Lili.org.il

המאבק לעצירת קידוחי נפט בגולן

תחקיר בעבור הפינה החברתית של “עושים סדר חדש”

כתבה לילי בן עמי 13.1.16

 

צולם 26.1.16 ושודר 28.1.16 בערוץ 1. מרואיינת: גלי פוקס, דוברת המטה לעצירת קידוחי נפט בגולן. בת קיבוץ כפר חרוב בגולן. סטודנטית לתואר שני בטכניון בפקולטה להנדסת סביבה.

 

חברת אפק (ג’יני אנרג’י העולמית) מבצעת קידוחי חיפוש אנכיים לחיפוש נפט בגולן בשנה האחרונה. לטענתם הם מצאו נפט ועתה הם מבקשים שנתיים הארכה (מועדת תכנון מחוזית בנצרת).  בראש חברת אפק עומד אפי איתם, שר התשתיות לשעבר, תושב הגולן (נוב). מועצת רמת הגולן מאשרת את הקידוחים. לדברי מטה המאבק- מדובר בהפקה לא קונבנציונלית. דהיינו הקידוחים כוללים שימוש בכימיקלים וכמויות מים עצומות, קידוחים אופקיים מתחת לקרקע שיזהמו את הכנרת ויהפכו את הגולן לתעשיית נפט. זה כרוך בזיהומי מים ואוויר, דליפות. אין לכך תקדים בישראל. התושבים מובילים מאבק ציבורי בשנתיים האחרונות.  גלי פוקס: “זה קצת דוד מול גוליית. החברה מעסיקה תושבים רבים וקונה שטחי פרסום רבים במקומונים. האם למדינת ישראל בעלת השטח הקטן ומשאבי הטבע הדלילים (אגן ההיקוות של הכנרת) יש את הפריבילגיה לערוך ניסויים בהפקת נפט לא קונבנציונלית- תחום שהיא לא מכירה, שהניסיון העולמי מראה שיש בו, לצד היתרונות הכלכליים, בעיות סביבתיות וחברתיות רבות?”.

 

המאבק: חברי המטה לעצירת קידוחי הנפט בגולן מורכב מתושבי רמת הגולן והאזור, חקלאים ובעלי עסקים, סטודנטים ומבוגרים, משפחות ותיקות וחדשות בגולן.

המטרה לשמר אזור זה, שהינו אגן ההיקוות של הכנרת, כחבל ארץ בעל צביון טבעי, חקלאי ותיירותי.

תיאור המאבק:

 1. המטה הצליח לגייס בתוך שבועיים 1000 התנגדויות לתכנית קידוחי הניסיון לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. רובן של תושבים ואחרות של ארגונים סביבתיים וגופים מקצועיים כגון המכון לחקר הכנרת, והתנגדות המשרד להגנת הסביבה.
 2. העלאת מודעות הציבור דרך הסברות בישובים. עם תחילת הקידוחים, נערכו הפגנות באתר הקידוח בהשתתפות עשרות אנשים, כמו גם ערבי עיון מטעם ארגוני הסביבה והאקדמיה בהם השתתפו מומחים שהזהירו מפני סכנות הקידוחים.

נערכו ערבי הסברה כמעט בכל ישובי הגולן שהניבו מאות התנגדויות נוספות לתכנית. הדיון בהתנגדויות ייערך בעוד שבועיים 1.2.16.

כמו כן בכל חג הפעילים מגיעים לאיזורי תיירות בגולן ומחתימים תיירי פנים על עצומות ומסבירים את הסיכון.

 1. הכלי הפרלמנטרי: גיוס חברי כנסת לתמוך. כמו כן הוקדש דיון לנושא בועדת הפנים והגנת הסביבה ביולי 2014, ודיון בועדת המדע ביולי 2015 בעקבות יציאת דו”ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בנושא השלכות של קידוחים לא קונבנציונלים – בדגש על פרקינג. בדיון זה חברי הכנסת הסכימו פה אחד שהחקיקה בישראל (חוק הנפט) חייב להתעדכן ולהכיל התייחסות להשלכות תעשייה זו על התושבים והסביבה ולא רק למהות הפקת הנפט. עוד חייבה הועדה כי יוקם צוות בין משרדי בראשות משרד החקלאות שיפעל לעדכון החקיקה בהתאם לקידוחים לא קונבנ’.
 2. הכלי המשפטי: המטה הגיש פעמיים עתירות לבג”צ, שהובילו להישגים משמעותיים, אך לא לביטול קידוחי הניסיון.
 3. תקשורת: סיקור נרחב בתקשורת המקומית והארצית. כל זאת, ללא סיוע כלשהוא של המועצה האזורית “גולן”, אשר נמנעת מלהתבטא בנושא.
 4. קשר עם משרדי הממשלה השונים והעברה לידיעתם מידע מקצועי. בעקבות מסמכים של המטה, המציגים קשר בין קידוחים לא קונבנציונליים לבריאות+תחבורה+סביבה, משרדים אלו מתעוררים ומפתחים דיון בנושא. כך שבתקווה ברגע האמת יוכלו להביע דעה המתבססת על מידע מקצועי ולא רק על פי שיקולים פוליטיים.
 5. קמפיין ציבורי הקורא לראש המועצה להביע עמדה ברורה בדבר עתיד הגולן, באמצעות תמונות עם פנייה אישית שהעלו תושבים והפגנה עם שלטים הנושאים פנייה אליו. “זה לא הזיז אותו ממקומו” לדברי הפעילים.

 

המטרות הקרובות של מטה המאבק:

 1. תגובה להשלכות הדיון על הארכת קידוחי החיפוש בשנתיים נוספות והרחבת ההיתר, כנראה באמצעות עתירה לבג”צ.
 2. המשך פעילות מול ישובי הגולן ולחץ על ראש המועצה.
 3. קידום הדיון בשינוי החקיקה.
 4. המשך מעקב אחר הקידוחים עצמם וחשיפת תקלות, ליקויים וסטיות מהתכנית שאושרה.

 

[מתוך חומרים ששלחו במייל מטה המאבק- מצגת וקובץ וורד]

 

שיחה עם גלי פוקס:

 

רמת הגולן זו מועצה איזורית – שבה ראש המועצה (אלי מלכה, בערך 15 שנה ראש מועצה) מיידע על כל דבר. מגיעים מיילים מהמועצה ברמה יומיומית על כל דבר שקורה במועצה. כאן לא הודיעו לנו על הקידוחים בכלל. באפריל 2014 במקרה תושב רמת הגולן ראה בשדה שלט תכנון ובנייה “כאן יהיה קידוח נפט”. לא הודיעו לנו. למעשה היו לנו רק שבועיים להגיש התנגדויות. מיד הקמנו מאהל במצפה אופיר והחתמנו תושבים בעזרת עו”ד מתנדבים. הצלחנו להגיש 1000 התנגדויות תוך שבועיים. כעבור חודש התקיים דיון בהתנגדויות בועדה המחוזית- שם ישבו חברי הועדה מכל משרדי הממשלה. כולם הפגינו עמדה מגובשת שהם בעד הקידוחים. הם היו מופתעים מכמות ההתנגדויות. כי בד”כ אין התנגדויות. מאתיים איש הגענו וחלקנו הצלחנו להכנס לאולם קטן וצפוף. למרות שהתרענו שיגיעו רבים- האולם התקיים באולם של 40 איש/ה. 6 שעות. זה היה לפני שנה וחצי. בסופו של דבר הקידוחים אושרו. ההתנגדויות השפיעו רק על כמה הגבלות שנכנסו- הגבלה שאי אפשר להוציא מהקרקע מעל 10 חביות נפט שבהן אדמה/מים/נפט. זה קריטי כי כשיש קידוח לא קונבציונלי- אז 10 חביות לא ברור האם יש שם נפט. כי עליהם לעשות בדיקות מבלי להוציא חביות ולכן זה מאט אותם ומקשה עליהם.

השנה הסתיימה עם 4 קידוחים ולדבריהם יש “כמויות של ערב הסעודית”. הם עדיין מבקשים להמשיך לחפש. זה תהליך שמאפשר להם לפעול בצורה פחות שקופה , מאשר בשעת הקידוח. כי הם פועלים לפי חוק הנפט ולא לפי חוק התכנון הבנייה. לא צריך להגיש תזכירי השקעה.

ברגעים אלה עדיין יש להם רשיון. הרשיון בן שנה. הוא יסתיים בפברואר 2016 והם מבקשים הארכה. הדיון בהארכה יהיה החודש בועדה מכוח חוק הנפט. הרכב דומה לועדת תכנון ובנייה.

קידוח= שטח של 7 דונם שבו יש מקדח גדול (קוטר פחות ממטר) ויורדים לתוך הסלע במשך קמ- קמ וחצי. לחצוב בבזלת הקשה של רמת הגולן, לעבור שכבות מים (אקוויפרים של רמה”ג) ולהגיע לשכבה שבה לדעתם יש נפט כלוא, ולהוציא ממנה דגימות. ואז לנתח את הדגימות. הם יכולים לנתח את הדגימות. ואז עליהם לעשות “מבחני הפקה”. זה התהליך בו החברה בודקת כמה קל או קשה להוציא את הנפט, האם הוא כלוא בסלע, כמה מים צריך כדי להפיקו. 10- 20 אחוז נפט? אם זה כלכלי אז משרד האנרגיה יכול להכריז על תגלית. ואז החברה מקבלת חזקה על השטח ל 30 שנה. הקדיחה דורשת אנרגיה- משאיות סולר, יוצאים מים, בוץ קידוח, כימיכלים שעוזרים בקידוח, שמנים, מים… את הכל שמים בבריכה ויש להוביל את זה ולטפל בזה.

