים לעשות מהפכה, מחברים את מה שמפריד בינינו בחיים במדינה. מחבר בין קהלים שונים, אמונות ותפישות. אנשים שאכפת להם ממה שקורה פה.
 • ציפייה לכבוד והערכה אמיתיים, לא רק כסף.
 • יש תחושה של יחס מזלזל למילואים.
 • לקבל צ’ופרים על זה שהם קבוצת איכות.
 • ישנה סכנה אמתית ביציאה למילואים, בעיקר בחירום.
 • האב עובד למעשה ב-3 משרות: אבא, עבודה ומג”ד.
 • קושי לגדל ילדים לבד במשך תקופות ארוכות, האב חסר ברגעים משמעותיים של הילדים והמשפחה.
 • קושי של עצמאיות – הפסד כפול, אין מי שיחזיר להן – אין איך לכמת את זה.
 • קושי לבקש עזרה להרגיש המסכנה. בתוך תקופת המילואים כ”כ עסוקות בלתפקד את הבית והחיים שאין באמת קשב להתחיל לבקש עזרה מהסביבה.
 • קושי נפשי של בנות הזוג והילדים בזמן השירות ואחריו
 • קשה להיות לבד בבית, נסיעות להורים, הפרה של השגרה.
 • נשים עם טראומות מלבנון 2 וצוק איתן.
 • קשיים בזוגיות.

דברים חיוביים:

 • המעטפת שחשים בשנים האחרונות: נופשים משפחתיים, תגמולים כספיים.
 • על אף הקושי של הילדים – הם מקבלים הערכה מהסביבה וחשים גאווה בהורים. כשהילדים גדלים- יש משהו חינוכי-ערכי ביציאה למילואים.
 • הטבת “שעת הנקה” במקומות עבודה כמו אמדוקס ובנק הפועלים
 • יודעות שזה חשוב לבני הזוג ותומכות, אבל זה קשה.
 • ילדים אחרים מקנאים באבות – יש גם הערכה מהסביבה.

רעיונות לפעולה:

 • הטבות במעונות יום של משרד הכלכלה: מקומות עם ביקוש גבוה, לתת קדימות למשפחות של אנשי מילואים (היה בעבר לעובדי מוסד/ שירות), ואולי נקודות בהנחות של המשרד למעונות. כמו כן קדימות והנחות בצהרונים של משרד הכלכלה/ החינוך.
 • הטבות משמעותיות בתחום הדיור – משכנתא למשל.
 • הטבת “שעת הנקה” במקומות עבודה כמו אמדוקס ובנק הפועלים – ההצעה להרחבה לכלל המשק. כמו כן, החל ממשך שירות של יומיים ולא רק מעל 5 ימים.
 • לתת מגן לחברות שמיטיבות עם בנות הזוג והמשפחות
 • אמנה של מעסיקים לגבי בנות הזוג
 • לעשות דיפרנציאציה בין מי שעושה יותר למי שפחות. קריטריונים לפי תפקידים ומשך השירות.
 • הטבות במס: לא תוספת כסף, פשוט פחות הוצאות. לבנות הזוג (בתקופת השירות ובכלל) ואולי גם למשרתים עצמם. (החזר נק’ מס, הקלות מס)
 • לעשות ישיבות במקום קרוב, לא בקצה המדינה בשביל 10 דקות שיחה. לקצץ בימ”מ. הנסיעות עולות כסף (דלק, בלאי וכו’) עייפות בנהיגה., אבדן עבודה. עומס מיותר. – רעיון ליצור מקום ייעודי לישיבות ותכנונים במרכז, כמו we work” שמתאמים חדרי ישיבות, יכול להיות בבסיס צבאי או במקום אזרחי.
 • העדפה במכרזים בשירות המדינה לעצמאיים שהם משרתי מילואים.
 • השוואת תנאים לקבע: נופש מבצעי כמו של “חבר” אחת ל-3 שנים.
 • במצב חירום- ניתוק הקשר מהבית. ליצור פלטפורמה פנים יחידתית, של צה”ל שיהיה טלפון דרכו אפשר לעדכן ולהתעדכן – אולי באמצעות הקישור, שדי פנויות לאחר גיוס היחידה. מערך של רשויות מקומיות יחד עם קצין העיר – ממשק בין הילדים להוריהם. לשלוח גלויות הביתה.
 • אירועי הוקרה לילדים: יום כיף, קיטנה בקיץ – גם כתחושה ששווה לעשות מילואים וגם לעשות שם אירוע של תעודות/ צילומים וכו’ של “אבא שלי מפקד במילואים”.
 • לא לגייס מילואים בפרקי זמן קשים- שבוע אחרון של אוגוסט, שבוע לפני פסח.
 • חניכה של אישה לאישה (“אמץ לוחם”)– מפגשים מונחים ע”י נשים שעובדות בזה. (בינתיים הן עושות זאת באופן עצמאי).
 • מעגל תמיכה של בנות הזוג את עצמן.
 • מתן אפשרות לטיפול זוגי, או ליחידים (נפשי). זכאות לסדרת מפגשים.
 • לרתום מועצות מקומיות/ שלטון מקומי/ עיריות שיתרמו ממה שיכולים למען המילואים ויקבלו “מגן” כדי שעוד מועצות ירצו – לא דרך המורכבות של הכנסת אלא ישירות למועצות. למשל: קדימות בהרשמה לגנים ולצהרונים למצוא מקום קרוב לבית (משמעותי בתקופת המילואים).
 • קרן מלגות לילדים של אנשי מילואים לתואר ראשון, מלגות לבנות זוג שלומדות – לפי קריטריונים.
 • עזרה עם הילדים בבית בעת שירות המילואים – בנות שירות/ מתנדבים/ עובדים.
 • הצעה לתת שכר לפי תפקיד, מינימום ליום בלי קשר לעבודה האזרחית.
 • מעמד לבת זוג של משרת מילואים.
 • קדימות לאנשי מילואים בתורים

