Lili.org.il

“בת מלך” – אייטם לכבוד יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים

“בת מלך” – אייטם לכבוד יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים

תחקיר בעבור הפינה החברתית בתוכנית עושים סדר חדש

כתבה: לילי בן עמי, 19.11.15

 

מרואיינת: עו”ד צילית יעקובסון, יו”ר עמותת בת מלך 0544262907

צילומים ביום 23.11.15 שידור ביום 25.11.15 בערוץ 1

 

יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים חל ב-25 בנובמבר.

עמותת “בת מלך” הוקמה בשנת 1995 והיא היחידה בארץ המספקת מקלט לנשים נפגעות אלימות במשפחה מקרב המגזר הדתי והחרדי. לעמותה שני מקלטים (אחד בירושלים והשני באזור המרכז) הקולטים סה”כ 18 משפחות במקביל (משפחה = אשה עם ילדיה). המקלטים פועלים בשיתוף פעולה עם משרד הרווחה (שאיננו מפעיל מקלטים מטעמו) ובתמיכת רבנים.
מלבד המקלטים, מפעילה ‘בת מלך’ קו חירום 24 שעות המאויש ע”י עובדות סוציאליות ועורכות דין. וכן מעניקה טיפול ותמיכה נפשית, סיוע  סוציאלי, ליווי וייצוג משפטי וכלכלי ותוכניות שיקום ובניית חיים עצמאיים גם לאחר עזיבת הנשים את המקלט (כולל טיפול וליווי סוציאלי אישי וקבוצתי, טיפול מלא בתיק המשפטי, הכשרה מקצועית וסיוע במציאת תעסוקה, מגורים והכנה לחיים עצמאיים).
אלימות בישראל:  סה”כ בישראל 14 מקלטים לנשים מוכות- 2 ערביות ובדואיות, 2 דתיות וחרדיות, היתר כללי. אחת ל7 נשים סובלת מאלימות באוכלוסיה הכללית. לפי נתוני משרד רה”מ (הרשות לקידום מעמד האשה) אחת מתוך 3 נשים בעולם היא קורבן אלימות, לפחות פעם אחת בחייה, בדרך כלל מאדם קרוב ומוכר לה.   כ 200,000 נשים בישראל סובלות מאלימות וכ- 600,000 ילדים עדים לאלימות. בין השנים 2004-2014 נרצחו 126 נשים ע”י בני זוגן.

ידוע כי האלימות מאפיינת את כל המגזרים והמעמדות. נתון מפתיע הוא שדווקא במגזר הדתי-חרדי, אחוז הנשים שיוצאות מהמקלט וחוזרות לבעלים, הנו נמוך יותר מכלל האוכלוסייה – ככל הנראה מאחר והן יוצאות מהבית  רק כשאין ברירה והן בסכנת חיים. אישה המגיעה מקהילה דתית סגורה, תנסה לפתור את העניין לפני ש”תוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה” ותהיה עלולה לפגוע בשידוכים של ילדיה.    [דפנה שיינמן, חומרים אודות בת מלך שנשלחו במייל]

 

אלימות במגזר החרדי – קהילה סגורה: ישנם מאפיינים שונם וייחודיים לאלימות במגזר החרדי בגלל המאפיינים של קהילה סגורה. האשה החרדית משלמת מחירים קשים ביותר כשהיא מחליטה לצאת למקלט: מה יגידו, ניראות המשפחה ופגיעה בשידוכים במשפחה. הניסיון לשמור על שלמות המשפחה- נמצא עמוק בנרטיב וכתפקידה העיקרי של אשה. לא להוציא החוצה את הכביסה המלוכלכת ולהשאירה בחדרי חדרים. לכן לאחר השהות במקלט, האשה בד”כ לא תחזור לקהילה ממנה יצאה כדי לפתוח בחיים חדשים לחלוטין, נטולי סטיגמה (להמנע מנידוי). כשאשה חרדית עושה את הצעד של מעבר למקלט – קלו כל הקיצים. בדרך כלל היא גם מגיעה למקלט כמי שנמלטה בסודיות על נפשה, ללא מזוודות או רכוש. עם הילדים.

ברצף התפתחות האלימות- מקלטים הם בקצה. לפני ההגעה למקלט, האשה מנסה הגנה במסגרת הקהילה- מרכזים למניעת אלימות, טיפול, בית משפט, משפחה. אם היא הגיעה למקלט- המשמעות היא שהקהילה לא הצליחה להגן עליה, ולמעשה אין לה מעגלי תמיכה אפשריים מחוץ למקלט. כלומר, אין אפשרות להגן עליה מחוץ למקלט מבחינת רמת המסוכנות והאובססיביות.