כלומר יש בעיה בהפקה. יוצאים מהקרקע הרבה מאד מים. יחד עם הנפט יוצאים מים והם מכילים חומרים מהקרקע והסלע. חומרים רדיואקטיבים, מליחות גבוהה, מתכות כבדות. מפנים אותם למכון טיהור שפכים ואלא אם הם רעילים ואז לרמת חובב.

רשות העתיקות אישרה את הקדיחה.

 

שיטת הקדיחה “פרקינג” איננה קונבנציונלית ושנויה במחלוקת: ישנה התנגדות ציבורית בעולם, בעקבותיה ישנן מדינות  שהוציאו מהחוק Fracking . דיון ציבורי הוביל כמה מדינות (ניו-יורק, ורמונט, מרילנד) ומחוזות רבים בארה”ב לאסור על פרקינג בתחומם. בנימוקו לאיסור על פרקינג במדינתו אמר המושל אנדרו קואמו כי הוא לא היה רוצה שילדיו יחיו ליד אתר פרקינג.  בשנת 2011 הפכה צרפת למדינה הראשונה באירופה האוסרת על שימוש בטכנולוגיית הפרקינג עקב סיכונה הסביבתי. בולגריה, מדינה אשר תלויה לחלוטין ביבוא גז מרוסיה, ובשטחה מצבורי פצלי גז שהיקפם מוערך בכ-300 מיליארד מ”ק, הייתה למדינה השנייה אשר אסרה על טכנולוגיית הפרקינג בשטחה. השנה הוצא הפרקינג מהחוק גם בסקוטלנד, בעקבות מאבק ציבורי ארוך שנים. במדינות אחרות באירופה הטכנולוגיה נמצאת תחת הקפאה (איסור זמני – MORATORIUM) שמטרתה לחקור לעומק את ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות של יישום הטכנולוגיה: גרמניה הסתמכה משמעותית על פרקינג לשאיבת גז לחימום הבית במהלך העשורים האחרונים, אולם החליטה בעקבות הסיכונים שהתגלו לאסור זמנית על שימוש בשיטה בשנת 2013. הולנד עצרה שימוש בפרקינג בשנת 2013 .מדינות נוספות נמצאות בתהליכי איסור זמניים וקבועים: ווילס, מחוזות בספרד, צ’כיה, אירלנד ועוד. למעשה, הטכנולוגיה מיושמת בעיקר בסין, ארה”ב ואוסטרליה. באירופה או שלא רוצים או שזה לא משתלם. השלכות: משאיות, דליפה, זיהום אויר מזה שיש 24 שעות שריפה של גזים שיוצאים מהקרקע.

 

היכן זה עומד? בסוף חודש ינואר 2016 תתכנס ועדת הנפט (מכוח חוק הנפט) לדון באישור הארכת קידוחי החיפוש לשנתיים נוספות. הבקשה הוגשה על ידי חברת אפק והיא מהווה פרשנות מרחיבה של תקנות הנפט הקובעות שקידוחי חיפוש יימשכו שנה בלבד, אחריה על היזם להגיש תכנית על פי חוק התכנון והבנייה אם הוא מוצא טעם להפקה. בנוסף לבקשה להארכה, חברת אפק מבקשת להעניק סמכות יוצאת דופן לצוות הבקרה המלווה את הקידוחים, על מנת שצוות זה יוכל לאשר שינויים, חריגות בהתאם לרצונה של חברת אפק, וכן יוכל לאשר הפקת חביות רבות במבחני ההפקה.

על רקע זה התושבים מתנגדים להארכת הרישיון ללא עמידתה של חברת אפק בתנאים הבאים:

•ניתוח והצגה של הנתונים שהתקבלו מקידוחי הניסיון שנערכו עד כה, כגון: המרחקים מאקוויפר חבורת יהודה ואקוויפרים כלואים בקרבת הקידוח;

•תיאור מפורט של הטכנולוגיות שישמשו במבחני ההפקה ושל הפעולות שיערכו במהלך המבחנים, כגון פיצוצים, המרצה, העלאת לחצים, חמצות;

•תאור מלא של הכימיקאלים בהם ייעשה שימוש במהלך מבחני ההפקה, לרבות כמויות וריכוזים;

•כמויות המים שיידרשו ורמת הלחצים שבהם יוחדרו לתת הקרקע;

•מסמך סביבתי המתאר את ההשלכות הסביבתיות הצפיות ממבחן ההפקה באתר המסוים המתוכנן, הסיכונים לסביבה ולבריאות הציבור והיערכות של החברה ושל הרשויות להתמודדות עם סיכונים אלה;

•תכנון מפורט של אתר הקידוח המציג את דרכי ההתמודדות עם הנושאים הסביבתיים הנ”ל כגון, בחינת תכנית לטיפול במים החוזרים.

 

כתבות:

שחיתות, עיתון הארץ, אבנר הופשטיין 10.07.2014

http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2372652

מדוע חברת אפק המתעתדת לבצע קידוחי נפט בגולן טוענת שוב ושוב שהיא מחפשת נפט נוזלי “רגיל” בקידוחי הניסיון, בעוד החברה האם שלה מדווחת לבורסת נאסד”ק דווקא על “אבחון של מרבץ עם פוטנציאל משמעותי של ‘נפט הדוק'” – סוג של נפט שמחייב שימוש בטכנולוגיית הפראקינג השנויה במחלוקת? ומדוע לא נתן מהנדס המועצה, שחתם על אישור קידוחי הניסיון, גילוי נאות לכך שבתו מועסקת בחברה? שאלות רבות, ותשובות אין

 

מאבק התושבים http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000948954

” אפק היא חברה בת של חברה אמריקאית בשם ג’יני, הנמצאת בשליטתו של המיליארדר הווארד ג’ונס, יהודי-אמריקאי שעשה את הונו בתעשיית הטלקומוניקציה ונכנס לתחום חיפושי הנפט לפני קצת פחות מעשור. שמות בולטים נוספים בג’יני הם איל התקשורת הבינלאומי רופרט מרדוק והלורד ג’ייקוב רוטשילד, שמחזיקים בנתח של 5.5% מהחברה כל אחד. ריצ’רד (דיק) צ’ייני, סגן נשיא ארה”ב בתקופת גורג’ בוש הבן, משמש חבר בדירקטוריון המייעץ של ג’יני.

אפק אינה הפעילות הישראלית היחידה של ג’יני; חברה אחות שלה היאIEI , המקדמת מיזם להפקת נפט מפצלי שמן באזור עמק האלה, מיזם שכיכב לא מעט בכותרות על רקע החשש של תושבים ופעילים סביבתיים מפגיעה משמעותית שתיגרם משיטת ההפקה, הכוללת חימום של שכבות הקרקע לטמפרטורה של מאות מעלות.

במטה המאבק טוענים שגם ברמת הגולן לא מדובר בקידוח נפט “רגיל” אלא בהפקת נפט שונה לחלוטין. את הטענה הזו הם מבססים בין היתר על דיווחים של ג’יני ואמירות של בכיריה המתייחסים ל- Tight oil, פצלי נפט בעברית, סוג של נפט גולמי קל שמופק בדרך כלל על-ידי קידוחים אופקיים ובשיטה שנקראת פראקינג (עוד על כך, בהמשך). פצלי נפט מופקים זה שנים רבות, אולם לפי פעילי איכות סביבה סובלים מבעיות סביבתיות ייחודיות וקשות הנובעות משיטת ההפקה, ובראשן זיהום מקורות מים.

וכאן, לפני שנסביר מהו הפראקינג, חשוב לחדד את ההבדלים בין הצדדים: אפק טוענת כי בקידוחי הניסיון אין לה שום כוונה לעשות שימוש בפראקינג. מה יקרה אחר כך? החברה לא מפרטת. […]

הפקת הנפט מפצלים נעשית כאמור בטכניקה הנקראת פראקינג. זה קורה בשני שלבים: בשלב הראשון נעשה קידוח אופקי שנפרס לאורך מרחק שעשוי להגיע לקילומטרים. בשלב השני נעשה סידוק – שהוא למעשה מעין אפקט של רעידת אדמה זעירה לאורך אזור הקידוח האופקי, שמשחררת את הנפט מתוך נקבוביות הסלע שבהן הוא כלוא. בשיטה נעשה שימוש גם בחומרים כימיים שונים לשטיפה ובכמויות גדולות של מים.

יוחאי גרוס, מורה מגבעת יואב שלמד על שיטת ההפקה הזאת כחלק מהמאבק, אומר כי היא נתקלת בהתנגדות משמעותית בעולם. “מחקרים שנערכו בארצות הברית העלו כי באזורים בעלי שכבת סלע סדוקה, 30% מהקידוחים דלפו חמש שנים לאחר הקידוח למי התהום והפכו אותם לבלתי ראויים לשתייה ולהשקיה. 50% מהקידוחים דלפו לאחר 20 שנה.

“אנו נמצאים בקשר עם פרופסור ישראלי, מומחה לפראקינג. הוא אומר בצורה ברורה, שהסכנה הגדולה היא זיהום מים. אנו נמצאים בקשר עם טוקסיקולוג, שאומר שזה פוגע בבריאות הציבור שנמצא באזור. באנגליה, הפוליטיקאים שהעזו לפתוח פה בעד השיטה הזו, מוקצים. זה יהיה אסון לאומי.