רעיונות שעלו אחרי המפגש:

 • יצירת קשר עם הרשויות המקומיות ורתימתם באופן ישיר. פורום תל אביבים. קשר עם ראש העיר מודיעין, ראש המועצה המקומית שהם.
 • שולחן עגול עם חברי כנסת בנושא משפחות אנשי המילואים – הפיכתם למחויבים לנושא.

[1] http://news.walla.co.il/item/2808898, http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4601027,00.html

popular personal essay writers for hire usa buy astronomy presentation write my religious studies thesis statement help me write professional phd essay on trump esl dissertation results writing for hire best custom essay ghostwriter for hire for college best admission essay writers service au professional dissertation hypothesis proofreading services for college professional masters blog post topic custom academic essay editor for hire for mba top curriculum vitae editing service au help with my custom critical thinking online pay to write cheap admission essay best blog post writing services cheap paper ghostwriters services for university professional homework writer website gb top dissertation hypothesis editing services uk custom essay ghostwriter for hire for university esl problem solving editor site us type my classic english literature report help me write custom reflective essay esl critical analysis essay proofreading for hire ca cheap curriculum vitae ghostwriting site us best reflective essay ghostwriters websites for mba top dissertation hypothesis editor sites usa cheap content editing for hire for college popular report ghostwriting services usa popular admission essay editor services usa descriptive essay writer site uk custom dissertation abstract editing sites cheap research proposal editing service usa best school essay writers service online cheap college cheap essay advice buy english report professional blog editor website for masters professional dissertation ghostwriting websites online esl case study ghostwriting service us pay to do top problem solving online cheap critical analysis essay proofreading sites for college cheap article review ghostwriters sites uk soft shell lobster top article ghostwriting websites au custom creative essay writing service gb popular blog post ghostwriter site for university top expository essay writers websites custom university essay editing sites for university cheap mba admission essay ideas do my human resource management creative writing dissertation ghostwriter websites au professional speech editor websites for masters best writing service online esl analysis essay writer website uk professional school homework assistance best dissertation methodology writing for hire for phd best literature review ghostwriting websites for phd popular application letter writing websites for college esl letter writer website gb top definition essay writer site best creative writing writers sites online popular biography editor sites for university culture essay writing for hire best cover letter ghostwriter website for mba top presentation ghostwriting services usa professional dissertation methodology proofreading services for college esl blog post writers sites for masters esl speech editor website usa popular university essay ghostwriting sites for phd professional dissertation methodology writers websites for masters cheap papers writing service gb top papers writer sites for phd esl descriptive essay editor sites for university top home work writer website for university top dissertation results editing service for mba popular thesis proposal writers for hire online cheap definition essay ghostwriter services usa professional scholarship essay editor site us esl bibliography editing site online type my family and consumer science curriculum vitae cheap expository essay proofreading for hire critical analysis essay proofreading services au law essay sample top personal statement editor site buy professional letter top academic essay ghostwriters service for school popular blog ghostwriters sites us best mba essay writer sites ca reflective essay for university write my engineering application letter cheap masters essay writers services for mba professional presentation ghostwriter website ca ancient egyptian paper best admission essay writing websites for university custom thesis writer for hire us custom reflective essay ghostwriter service for school popular college essay ghostwriter site online custom definition essay writing for hire gb write environmental studies bibliography popular essays ghostwriter site uk cheap assignment ghostwriters service for mba custom paper writing sites gb pay to write admission essay on lincoln professional personal statement proofreading websites for masters cheap scholarship essay writing sites ca top content ghostwriting service gb popular analysis essay editing website online esl report writing service for mba help with my ancient civilizations dissertation chapter top problem solving ghostwriters site online popular course work ghostwriters website for university best definition essay ghostwriter site for university cheap analysis essay writer service for school help with trigonometry dissertation methodology custom editor service for masters preschool child observation report pay to do communication term paper pay to do health course work popular essays ghostwriting for hire online esl thesis proposal