“כשביקשנו מהם (מאפק) להתחייב שהם לא הולכים לפעול בשיטות לא קונבנציונליות כמו פראקינג, הם לא היו מוכנים” […]סוגיה משמעותית אחרת היא ההשפעה על הכנרת. המכון לחקר הימים והאגמים, שהוא הגוף הסביבתי האמון על הכנרת נדרש לסוגיה והדוח שלו מזהיר משימוש בפראקינג, אם כמובן יהיה כזה: “להפקת גז ונפט על-ידי שימוש בטכנולוגיית פראקינג”, נאמר בו, “משמעויות קשות של זיהום מקורות מים טבעיים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר ביישום השיטות במרחק שבין 1-15 ק”מ במעלה אגן ההיקוות של האגם היחיד במדינת ישראל”.

הדו”ח ממשיך ומציין מדוע הוא מניח כי ייעשה שימוש בפראקינג: לא ניתן להפיק נפט משכבת המטרה בשיטות קונבנציונליות; כבר בשלב קידוחי הניסיון הצהירה אפק כי זה ייעשה תוך שימוש בחומרים המשמשים בטכנולוגיות פראקינג; שיחה אישית עם אנשי המקצוע של אפק, הבהירה שאכן מדובר בפראקינג.  […]

במטה המאבק רומזים כי ההחלטה להעניק לג’יני רישיון לקדוח ברמת הגולן מקורה בליקוי חמור. במכתב למבקר המדינה הם מציינים כי עוזי לנדאו, בתקופתו כשר התשתיות, שינה את מפת חיפושי הנפט של ישראל וצירף אליו את רמת הגולן. במטה מוסיפים כי לנדאו קיבל בעבר (בשנת 2005) תרומה מהווארד ג’ונס לקמפיין פוליטי שלו, ולפיכך שינוי המפה על ידו באופן שיכול להיטיב עם ג’ונס אינו ראוי. נציין בסוגריים כי על רקע התרומה ההיא לנדאו השעה את עצמו מקבלת החלטות ביחס למיזם פצלי השמן בחבל עדולם של החברה האחות.

כיו”ר ג’יני משמש אפי איתם, תא”ל במילואים, ולשעבר יו”ר המפד”ל ושר התשתיות. איתם, 62, מתגורר ביישוב הדתי נוב, בדרום הרמה. […] למי יהיה שייך הנפט, אם כמובן יימצא, לישראל או לסוריה. זאת כמובן חבית נפץ בינלאומית עם השלכות על יחסי החוץ של ישראל.

“מנקודת ראותה של הקהילה הבינלאומית”, מסביר פרופ’ יובל שני, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומומחה למשפט בינלאומי את הבעייתיות של המצב, “רמת הגולן הינה שטח כבוש, ועל ישראל מוטלות מגבלות נוקשות למדי בכל הקשור לפיתוח וניצול משאבי הטבע שברמה”.

לדברי שני, הכלל החשוב ביותר של המשפט הבינלאומי בעניין נקבע כבר באמנת האג משנת 1907; לפיו, המדינה הכובשת יכולה לעשות שימוש ב*פירות* של משאבי הטבע בשטח הכבוש (למשל, ביבולי השדות), אך לא ב”קרן* (למשל, במחצבים). שני: “קיים ויכוח בין משפטנים, לגבי השאלה מה דינו של ניצול הממשיך פעילות שהייתה קיימת לפני הכיבוש (למשל, הפעלת שדה נפט קיים, כחלק מחובתה של המדינה הכובשת לשמור על המצב הקיים); אך אין מחלוקת אמיתית, כי המדינה הכובשת אינה יכולה בדרך כלל לנצל משאבים שלא נוצלו קודם לכן “.”

 

מטה המאבק “נציל את עדולם”  http://www.saveadullam.org/

 

דה מרקר http://www.themarker.com/markets/1.2745631

” “מצאנו שכבת נפט בעובי של 350 מטר בדרום רמת הגולן”, כך טוענת חברת אפק, מקבוצת ג’יני אנרג’י האמריקאית (Genie Energy), שביצעה במהלך החודשים האחרונים שלושה קידוחי נפט בדרום רמת הגולן. הטענה הושמעה על ידי הגיאולוג הראשי של החברה, ד”ר יובל ברטוב, בכתבה ששודרה הערב (ג’) בחדשות 2. את תגובתו של אפי איתם, יו”ר ג’יני ישראל ומי שעומד בראש פעילות החיפושים, לא ניתן היה להשיג.

דבריו של ברטוב מתייחסים לקידוח “נס 5”, הקידוח הראשון שביצעה אפק. מזה מספר חודשים מבצעת החברה פענוח של הלוגים החשמליים שבוצעו בקידוח, ושנועדו לבדוק את תכולתו וטיבו. למרות הטענות שהוצגו בערוץ 2, עד כה לא פירסמה ג’יני אנרג’י הנסחרת בבורסת ניו יורק, כל דיווח בעניין למשקיעים, כך שטרם התבררו הממצאים, אם בכלל. מניית ג’יני עלתה היום בכ-3%. […]

בנוסף לשטח החיפוש ברמת הגולן, ג’יני גם מעורבת בפרויקט להפקת נפט מפצלי שמן באזור חבל עדולם שליד בית שמש. פצלי שמן הם סלעים הממוקמים במעבה האדמה, המאפשרים להפיק נפט באמצעות חימומם ושאיבת החומר המומס. הפרויקט, שנערך באמצעות החברה הבת IEI, מעורר מחלוקת ונתקל בהתנגדות עזה של ארגוני הסביבה החוששים לפגיעה באזור התיירותי ובמי התהום.

מור גלבוע, מנכ”ל מגמה ירוקה הגיב להודעה של אפק: “ההכרזות על תגליות הנפט בגולן הן בחזקת אחיזת עיניים והטעיית הציבור. מרבצי הנפט עליהם מדובר הן שכבות נפט במצב מוצק שלפי כל ההערכות כדי להפיק מהן נפט יצטרכו להפעיל שיטות לא קונבנציונאליות הכרוכות בפיצוצים תת קרקעיים ובהחדרת כמויות עצומות של כימיקלים מזהמים לעומק האדמה. פעולה זאת נקראת “פראקינג” וכבר הוכחה בעולם כפוגענית ביותר לסביבה ולבני האדם. גם אצלנו קיימת סכנה ממשית לזיהום קרקעות בגולן, לזיהום נחלים ואקוויפרים ואפילו לזיהום קטלני של הכנרת שאחראית על 30% ממי השתיה שלנו.

“תעשיית הנפט היא אחת התעשיות הכי מזהמות בעולם ואחד הגורמים העיקריים למשבר האקלים שכבר הוכר על ידי רוב ממשלות העולם, כולל ממשלת ישראל, כאתגר הגדול ביותר עמו מתמודדת האנושות כיום. ישראל כבר החלה במאמצים להפחתה של פליטות גזי חממה שמקורם בתעשיית הנפט והדלקים הפוסיליים ואימצה תכנית להגדלה משמעותית של מקורות אנרגיה מתחדשים ולא מזהמים. זה הכיוון שאליו יש ללכת כדי שנוכל להיגמל אחת ולתמיד מההתמכרות שלנו לנפט ולאנרגיות מזהמות. ראוי שישראל, מדינת השמש והקלינטק, תוביל את מהפכת האנרגיה הירוקה בעולם ולא תתפתה למהלכים מסוכנים של העולם הישן, לפני מהפכת האנרגיות המתחדשות והמודעות ההולכת וגוברת למשבר האקלים”.”

 


תגובות:

 

בקשת תגובה מראש מועצת רמת הגולן אלי מלכה:

 

 1. במועצת מטה יהודה ראש המועצה הצטרף למאבק התושבים, התנגד לקידוחים בחבל עדולם ובלם את המהלך. מדוע אינך מצטרף למאבק התושבים (נמסר לנו שהוגשו על ידם מעל אלף התנגדויות)?
 1.  כמה קידוחים יהיו בגולן? על איזה שטח הן יתפרשו? כיצד תבטיח החברה והמדינה שלא יקרו דליפות, תקלות? מה הרכב החומרים שיוזרקו לקרקע וכמות המים? כיצד יטפלו בשפכים? מי ינטר את מקורות המים שאנו צורכים להבטיח שלא נגרם להם זיהום? מי ינטר את האוויר?

 

תגובת המועצה:

 

מועצה אזורית גולן רואה בפרויקט חיפושי הנפט כבעל חשיבות לאומית, שעשוי להוביל את מדינת ישראל לעצמאות אנרגטית. בה בשעה תפקידנו לפקח באופן הדוק ופעיל על תהליך החיפוש יחד עם משרדי הממשלה וגורמים רלוונטיים נוספים.

כרשות מקומית המועצה מייצגת את האינטרסים של האזור ושל התושבים, כשהמטרה הניצבת מול עינינו היא שמירה על ערכי הטבע, המים, הנוף ואיכות חיי התושבים. לכן הקימה המועצה יחד עם הוועדה המחוזית לתכנון ובניה גוף פיקוח שיכלול נציגים מהמשרד להגנת הסביבה, מרשות הטבע והגנים, נציגי המתנגדים לחיפושי הנפט, יחידה סביבתית גולן והיחידה לשטחים פתוחים במועצה ומטרתו בדיקה רציפה של עמידה בתנאים הסביבתיים ובדרישות הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ויתר הגופים הרגולטוריים.

 התייחסות לשאלה 1  יש הבדל עצום בין מה שנעשה בחבל עדולם במטה יהודה שבו נעשו פעולת להפקת נפט מפצלי שמן לבין מה שנעשה בגולן, שבו מתקיים סקר באמצעות קידוחי ניסיון לבחינה האם יש נפט במעמקי האדמה בגולן, שהם במהותם כמו קידוחי מים המתבצעים בגולן וברחבי הארץ באופן שוטף.

לא נעשתה בתהליך זה שום פעולה בלתי קונבנציונלית או המסכנת את בריאותם ואיכות חייהם של התושבים או את מקורות המים והטבע בגולן. הקידוחים נעשים בפיקוח הדוק של צוות בקרה שמונה על ידי המועצה והוועדה המחוזית.

יתר השאלות שהוצגו בשאלה 2 הינן שאלות מקצועיות אשר יש לפנות לגביהן לחברת אפק או למשרד התשתיות.

 

בקשת תגובה משר הבריאות:

ברמת הגולן מתבצעים בשנה האחרונה קידוחים לחיפוש נפט ע”י חברת אפק, באישור משרד הבריאות.

 1. לטענת מטה מאבק התושבים יש לקידוחים (ולהפקת הנפט בהמשך) השלכות העשויות לסכן את הבריאות, כגון זיהום אוויר וזיהום מקורות המים. מה ידוע לכם על הסכנות הבריאותיות הכרוכות בחיפוש הנפט ברמת הגולן?
 2. רשיון הקידוח יסתיים בעוד חודש- פברואר 2016. האם לדעתכם יש לאשר או לשלול את בקשת החברה העורכת את הקידוחים להארכת תקופת החיפוש? מדוע?

 

תגובת משרד הבריאות:

24 ינואר 2016   י”ד בשבט, התשע”ו   סימוכין:07458616

 

שלום רב, במענה לפנייתך,

בשל מיעוט המחקר האפידמיולוגי שנעשה בתחום, קיים קושי להצביע בוודאות על קשר בין קידוחי וחיפושי נפט להשלכות בריאותיות.

בשל פוטנציאל ההשפעות הבריאותיות של קידוחים לא קונבנציונליים, יש להתנות את הארכת תקופת החיפוש בהגברה משמעותית של ניטור המים והאוויר, על מנת לאמוד את ההשפעה על הבריאות. יש לציין כי היעדר מידע חד משמעי לגבי ההשפעות הבריאותית של קידוחי הנפט הלא קונבנציונלים הביא מספר מקומות בעולם (כגון צרפת ומדינת ניו-יורק שבארה”ב) לאסור על השימוש בטכנולוגיה זו.

 

בברכה,   דוברות משרד הבריאות

 

 

 

 

ממ”מ בעבור ח”כ תמר זנדברג, 27.7.15

השימוש בטכנולוגיית פראקינג “הסידוק ההידרולי להפקת נפט וגז” – סקירה בין-לאומית

 

קידוח בארות בעומק כמה קילומטרים מתחת לפני הקרקע ובאמצעות הקידוח החדרה, בלחץ גבוה, של נוזל סידוק המכיל מים, חול וחומרים אחרים. כתוצאה מתהליך זה נפלטים מעומק הקרקע נוזל או גז שהיו כלואים בעומק האדמה. אפשר לאסוף את הגז או הנוזל ולהשתמש בהם כמקור להפקת אנרגיה.

 

מדינות בהן זה אסור: צרפת, אירלנד, בולגריה (עקב מחאה ציבורית), הולנד, בארהב- במדינות ורמונט וניו יורק.

מדינות בהן זה קיים: סין, קנדה, ארגנטינה, בריטניה, בגרמניה רגולציה אדוקה, פולין. בארהב במדינות שבהן מתירים להשתמש בסידוק הידרולי יש רגולציה. איסור לערוך סידוק הידרולי באופן מקומי או השעיה של קידוחים קיימים נקבעו בקולורדו, אילינוי, מרילנד )איסור ל-18 חודשים, בשנת 2013(, מישיגן, ניו ג’רזי )איסור זמני שהסתיים ב-2013(, ניו מקסיקו, צפון דקוטה )עד לסיום קביעת רגולציה במדינה זו(, אוהיו, פנסילבניה, טקסס ומערב וירג’יניה.

 

דיון בועדת המדע בכנסת 28.7.15

תמר זנדברג: “הממ”מ סקר את הנושא, יש מדינות שמעודדות את השימוש בטכנולוגיות האלה, יש מדינות שכבר אסרו אותן, יש מדינות שהצהירו שהן מתכוונות לאסור אותן ויש מדינות שמאשרות אותן תחת רגולציה קפדנית. מדינת ישראל עדיין לא עשתה שום דבר מכל זה, עדיין לא קיימה דיון, לא ציבורי ולא רגולטורי. […] אני רואה כאן גם נציגים מהחברה הקודחת ברמת הגולן ואני רוצה לומר כבר בפתיחת הדיון שלקראת הדיון הזה קרה דבר חמור והוא שנציגים של אותה חברה ניסו ללחוץ על כל מיני גורמים, כאן בכנסת, כולל הממ”מ וגורמים אחרים.  על הממ”מ אני יודעת. גורמים אחרים, גם בכנסת וגם מחוץ לכנסת, שמעתי ברמה סבירה של ודאות”

 

ויקטור בריודין, מנהל תחום בקרה, משרד התשתיות: עכשיו בשלב החיפושים – הוועדה המחוזית החליטה לא לתת אישור להשתמש בסידוק הידרולי. אם הם ירצו לעשות את הדבר הזה אנחנו נתמוך, אבל בצורה הגיונית. את האישור נותנת הועדה המחוזית לתכנון ובניה על בסיס חוו”ד שלנו. […] ועכשיו אנחנו בשלב פרסום של ההנחיות שלנו ותקנות, על hydraulic fracking, מתי להשתמש ואיך להשתמש במדינת ישראל. לידיעתכם בסידוק הידרולי השתמשו במדינת ישראל, השתמשו ובהצלחה מאוד רבה- בגבעות עולם, בקידוחי מגד. ביבשה. בים, אני יודע שגם לפעמים משתמשים בדבר הזה, אבל לעומקים של 4,000 קילומטר תחת קרקעית הים, או קרקעית היבשה. השיטה של מבחני ההפקה או תגבור ההפקה על ידי סידוק הידרולי משתמשים מ-1947 בארה”ב. אני לא חושב שעל כל הדבר הזה צריכה להיות החלטת ממשלה.  […]

חמד עמר: אנחנו לוקחים דוגמאות מארצות הברית, צרפת, בריטניה, אנחנו שטח כזה קטן, אזור כזה קטן ברמת הגולן, שרוב המים שלנו זורמים משם, מי השתייה, אנחנו צריכים, מדינת ישראל, להקים ועדה משלנו לבדוק את העניין. מה אנחנו מביאים את ארצות הברית כדוגמה עם השטח הענק שיש בארצות הברית? מה אני מביא את ברית המועצות לשעבר כדוגמה שיש לי שטח כזה ענק? […]

 

אילן ניסים, ראש אגף סביבה, משרד התשתיות: ברמת הגולן אנחנו מדברים על הפקה ומבחני הפקה בתהליכים נורמליים, כאשר מבחן ההפקה כבר אושר על ידי הוועדה המחוזית והוא לא כולל את ה-hydraulic fracture.[…]

ד”ר סיניה נתניהו, המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה: “אותי מאוד מטריד לשמוע הבוקר מידידיי ממשרד האנרגיה, שהם יושבים על הנחיות. לא קיבלנו טיוטה, לא קיבלנו נקודות להתייעצות, לא קיבלנו נקודות להתייחסות[…] יותר מזה, אני מקבלת כרגע גם אינפורמציה שנעשתה פעילות כזאת במגד גבעות עולם. אני לא ידעתי מזה. […] . ה-EPA, הסוכנות האמריקאית לסביבה, שאנחנו הרבה פעמים נסמכים על הידע שהם צוברים, כי זה בכל זאת ארגון אדיר עם קרוב למיליארד דולר תקציבי מחקר […] הדוח של ה-EPA מתמקד בחמישה שלבים, שלב אחד, שצריך לשים שימת לב יתרה על משאבי המים הנדרשים לתהליך, זאת אומרת כמות המים שנדרשת, זה עוד צרכן מים. הדבר השני נושא של ערבוב כימיקלים. ה-EPA זיהה 1,076 כימיקלים שמשתמשת התעשייה הזאת של ה-fracking. בדרך כלל בכל קידוח משתמשים בין 4 ל-28 סוגים כימיקלים, בממוצע 14 סוגי כימיקלים, ובדרך כלל יש כימיקל אחד שלא מפורסם לציבור כי זה סוד מסחרי. על זה צריך לוותר, על הסודות המסחריים האלה. הדבר השלישי שהם אומרים, אמרנו משאבי מים, כימיקלים, הדבר השלישי זה הזרקת הנוזלים לתוך הבאר, שצריך לשים לב להשלכות של זה. הדבר הרביעי זה החזרת הנוזלים ותוצר מי ההפקה והדבר החמישי זה הטיפול בשפכים האלה וסילוקם, חלילה שלא יתפזרו על פני השטח. אני אנסה לקצר ורק לומר שהם בחנו את המנגנונים של ההשפעה של ה- hydraulic fracturingעל הקרקע, על פני השטח, וגם על מי התהום. […] על סמך 25,000-30,000 קידוחים, הם אומרים שלא נמצאו ראיות שהמנגנונים הביאו להשפעה רחבה ושיטתית על מקורות מי השתייה בארצות הברית. אני גם אציין שהדוח של ה-EPA מתמקד בהשפעה על מי השתייה, שזו אחת הדאגות הגדולות שלנו בהקשר של רמת הגולן. הם אומרים שכן זוהו מקרים ספציפיים בהם זוהתה השפעה של זיהום מקורות מי השתייה וההזרקה ישירות של הכימיקלים לתוך מקורות מי השתייה, אבל הם אומרים שמספר המקרים שזוהו, בהם מקורות השתייה אכן הושפעו, היה קטן ביחס לכלל הפעילות  […] כמובן שהרגולטור חייב לקבל את כל רשימת הכימיקלים, אין כזה דבר רשימות סודיות וסודות מסחריים. צריך לדעת איך מטפלים בכל הכימיקלים האלה וגם בשפכים וגם חובה להבין את הפרטים, מה אומרת שם הגיאולוגיה, מה המבנה הגיאולוגי של אזור הקידוח ומה היא המערכת ההידרולוגית העילית והתחתית, מכיוון שההשלכות באמת נמצאות באופן לוקלי. אי אפשר להשליך ממקומות אחרים בעולם למקרה הספציפי שלנו.