writing websites for mba type my top best essay professional research paper ghostwriter service usa professional research proposal proofreading service esl dissertation proposal ghostwriter service for university popular creative writing ghostwriter websites ca best blog ghostwriting site for college best content writer service gb professional presentation ghostwriting site uk esl university dissertation chapter example popular mba essay writers sites online popular dissertation introduction ghostwriters site au liberal view on poverty order top scholarship essay on usa top scholarship essay proofreading service ca top annotated bibliography writers for hire for phd cheap mba dissertation methodology examples the buried life summary popular argumentative essay writer sites for masters best research proposal editor sites for phd professional research proposal proofreading websites usa top papers editor sites uk esl biography proofreading service us cheap college cover letter samples popular college creative writing examples pay for custom problem solving online personal proofreading service au custom dissertation abstract writers websites online cheap research paper writing site online best bibliography editing services gb hamlet comic relief top university biography topics top scholarship essay writers website gb esl term paper editor website for masters top term paper ghostwriters services us esl admission essay writers for hire for university personal statement editor for hire online top blog writers site au cheap paper editing services for college business essay writer sites top speech editing for hire us pay for my custom reflective essay on donald trump cheap dissertation chapter writers websites for school professional report ghostwriter service for college best admission paper ghostwriting services for masters custom blog editor site for mba julius caesar paper help with my esl persuasive essay on civil war custom thesis writing service for university custom scholarship essay writer services ca a seperate peace theme write esl expository essay on usa community identity stability best movie review ghostwriters sites for university custom article review editing websites for school pay for professional rhetorical analysis essay on brexit community essay sample top resume ghostwriting site for phd esl article review writing services ca best book review proofreading website for mba custom thesis writing site au popular admission paper ghostwriter website au best book review editing websites usa cheap homework editor website for university cheap cover letter writer websites for mba just lather esl university academic essay example esl paper editing services ca best university cv example pay to write popular admission essay on lincoln professional research paper editing sites online top case study ghostwriter site for college top speech ghostwriting website for mba professional speech writing website for university custom course work proofreading for hire for college professional dissertation methodology editor for hire for masters popular rhetorical analysis essay proofreading service au critical essay ghostwriting for hire uk help with my esl custom essay on usa popular dissertation hypothesis ghostwriter for hire for mba best thesis ghostwriters service for mba pros of racial profiling custom critical analysis essay ghostwriting site usa pay to get phd essay on usa cheap cv ghostwriters for hire usa esl research proposal ghostwriting service gb write me esl book review esl best essay proofreading site help me write shakespeare studies cover letter help me write best critical essay on presidential elections professional cv ghostwriting sites for mba write my best bibliography online best masters thesis advice top analysis essay writers website for university website review essay best analysis essay writer site for university pay for my professional creative essay on presidential elections custom content writing sites au best reflective essay ghostwriting for hire usa professional curriculum vitae editor website au esl dissertation chapter writer websites usa custom phd biography topic cheap phd curriculum vitae advice popular book review ghostwriter service for university write top business plan online blog ghostwriters sites online esl university assignment sample custom essays ghostwriters for hire for school custom essay ghostwriters service top persuasive essay ghostwriting service for school custom reflective essay editor websites ca top academic essay writers service for phd best writer site au professional dissertation proposal writers service for college top admission essay editor for hire for school best dissertation results editor service for mba popular rhetorical analysis essay editor site au cheap phd essay ghostwriters website for university custom scholarship essay writing service usa blog post ghostwriters service au best phd essay ghostwriter website for school cheap biography writers website us custom argumentative essay proofreading websites for mba cheap mba business plan topics help writing life science thesis write medicine letter popular academic essay ghostwriting services au pay to do popular phd essay on presidential elections professional admission paper ghostwriting for hire gb professional content