 

פרופ עמוס ביין, אדם טבע ודין: המערכת מתחילה בסלע שנקרא סלע מקור. זה סלע אטום בדרך כלל, הוא לא נקבובי והוא מכיל מספיק חומר אורגני שבתנאים מסוימים הופך לנפט. ההפקה היא בלתי קונבציונלית. הנפט הזה בתנאים מסוימים גיאולוגיים נסחט מתוך סלע המקור […] אם אנחנו מדברים על הגולן, הרישיון של חברת אפק בגולן הוא 400 קילומטר מרובע […] זה עובד בארצות הברית, בעיקר בשטחים לא מיושבים, בשטחים שהם רחוקים ממקורות מים, בשטחים שהסיכון הסביבתי הוא נמוך מאוד. פה יש דוגמה מאגן בטקסס שהשטח שלו הוא 12,000 קילומטר מרובע, ישראל בקו הירוק היא 21,000 קילומטר מרובע. כלומר אגן בשטח של מחצית מדינת ישראל, עד היום קדחו בו 16,000 קידוחים לא קונבנציונליים […]אנחנו קודחים קידוחים ורטיקליים בהתחלה ויוצאים בקידוחים לטרליים, קידוחים אופקיים, שמקבילים לשיכוב, שיוצרים כיסוי מלא. […] מדובר על לפחות 100 קידוחים, אם לא יותר. לפחות. כרגע על הגולן, כיוון שאין לנו את כל הנתונים קשה לדבר, אבל סוג ההפקה הוא סוג הפקה מהסוג הזה. אז יכול להיות ששם נהיה ברי מזל ויידרשו פחות קידוחים, אבל גודל הגולן הוא ללא ספק נופל בקטגוריה הזאת של shale oil והקידוחים שיידרשו יהיו קידוחים צפופים שבהם תידרש איזה שהיא פעולה להמרצת זרימת הנפט אל הקידוח. אז היזמים מקווים שהם לא יצטרכו לעשות fracking, הם מקווים, אנחנו גם מקווים, יכול להיות שהם לא יצטרכו לעשות fracking. אפשר להגדיל את התולכות בסלע מהסוג שקיים בגולן, שהוא סלע שמכיל קצת גיר, אפשר להשתמש בחומצה, קוראים לזה חמצות וזה דבר שעושים בקידוחי מים, צריך לעשות חמצות וזה ממיס בצורה סלקטיבית חלק ממרכיבי הסלע ויוצרים זרימה יותר גדולה. ללא ספק הגולן נופל בקטגוריה הזאת. […] , הגולן הוא קטגוריה של נפט לא קונבנציונלי, הפקת נפט מתוך סלע המקור שמחייב קידוחים אופקיים ומחייב איזה שהיא המרצה של התולכות על מנת שתהיה שאיבה שאנחנו קוראים לה שאיבה כלכלית, כלומר שאיבה שהתפוקה בה מחזירה את ההוצאה של הקידוח ומשאירה רווח, אחרת היזם לא יעשה את זה […] וצריך לקחת בחשבון שבכל קידוח נפט יש סיכונים, כי גם החומרים וגם הנפט וגם הגזים וכל החומרים שנפלטים וכל החומרים שמשמשים וההתערבות הפיזית, בכול יש סיכון סביבתי, אבל בהפקה קונבנציונלית הסיכון הסביבתי הוא נקודתי ובר הכלה, כי אנחנו נמצאים במקום ספציפי וכל הפעולות נעשות סביבו. כאן אנחנו מדברים על משהו שבעצם מכסה את כל השטח וכשעושים מאות קידוחים ומכסים שטחים מאוד גדולים אז כמובן שהסיכוי לתקלות גדול פי כמה וכמה. […] אבל מדי פעם בפעם יש גם חריגה של אזור ההשפעה ואז אזור ההשפעה מתחבר למערכת סידוק טבעי ומערכת הסידוק הטבעי הופכת להיות מוליך של המזהמים מהקידוח, הגזים שנוצרים והנפט, והם יכולים לזרום והם מופיעים. הדוח ששמענו פה מסיניה, שדיברה על הדוח של ETA בארצות הברית, שיש זיהום של מקורות מים, זה בגלל תהליכים מהסוג הזה, שבהם פעולת הריסוק, הסידוק, הגיעה לסדק טבעי והסדק הטבעי מוליך את הגזים אל פני השטח, לאקוויפר פעיל, ובגולן יש לנו אקוויפר פעיל גם מלמעלה וגם מלמטה ופתאום במי השתייה הופיע גז מתאן בכמויות שגרמו לזה שאי אפשר היה לשתות. כיוון שרוב הפעולות בארצות הברית נעשות באזורים שהם בקושי מיושבים, מי שמכיר את טקסס, אלה שטחים בגודל של כמה פעמים מדינת ישראל שאין בהם לא עץ ולא כלום, מישורים אדירים, כמות התושבים היא כמעט אפס, אז הסיכון הוא מאוד נמוך. לא דומה בשום צורה שבכלל אפשר להעלות על הדעת למה שקורה בגולן. […] בישראל מתברר שהתשתית הרגולטורית, כלומר חוק הנפט שבעזרתו אנחנו מסדירים את הרישוי ואת הפיקוח על הפקת נפט רגילה, בעצם לא מכסה את הנושא של הפקה בלתי קונבנציונלית. זה בכלל לא נלקח בחשבון. זאת אומרת בכלל אין התייחסות, אין הבנה. שמענו פה את הנציגים של משרד האנרגיה שמדברים על הקידוח כאילו כל קידוח הוא אלמנט ספציפי. השאלה היא לא האלמנט הספציפי, אלא השאלה היא עצם מערכת ההפקה, המכלול של ההפקה

 

דר’ קרן אגאי שי, משרד הבריאות: מקנזי בשנת 2012 ביצע הערכת סיכונים על בסיס נתוני הפליטה וחישב עלייה בסיכון לסרטן למי שגר בקרבת הקידוחים וגם נעשתה איזה שהיא הערכה לפליטות של גז רדון ונמצא שבאזורים שבקרקע היה טיפול אז נמצאו שפכים שבהם ריכוזים של רדיום 226, שהיו גבוהים פי 200 מהרקע הכללי. גם השפעות על מים כמובן. בבארות פרטיות שנמצאו בקרבת קידוחים נמצאו תרכובות שונות. […] סך הכול התפרסמו שלושה מחקרים אפידמיולוגים על תוצאי הריון, מחקר על סרטן בילדים ומחקר אחד, שממש התפרסם לפני שבוע, שהתייחס לפניות לאשפוזים. מחקר של מקנזי בשנת 2014 בדק 124,000 לידות ומצא עלייה של 30% לאחר תקנון מובהק סטטיסטית במומי לב באזורים שיש בהם הכי הרבה מקורות קידוח, בהשוואה למי שאין לידו מקורות קידוח. היה מדובר גם באיזה שהוא dose response, זאת אומרת ככל שיש לך יותר לידך הסיכוי שלך למומי לב הוא גבוה יותר. אפקט חמור יותר נמצא לגבי מומי מערכת העצבים המרכזית. […] תינוקות שנולדו לאמהות בקרבת אתרי קידוח במרחק קטן מ-2.5 קילומטר היו במשקל נמוך יותר בממוצע לאחר הפעלת האתרים. גם הסיכון ללידת תינוק במשקל לידה נמוך היה גבוה ב-25% והסיכון ללידת תינוק קטן לגיל ההיריון היה גבוה ב-18%, וגם הייתה עלייה בסיכון לקבלת ציון נמוך מ-8 במבחן אפגר. זאת אומרת שלגבי השפעה על תוצרי הריון שליליים אנחנו רואים שיש כבר ארבעה מחקרים באוכלוסיות שונות, שיש עדות קונסיסטנטית שיש השפעה בריאותית.