writers sites for school help me write best masters essay on lincoln esl course work ghostwriter site uk popular article ghostwriter for hire for phd custom critical essay ghostwriting sites uk scholarship editor website usa mom is best popular blog post ghostwriter sites au cheap academic essay writer service au cheap scholarship essay writers services au cheap dissertation writing for hire usa top thesis proposal ghostwriter service gb professional academic essay ghostwriting service for university dissertation abstract writing for hire gb popular content writer website au esl annotated bibliography writers website uk best critical analysis essay writers services for university custom dissertation results editing websites for masters love in la sparknotes top biography writing for hire uk best academic essay ghostwriters site for university top report ghostwriters service for college popular dissertation introduction writer services for masters professional best essay editor services us popular article review ghostwriters services for college custom personal essay on usa custom thesis proposal ghostwriters websites for mba top annotated bibliography proofreading service for university best critical analysis essay writing website ca popular dissertation abstract ghostwriting services us popular blog writing websites best school essay writing sites for masters pay to write art & architecture bibliography top research paper writers website for phd top literature review ghostwriter website gb cheap college movie review socialization and culture top letter editing site au top dissertation results writers sites for school popular cv editing site for university popular thesis writing websites au best creative essay ghostwriting service online cheap literature review editor site au custom college course work example help me write popular creative essay on hacking top academic essay ghostwriter service best critical thinking editor website us professional masters expository essay help best rhetorical analysis essay ghostwriting services uk popular expository essay writer service for school professional homework proofreading website for mba cheap article editing site for college popular school cv examples logic essay ghostwriting site professional mba dissertation proposal esl dissertation ghostwriter services for phd phd essay on history best dissertation methodology ghostwriter website au popular book review proofreading site for university popular course work ghostwriter website usa cheap creative essay ghostwriting for hire for phd esl creative writing writing for hire for school elvis presleys wife cheap dissertation hypothesis ghostwriting for hire for university what are western religions top blog ghostwriting sites ca help writing best analysis essay on hillary cheap dissertation proposal writing for hire au help with custom admission paper buy shakespeare studies thesis top critical essay editor service online esl expository essay writers site custom personal essay editor service for school popular blog ghostwriter sites au type my professional critical essay on shakespeare custom persuasive essay writing sites us esl paper editing site us pay to write health speech cheap essays writers website usa esl university essay ghostwriting website for phd cheap best essay writer services gb cheap scholarship essay proofreading website for phd help with best literature review online custom creative writing writers service au professional annotated bibliography ghostwriter services ca dissertation chapter ghostwriter sites us professional dissertation proposal writer website for mba literature review writers services ca order classic english literature resume persuasive editor services us popular best essay writing for hire for university rhetorical analysis ghostwriter websites au top curriculum vitae proofreading service gb professional research proposal proofreading site for masters popular business plan ghostwriting site for college custom university essay ghostwriting website for mba type my women and gender studies creative writing best mba essay ghostwriters for hire us cheap phd essay ghostwriter service best dissertation abstract ghostwriting website for phd esl speech proofreading sites for school custom argumentative essay editing site for mba custom school letter assistance best dissertation conclusion editor websites for phd do my custom masters essay on shakespeare esl curriculum vitae editor service custom academic essay writing for hire au type my custom academic essay on usa professional critical thinking ghostwriters site for masters esl book review writers websites au professional creative essay ghostwriter websites for university pay to write investments admission essay physics writing websites top critical thinking writers sites ca case study ghostwriter site ca professional presentation ghostwriter site for school cheap argumentative essay editor websites for school popular course work ghostwriters website uk top course work ghostwriter service for school help writing statistics dissertation conclusion popular personal essay writing services online life science essay writers for hire custom thesis proposal writer services uk esl bibliography ghostwriting service cheap university business plan topic best dissertation results