דוד ויינברג, משרד הבריאות: מקודם הוזכר הנושא של הסטטיסטיקה בארצות הברית, לנו יש אקוויפר אחד סובב כנרת, הוא חשוב וגדול וההשפעה של הזיהום שלו תהיה קריטית

 

דר’ אורית סקוטלסקי, החברה להגנת הטבע:  זה נכון שהשימוש בטכנולוגיה התחיל במאה ה-20, אבל בעשור האחרון הטכנולוגיות התפתחו וכמו ששמענו כאן הסבר, מדובר על לקחת שכבות מקור, בהן הנפט או ההידרו קרבונים כלואים חזק ולרסק אותם בצורה שיטתית בלחצים מאוד גבוהים. לזה יש הרבה סוגים של השלכות על מקורות המים הטבעיים ואני רוצה להזכיר שאנחנו נמצאים באגן הכנרת […] אז לגבי המים, קודם כל מדובר בטכנולוגיה שצורכת כמויות גדולות של מים. אזור אגן הכנרת זה אזור שהוא נעדר חלופות מים והיום אם יש משבר מים בישראל זה דווקא באגן הכנרת. החקלאים בגולן יצטרכו בעתיד להיאבק על מקורות המים שלהם, מקורות המים יורדים ולכן להכניס לשם תעשיית נפט שצורכת כמויות מאוד גדולות של מים, מדובר בכל סידוק כזה בכל באר על סדר גודל של 15,000 קוב, אני חושבת שזה דומה לסדר גודל של שימוש שנתי של חקלאי ממוצע בגולן. שנית, מדובר על סיכון למי תהום, מדובר על סידוקים מאוד חזקים. בגולן יש לנו שני אקוויפרים מרכזיים שיכולים להיות בסיכון, האחד זה האקוויפר שיושב מעל אקוויפר הבזלת שכל המים ששותים בגולן ושמשתמשים בהם לחקלאות מגיעים ממנו, זה מים מאוד טובים ובעצם השכבה עלולה לקבל, כמו שקורה במקומות מסוימים בארצות הברית, זיהום שמגיע מהסידוק האגרסיבי בשכבת המטרה. מעבר לזה יש שכבה מתחת שיושבת מתחת לשכבת המטרה וגם השכבה הזאת, שהיא שכבה של אקוויפר חבורת יהודה, שמזינה בין היתר גם קידוחים חשובים בממלכת ירדן וגם שכבה פוטנציאלית כמי תהום טובים בארץ לשימוש, השכבות האלה עלולות להינזק וחדירה של הידרו קרבונים או של תמלחות בתוך השכבות האלה או ערבוב של השכבות בגלל הסידוק. […] בעניין הזה, בארצות הברית, אחרי כל הלמידה שעשו, חברות הנפט בעצמן לוקחות על עצמן מרחקי ביטחון. אם יש אקוויפר פעיל, לפחות חצי קילומטר, 600 מטר, מהשכבה שבה עושים את הסידוק לבין האקוויפר הפעיל. בארץ, לדוגמה, ההנחיה, שלדעתי היא לא מספקת, חבל שרשות המים לא מתבטאת בצורה יותר ברורה בעניין הזה, אמרו להם לקדוח לתוך שכבת המטרה ולהתרחק לפחות 50 מטר מאקוויפר חבורת יהודה. 50 מטר לעומת חצי קילומטר מרחק ביטחון שנדרש בארצות הברית. אני חושבת שזה באמת לא מספק. סדקים גם טבעיים וגם סדקים שנוצרים על ידי הפיצוצים עלולים לחצות את המרחקים האלה ויהיה ערבוב. […] שגם בשכבת המטרה וגם הכמויות הגדולות של המים הכימיקלים שמוזרקים פנימה, זה יוצר תמלחות שיש בהם גם כימיקלים, אבל גם יותר מזה, חומרי תמלחת שיש בהם חומרים מסוכנים לבריאות שנמצאים בשכבת המטרה, בשכבה שיש את ההידרו קרבונים ושכבת פצלי השמן או השכבה שנושאת את הנפט. התמלחות האלה, כשהן יוצאות מהקרקע, כי שואבים את המים עם הנפט, צריך לטפל בהן. הם יכולים לגרום לזיהום עילי, צריך לטפל בהם במט”שים או להרחיק אותם מהאזור, אולי לשלוח אותם לרמת חובב, אלה מים שצריך להחליט איך מטפלים בהם. בארצות הברית זו אחת הבעיות הגדולות. ניסו להחדיר אותם לקרקע, זה יוצר רעידות אדמה, ניסו לשפוך אותם לנחלים, פה זה לא יתאפשר, כל הנחלים זורמים לכנרת, לא שופכים תמלחות לנחלים. צריך לדבר מראש איך מטפלים בתמלחות האלה ואיך מונעים את החדירה שלהם לשכבות של מי תהום נקיים. […] השכבה הזאת בארץ ספציפית עשירה מאוד בגופרית. משרד הבריאות צריך להתייחס לסיכוי שבפיצוצים כאלה, בהפקה כזאת, ייווצר הרבה מאוד H2S, שזה גז רעיל, וצריך להתייחס לזה מראש.  אנחנו חושבים שאגן הכנרת עם הרגישות שלו זה אחד האזורים ההידרולוגיים הרגישים בישראל. זה לא המקום לתעשיית נפט, זה לא דומה לערבות הגדולות של ארצות הברית, שהן לא רגישות כל כך מבחינה הידרולוגית. האזור הזה לא מתאים לתעשיית נפט בהפקה לא קונבנציונלית מתוך מקור לא קונבנציונלי.

 

ח”כ חיים לין: בטקסס קדחו ואח שלי פרופסור, גם עשה עבודה שם, ואם פעם היה בקר, כבר אין שום דבר שם, אז בואו נמשיך הלאה.

 

מאיה זרמן, סמנכלית אפק: אנחנו קיבלנו מידי משרד האנרגיה והמדינה רישיון לחיפוש נפט וגז בלבד בדרום רמת הגולן. קיבלנו אישור על ידי הוועדה המחוזית בצפון לבצע עשרה קידוחי חיפוש בדרום רמת הגולן (400 קמ”ר) בעומק של עד 2 קמ. ביצענו שניים (בעומק 1,350-1,370 מטר). […] אנחנו התחייבנו בפני הוועדה המחוזית צפון שלא נבצע פעילות מסוג fracking במהלך הפעילות שלנו שהוגדרה בתנאי הרישיון שלנו שהיא חיפוש בלבד. במידה שבעתיד, מה שייגע לעתיד, אנחנו שוב נפנה לרשויות, נחזור למדינה והיא זאת שתחליט .

 

עו”ד אורלי אריאב, אדם טבע ודין: אנחנו פועלים לפי חוק הנפט שהוא חוק משנת 1952 וגם כל החקיקה הסביבתית למעשה, אפילו אם אנחנו מדברים על נושא של חומרים מסוכנים שדובר עליהם כאן, אין בהם שום התייחסות לנושא הזה של המרצות וקידוחים בלתי קונבנציונליים. אין מה לעשות, לשיטות הלא קונבנציונליות של הקידוח יש השפעות מאוד שליליות גם על הסביבה וגם על בריאות הציבור וצריך בכלל לשאול האם יש טעם בכלל להיכנס לכל ההליך הזה בשביל שיקולים שהם בעצם בסופו של דבר רק שיקולים כלכליים. זאת בסופו של דבר אנרגיה שהיא אנרגיה לא מתחדשת, אנרגיה מזהמת, שבהחלטות ממשלה אנחנו רוצים להמעיט בה. אז למה לנו לבצע את כל ההרס ששמענו מפרופ’ ביין שעשוי להיות כרוך בסוג כזה של הפקה לטובת אנרגיה שבסופו של דבר מתכלה? במקום להשקיע את האנרגיה ואת הכספים באנרגיות מתחדשות וברות קיימא שהן בעצם יהיו אלה שבסופו של דבר יביאו את העצמאות האנרגטית למדינת ישראל. […] אני רוצה להזכיר שאם זה היה תלוי במשרד האנרגיה, אז גם קידוחי הניסיון וגם מבחני ההפקה ברמת הגולן, לא משנה עם fracking או בלי fracking, היו נעשים בלי שום הליך חוץ מאשר רישיון של משרד האנרגיה, כי כך נעשה גם בקידוחי מגד וכך נעשה למעשה במדינת ישראל עד שנת 2012, שבעצם לא נעשה שום הליך תכנוני סביב הנושא של קידוחי נפט. נדרש היה שאדם טבע ודין תגיש עתירה לבג”צ כדי שבעקבותיה הוכנו תקנות שהן התקנות שמאפשרות רק לשלב של קידוחי הניסיון להיות ללא תהליך תכנוני וכל מה שנעשה לאחר מכן מחויב בהליך תכנוני. כך שאנחנו מדברים על משרד שבסופו של דבר המטרה שלו היא להביא אנרגיה למדינת ישראל, בלי איזה שהיא ראייה כוללת. ואם אנחנו מדברים פה על איזה שהיא חשיבה אסטרטגית, חייבת להיות כאן איזה שהיא ראייה כוללת.[…] בניו יורק הם הפיצו את כל הדוח שלהם לכלל הציבור וקיבלו למעלה מ-60,000 הערות. לציבור יש הרבה מה להגיד, הרבה ידע, הרבה מומחים בתחומים האלה ולא ייתכן שמשרד האנרגיה יעשה פעולות ויכתוב הנחיות ויוציא נהלים בלי שזה יעבור, לא רק אישור של כלל משרדי הממשלה, אלא גם בחינה של כלל הציבור לגבי הנושא הזה. […] אם ובמידה שרוצים באמת לפעול במסגרת קידוחים לא קונבנציונליים במדינת ישראל, להכניס פנימה הסדרה של הנושא של הניטור והפיקוח בצורה נאותה. עד אז צריך לדחות קידום של כל מיזם שכולל איזה שהוא ביצוע של פעולות קידוח לא קונבנציונלית ולאו דווקא fracking, כי גם קידוחים אופקיים זה סוג כזה של קידוח לא קונבנציונלי, וכמו שאמרתי, הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל יבוא בסופו של יום מהאנרגיות המתחדשות ולא מעידוד של התלות בדלקים פחמניים מזהמים.

 

גלי פוקס, רמת הגולן: שהחברה כבר ניסתה, יש לה פרויקט גדול בעמק האלה, היא רצתה להפיק שם פצלי שמן, שזה עוד סוג של הפקה לא קונבנציונלית, וכמובן שגם אותנו זה מאוד הלחיץ. בדקנו, ראינו שבבורסה הם מדווחים על tight oil, לא נפט קונבנציונלי, […] רואים דוחות ממקומות בעולם, למשל מקולוראדו, איזה שהוא דוח על בית, אנשים שמספרים את הסיפור שלהם. הם אומרים שברדיוס של מייל אחד יש סביבם 8 קידוחים. הם חוששים, לא אם הם יתחילו לחלות אלא מתי.

 

כלומר זה ברור להם שהאוויר שהם נושמים והמים מהבארות שלהם הם מים לא נקיים, האוויר לא נקי, וזה בדיוק המצב שאנחנו נמצאים, אנחנו מבחינתנו נלחמים על חיינו. אנחנו לא פוחדים, לא רק מהתחבורה או מהרעש, שאלה דברים שאפשר לבטל אותם אולי, אלא באמת על מקורות הפרנסה שלנו, ברמת הגולן מתפרנסים מחקלאות, מתיירות, ואלה דברים שיכולים לפגוע קשות בכל מרקם החיים.[…] מה יהיה עם המים של החקלאים פה, מה יהיה עם השטחים הפתוחים, מה יעשו עם השפכים, כשבאמת מדובר על כמויות אדירות של שפכים שבמקומות אחרים מזריקים אותם לקרקע ויוצרים רעידות אדמה, מה יעשו פה, יעבירו אותם לרמת חובב?

 

דר שי סופר: לפי המסמך של הממ”מ, שנשען על מקורות בריטיים, מסביב לכל באר שנעשה בה קידוח יידרשו 4,300 עד 6,600 נסיעות משאית ואני מבקש, ברגע שייבחנו כל הנושאים האלה גם לבחון את כל הנושא של המערך התחבורתי

 

רז אונגר מגמה ירוקה: מה העמדה של המדינה, מה המדיניות של המדינה במקרה של תקלה שתקרה, כמו שקרתה לפני פחות משנה בעברונה. מה העמדה של המדינה, מה המדיניות, איך המדינה מתכוונת לטפל בתקלה כזו, במקרה של דליפת נפט מעל הכנרת.

 

ח”כ ילין: תמיד אני אמרתי שמי שהולך ללמוד כימיה, שישכח ממרכז הארץ, כי הסיכוי שבמקצוע הזה הוא ימצא עבודה במרכז הארץ שואף לאפס. בדרך כלל מי שלומד כימיה הוא יודע שהוא או מדרים או מצפין, למה? כי אנחנו מבינים בדיוק איפה נמצאים המפעלים הפטרו-כימיים שמזהמים את הסביבה. […]

מה שאושר זה קידוחים רגילים לחלוטין. כמו שיש בהרבה מאוד מקומות במדינת ישראל קידוחים רגילים […]  אני מסכם זה שיוקם צוות מקצועי של כל המשרדים, משרדי הממשלה, כולל רשות המים. ירכז את זה משרד החקלאות ופיתוח הכפר. דווקא בגלל שלא היית אז עכשיו אתם תרכזו את הנושא הזה, אתם תזמנו את כל הישיבות האלה, כי אם בסופו של דבר, כמו שנאמר פה, אז מי שישלם את התקלה זה התושבים, אבל זה גם כל החקלאות באותו אזור. […] באפריל 2016 מסתיים הרישיון.