editor service ca cheap curriculum vitae editor sites for school best biography editor website au professional argumentative essay writing service top book review writer websites for school popular dissertation ghostwriter site usa custom phd essay ghostwriter website top college essay ghostwriter site online esl blog ghostwriter websites online best best essay writers services us buy logic cover letter professional scholarship essay ghostwriting for hire for university help writing film studies cv esl proofreading website au pay for tourism bibliography top annotated bibliography writing website uk business analysis paper popular rhetorical analysis essay writing websites for phd an image of africa meaning of true friendship cheap cover letter ghostwriters services popular dissertation ghostwriters site usa write me ancient civilizations movie review order world literature book review professional admission essay proofreading website uk popular course work ghostwriter sites for university biography proofreading for hire online ahab in moby dick nature vs nurture research paper custom college dissertation ideas cheap school annotated bibliography advice best course work ghostwriter for hire uk esl article review editing for hire for mba custom definition essay writing site for phd pay to write anthropology article review professional phd dissertation sample cheap book review writer websites custom dissertation results ghostwriter for hire us pay to write communication book review popular article ghostwriter sites online esl speech proofreading website for phd cheap essays writers services au professional masters essay ghostwriting service for phd top business plan writing services for university best curriculum vitae writing website au professional university admission essay advice popular expository essay ghostwriter websites pay to get theater studies dissertation results popular custom essay ghostwriter website for masters custom application letter editing websites for college symbols in the metamorphosis professional thesis proposal ghostwriter service for school popular mba term paper topic breathing underwater sparknotes great depression essay introduction earth science ghostwriters sites cheap personal statement writing services for college custom speech ghostwriting website us dissertation writing services gb popular home work ghostwriters services usa custom descriptive essay writing websites usa professional blog post writers sites for mba popular letter proofreading services for college pay to write custom academic essay on usa best blog editing sites for phd esl admission paper proofreading services uk professional dissertation chapter ghostwriting websites for masters cheap university essay ghostwriter site au custom papers editing site for mba top university essay proofreading website ca help with top dissertation conclusion esl dissertation conclusion editor site au popular blog post writer site for masters esl scholarship essay writers services custom business plan ghostwriter website online esl essays proofreading for hire for mba professional thesis statement writer site uk best article ghostwriters sites ca united methodist communion order earth science admission essay professional personal statement proofreading service for school custom problem solving writers services for school professional homework ghostwriter website ca college ghostwriting websites au logic writing site popular best essay editor services au cheap bibliography ghostwriter for hire uk best report editor site au cheap thesis proofreading site gb professional thesis statement ghostwriter services gb my personal philosophy professional report editing service for university custom ghostwriters website for masters popular scholarship essay proofreading sites usa help me write top blog online top thesis statement writer websites for university cheap assignment ghostwriter services top research paper proofreading site for college cheap research proposal ghostwriter websites online best academic essay proofreading services au pay to get english dissertation hypothesis cheap dissertation abstract ghostwriters sites professional phd resume assistance help with music thesis proposal buy human resource management admission paper professional blog post writer for hire ca best college curriculum vitae samples esl paper ghostwriter service best best essay writing for hire for phd write me best analysis essay online cheap application letter writer sites for mba custom rhetorical analysis essay editing site for college professional problem solving proofreading service for phd esl blog post editing site au reflective editing sites usa esl dissertation conclusion proofreading sites au help with my music home work communication writers services professional phd dissertation hypothesis advice help with my top masters essay on hacking best term paper ghostwriter service for school cheap curriculum vitae editing sites for mba pay to do popular school essay on trump help me write esl university essay on brexit custom research paper writing website gb esl academic essay proofreading for hire top argumentative essay writing services usa popular argumentative essay proofreading for hire for university pay to do history annotated bibliography

EOI - Web Like This!