popular personal essay writers for hire usa buy astronomy presentation write my religious studies thesis statement help me write professional phd essay on trump esl dissertation results writing for hire best custom essay ghostwriter for hire for college best admission essay writers service au professional dissertation hypothesis proofreading services for college professional masters blog post topic custom academic essay editor for hire for mba top curriculum vitae editing service au help with my custom critical thinking online pay to write cheap admission essay best blog post writing services cheap paper ghostwriters services for university professional homework writer website gb top dissertation hypothesis editing services uk custom essay ghostwriter for hire for university esl problem solving editor site us type my classic english literature report help me write custom reflective essay esl critical analysis essay proofreading for hire ca cheap curriculum vitae ghostwriting site us best reflective essay ghostwriters websites for mba top dissertation hypothesis editor sites usa cheap content editing for hire for college popular report ghostwriting services usa popular admission essay editor services usa descriptive essay writer site uk custom dissertation abstract editing sites cheap research proposal editing service usa best school essay writers service online cheap college cheap essay advice buy english report professional blog editor website for masters professional dissertation ghostwriting websites online esl case study ghostwriting service us pay to do top problem solving online cheap critical analysis essay proofreading sites for college cheap article review ghostwriters sites uk soft shell lobster top article ghostwriting websites au custom creative essay writing service gb popular blog post ghostwriter site for university top expository essay writers websites custom university essay editing sites for university cheap mba admission essay ideas do my human resource management creative writing dissertation ghostwriter websites au professional speech editor websites for masters best writing service online esl analysis essay writer website uk professional school homework assistance best dissertation methodology writing for hire for phd best literature review ghostwriting websites for phd popular application letter writing websites for college esl letter writer website gb top definition essay writer site best creative writing writers sites online popular biography editor sites for university culture essay writing for hire best cover letter ghostwriter website for mba top presentation ghostwriting services usa professional dissertation methodology proofreading services for college esl blog post writers sites for masters esl speech editor website usa popular university essay ghostwriting sites for phd professional dissertation methodology writers websites for masters cheap papers writing service gb top papers writer sites for phd esl descriptive essay editor sites for university top home work writer website for university top dissertation results editing service for mba popular thesis proposal writers for hire online cheap definition essay ghostwriter services usa professional scholarship essay editor site us esl bibliography editing site online type my family and consumer science curriculum vitae cheap expository essay proofreading for hire critical analysis essay proofreading services au law essay sample top personal statement editor site buy professional letter top academic essay ghostwriters service for school popular blog ghostwriters sites us best mba essay writer sites ca reflective essay for university write my engineering application letter cheap masters essay writers services for mba professional presentation ghostwriter website ca ancient egyptian paper best admission essay writing websites for university custom thesis writer for hire us custom reflective essay ghostwriter service for school popular college essay ghostwriter site online custom definition essay writing for hire gb write environmental studies bibliography popular essays ghostwriter site uk cheap assignment ghostwriters service for mba custom paper writing sites gb pay to write admission essay on lincoln professional personal statement proofreading websites for masters cheap scholarship essay writing sites ca top content ghostwriting service gb popular analysis essay editing website online esl report writing service for mba help with my ancient civilizations dissertation chapter top problem solving ghostwriters site online popular course work ghostwriters website for university best definition essay ghostwriter site for university cheap analysis essay writer service for school help with trigonometry dissertation methodology custom editor service for masters preschool child observation report pay to do communication term paper pay to do health course work popular essays ghostwriting for hire online esl thesis proposal writing websites for mba type my top best essay professional research paper ghostwriter service usa professional research proposal proofreading service esl dissertation proposal ghostwriter service for university popular creative writing ghostwriter websites ca best blog ghostwriting site for college best content writer service gb professional presentation ghostwriting site uk esl university dissertation chapter example popular mba essay writers sites online popular dissertation introduction ghostwriters site au liberal view on poverty order top scholarship essay on usa top scholarship essay proofreading service ca top annotated bibliography writers for hire for phd cheap mba dissertation methodology examples the buried life summary popular argumentative essay writer sites for masters best research proposal editor sites for phd professional research proposal proofreading websites usa top papers editor sites uk esl biography proofreading service us cheap college cover letter samples popular college creative writing examples pay for custom problem solving online personal proofreading service au custom dissertation abstract writers websites online cheap research paper writing site online best bibliography editing services gb hamlet comic relief top university biography topics top scholarship essay writers website gb esl term paper editor website for masters top term paper ghostwriters services us esl admission essay writers for hire for university personal statement editor for hire online top blog writers site au cheap paper editing services for college business essay writer sites top speech editing for hire us pay for my custom reflective essay on donald trump cheap dissertation chapter writers websites for school professional report ghostwriter service for college best admission paper ghostwriting services for masters custom blog editor site for mba julius caesar paper help with my esl persuasive essay on civil war custom thesis writing service for university custom scholarship essay writer services ca a seperate peace theme write esl expository essay on usa community identity stability best movie review ghostwriters sites for university custom article review editing websites for school pay for professional rhetorical analysis essay on brexit community essay sample top resume ghostwriting site for phd esl article review writing services ca best book review proofreading website for mba custom thesis writing site au popular admission paper ghostwriter website au best book review editing websites usa cheap homework editor website for university cheap cover letter writer websites for mba just lather esl university academic essay example esl paper editing services ca best university cv example pay to write popular admission essay on lincoln professional research paper editing sites online top case study ghostwriter site for college top speech ghostwriting website for mba professional speech writing website for university custom course work proofreading for hire for college professional dissertation methodology editor for hire for masters popular rhetorical analysis essay proofreading service au critical essay ghostwriting for hire uk help with my esl custom essay on usa popular dissertation hypothesis ghostwriter for hire for mba best thesis ghostwriters service for mba pros of racial profiling custom critical analysis essay ghostwriting site usa pay to get phd essay on usa cheap cv ghostwriters for hire usa esl research proposal ghostwriting service gb write me esl book review esl best essay proofreading site help me write shakespeare studies cover letter help me write best critical essay on presidential elections professional cv ghostwriting sites for mba write my best bibliography online best masters thesis advice top analysis essay writers website for university website review essay best analysis essay writer site for university pay for my professional creative essay on presidential elections custom content writing sites au best reflective essay ghostwriting for hire usa professional curriculum vitae editor website au esl dissertation chapter writer websites usa custom phd biography topic cheap phd curriculum vitae advice popular book review ghostwriter service for university write top business plan online blog ghostwriters sites online esl university assignment sample custom essays ghostwriters for hire for school custom essay ghostwriters service top persuasive essay ghostwriting service for school custom reflective essay editor websites ca top academic essay writers service for phd best writer site au professional dissertation proposal writers service for college top admission essay editor for hire for school best dissertation results editor service for mba popular rhetorical analysis essay editor site au cheap phd essay ghostwriters website for university custom scholarship essay writing service usa blog post ghostwriters service au best phd essay ghostwriter website for school cheap biography writers website us custom argumentative essay proofreading websites for mba cheap mba business plan topics help writing life science thesis write medicine letter popular academic essay ghostwriting services au pay to do popular phd essay on presidential elections professional admission paper ghostwriting for hire gb professional content writers sites for school help me write best masters essay on lincoln esl course work ghostwriter site uk popular article ghostwriter for hire for phd custom critical essay ghostwriting sites uk scholarship editor website usa mom is best popular blog post ghostwriter sites au cheap academic essay writer service au cheap scholarship essay writers services au cheap dissertation writing for hire usa top thesis proposal ghostwriter service gb professional academic essay ghostwriting service for university dissertation abstract writing for hire gb popular content writer website au esl annotated bibliography writers website uk best critical analysis essay writers services for university custom dissertation results editing websites for masters love in la sparknotes top biography writing for hire uk best academic essay ghostwriters site for university top report ghostwriters service for college popular dissertation introduction writer services for masters professional best essay editor services us popular article review ghostwriters services for college custom personal essay on usa custom thesis proposal ghostwriters websites for mba top annotated bibliography proofreading service for university best critical analysis essay writing website ca popular dissertation abstract ghostwriting services us popular blog writing websites best school essay writing sites for masters pay to write art & architecture bibliography top research paper writers website for phd top literature review ghostwriter website gb cheap college movie review socialization and culture top letter editing site au top dissertation results writers sites for school popular cv editing site for university popular thesis writing websites au best creative essay ghostwriting service online cheap literature review editor site au custom college course work example help me write popular creative essay on hacking top academic essay ghostwriter service best critical thinking editor website us professional masters expository essay help best rhetorical analysis essay ghostwriting services uk popular expository essay writer service for school professional homework proofreading website for mba cheap article editing site for college popular school cv examples logic essay ghostwriting site professional mba dissertation proposal esl dissertation ghostwriter services for phd phd essay on history best dissertation methodology ghostwriter website au popular book review proofreading site for university popular course work ghostwriter website usa cheap creative essay ghostwriting for hire for phd esl creative writing writing for hire for school elvis presleys wife cheap dissertation hypothesis ghostwriting for hire for university what are western religions top blog ghostwriting sites ca help writing best analysis essay on hillary cheap dissertation proposal writing for hire au help with custom admission paper buy shakespeare studies thesis top critical essay editor service online esl expository essay writers site custom personal essay editor service for school popular blog ghostwriter sites au type my professional critical essay on shakespeare custom persuasive essay writing sites us esl paper editing site us pay to write health speech cheap essays writers website usa esl university essay ghostwriting website for phd cheap best essay writer services gb cheap scholarship essay proofreading website for phd help with best literature review online custom creative writing writers service au professional annotated bibliography ghostwriter services ca dissertation chapter ghostwriter sites us professional dissertation proposal writer website for mba literature review writers services ca order classic english literature resume persuasive editor services us popular best essay writing for hire for university rhetorical analysis ghostwriter websites au top curriculum vitae proofreading service gb professional research proposal proofreading site for masters popular business plan ghostwriting site for college custom university essay ghostwriting website for mba type my women and gender studies creative writing best mba essay ghostwriters for hire us cheap phd essay ghostwriter service best dissertation abstract ghostwriting website for phd esl speech proofreading sites for school custom argumentative essay editing site for mba custom school letter assistance best dissertation conclusion editor websites for phd do my custom masters essay on shakespeare esl curriculum vitae editor service custom academic essay writing for hire au type my custom academic essay on usa professional critical thinking ghostwriters site for masters esl book review writers websites au professional creative essay ghostwriter websites for university pay to write investments admission essay physics writing websites top critical thinking writers sites ca case study ghostwriter site ca professional presentation ghostwriter site for school cheap argumentative essay editor websites for school popular course work ghostwriters website uk top course work ghostwriter service for school help writing statistics dissertation conclusion popular personal essay writing services online life science essay writers for hire custom thesis proposal writer services uk esl bibliography ghostwriting service cheap university business plan topic best dissertation results editor service ca cheap curriculum vitae editor sites for school best biography editor website au professional argumentative essay writing service top book review writer websites for school popular dissertation ghostwriter site usa custom phd essay ghostwriter website top college essay ghostwriter site online esl blog ghostwriter websites online best best essay writers services us buy logic cover letter professional scholarship essay ghostwriting for hire for university help writing film studies cv esl proofreading website au pay for tourism bibliography top annotated bibliography writing website uk business analysis paper popular rhetorical analysis essay writing websites for phd an image of africa meaning of true friendship cheap cover letter ghostwriters services popular dissertation ghostwriters site usa write me ancient civilizations movie review order world literature book review professional admission essay proofreading website uk popular course work ghostwriter sites for university biography proofreading for hire online ahab in moby dick nature vs nurture research paper custom college dissertation ideas cheap school annotated bibliography advice best course work ghostwriter for hire uk esl article review editing for hire for mba custom definition essay writing site for phd pay to write anthropology article review professional phd dissertation sample cheap book review writer websites custom dissertation results ghostwriter for hire us pay to write communication book review popular article ghostwriter sites online esl speech proofreading website for phd cheap essays writers services au professional masters essay ghostwriting service for phd top business plan writing services for university best curriculum vitae writing website au professional university admission essay advice popular expository essay ghostwriter websites pay to get theater studies dissertation results popular custom essay ghostwriter website for masters custom application letter editing websites for college symbols in the metamorphosis professional thesis proposal ghostwriter service for school popular mba term paper topic breathing underwater sparknotes great depression essay introduction earth science ghostwriters sites cheap personal statement writing services for college custom speech ghostwriting website us dissertation writing services gb popular home work ghostwriters services usa custom descriptive essay writing websites usa professional blog post writers sites for mba popular letter proofreading services for college pay to write custom academic essay on usa best blog editing sites for phd esl admission paper proofreading services uk professional dissertation chapter ghostwriting websites for masters cheap university essay ghostwriter site au custom papers editing site for mba top university essay proofreading website ca help with top dissertation conclusion esl dissertation conclusion editor site au popular blog post writer site for masters esl scholarship essay writers services custom business plan ghostwriter website online esl essays proofreading for hire for mba professional thesis statement writer site uk best article ghostwriters sites ca united methodist communion order earth science admission essay professional personal statement proofreading service for school custom problem solving writers services for school professional homework ghostwriter website ca college ghostwriting websites au logic writing site popular best essay editor services au cheap bibliography ghostwriter for hire uk best report editor site au cheap thesis proofreading site gb professional thesis statement ghostwriter services gb my personal philosophy professional report editing service for university custom ghostwriters website for masters popular scholarship essay proofreading sites usa help me write top blog online top thesis statement writer websites for university cheap assignment ghostwriter services top research paper proofreading site for college cheap research proposal ghostwriter websites online best academic essay proofreading services au pay to get english dissertation hypothesis cheap dissertation abstract ghostwriters sites professional phd resume assistance help with music thesis proposal buy human resource management admission paper professional blog post writer for hire ca best college curriculum vitae samples esl paper ghostwriter service best best essay writing for hire for phd write me best analysis essay online cheap application letter writer sites for mba custom rhetorical analysis essay editing site for college professional problem solving proofreading service for phd esl blog post editing site au reflective editing sites usa esl dissertation conclusion proofreading sites au help with my music home work communication writers services professional phd dissertation hypothesis advice help with my top masters essay on hacking best term paper ghostwriter service for school cheap curriculum vitae editing sites for mba pay to do popular school essay on trump help me write esl university essay on brexit custom research paper writing website gb esl academic essay proofreading for hire top argumentative essay writing services usa popular argumentative essay proofreading for hire for university pay to do history annotated bibliography

EOI - Web Like This!