[שיחת טלפון עם צילית יעקובסון, 19.11.15]

 

אלימות דתית רוחנית: זה מתחיל ממשפטים כמו “התפילות שלך לא שוות כלום”, עובר למניעה בכוח של הדלקת נרות שבת ומגיע בהרבה מאוד פעמים לכפיית קיום יחסים חרף היותה נידה. אם קיימת אלימות פיזית של פגיעה בגוף ואלימות נפשית של פגיעה בנפש, אז אלימות רוחנית היא פגיעה ברוחניות של האישה. במחקר של ד”ר ניקול דהאן, שחשפה את התופעה, היא מצביעה על שלוש דרגות האלימות שבתופעה: דרגה ראשונה היא כאשר הבעל פוגע בערך של המצווה שהאישה מקיימת, הדרג השני הוא מניעת עשייה דתית כמו תפילה והדלקת נרות והדרג השלישי – והקשה ביותר – הוא כשהגבר מאלץ את אשתו לבצע חטאים נגד רצונה. דהאן:  “רוחניות זה משמעות, אפשר לסמוך על כוח עליון ולהאמין שדברים אינם מתרחשים לחינם. אישה שחווה אלימות […] כנגד זה יש לה עוד אמונה שמחזיקה אותה. לכן פגיעה בקשר שלה עם הקב”ה זה פגיעה בחבל האחרון שלה. אנחנו מכירים נשים שבעקבות אלימות רוחנית יורדות ברמה הדתית ואפילו מתאבדות”. אלימות דרך טקסים דתיים: ילדה סיפרה איך אבא היה עושה קידוש ומתבונן על האמא וחוזר הרבה פעמים על המילה “לבהמתך”. בעל שהיה עושה קידוש ומעביר את הגביע בין כולם ולא מאפשר לאשתו ללגום  ואומר בקול: ”לך לא מגיע“. בעל אחר היה מכריח את אשתו לשטוף שוב ושוב את החסה, עשרות פעמים, מחשש לתולעים.

[טעאל בנדל, כיפה,  07/02/2013  http://www.kipa.co.il/women/50882.html  ]

צילית יעקובסון: האלימות הרוחנית מתווספת לאלימות פיזית. באלימות במשפחה השליטה זה המפתח. בידוד האשה מכל מעגל תמיכה אפשרי- חברות, משפחה… וכך השליטה שלו הופכת חזקה יותר. בתוך כל זה- האמונה הפנימית היא מה שמחזיקה אותה. אלימות רוחנית תגביר את השליטה שלו עליה, גם על עולמה הפנימי. למשל הקפדות על מצוות שאין להן מקום- אשה שהגיעה אלינו סיפרה שבנידה היא נגעה בבקבוק יין (ואין עם זה בעיה הלכתית)- וזה גרם לו להפוך את שולחן השבת עם הכל ולקלל אותה לעיני הילדים ולהכות אותה. למנוע ממנה לקיים מצוות- למשל לאנוס כשהיא בנידה. לא לתת לה להדליק נרות. לכבות לה את הנרות. כך הוא מכבה גם את מקור התמיכה הפנימי שלה.         אלימות רוחנית נחלקת ל:

  1. פגיעה בערך המצווה (לדוג’ – התפילות שלך לא שוות וכו’)

2.מניעת עשייה דתית (“לא תתפללי”, לא מאפשר הדלקת נרות וכיו”ב)

  1. אילוץ האישה לחטוא בניגוד לרצונה (טהרת המשפחה. גורם לה להדליק נרות אחרי כניסת השבת…).
  2. מכריח להתנהגות דתית מסויימת בכפייה (כפייה דתית על לבוש צנוע יותר – לדוג’ לבישת שאל/ חיתוך כל בגדיה במספריים לאחר שכשהתכופפה לילד החולצה מאחור התרוממה מעט)
  • הרוחניות מחזיקה את האישה בתקופה הקשה. פגיעה בה בהיבט הזה – משמועת הדבר התפרקות האישה. פגיעה חמורה בייצובה הנפשי.
  • גבר קנאי יכול לתת צידוק “הלכתי” למניעת כל קשר עם גבר, אחרת ייחשב שהיא בוגדת בו – כולל בני משפחה מקרבה ראשונה, שליח/ פקיד בנק/ רפא וכיו”ב – ובכך לא מאפשר לה שום אינטראקציה עם העולם החיצון הגברי.
  • גבר שמפעיל אלימות רוחנית מנצל את העובדה שהוא בקשר עם הרב, שהוא יותר לומד, ויודע את ההלכה, להנחתות שמפיל עליה.

 

מקלטי בת מלך: לבת מלך 2 מקלטים- במרכז ובירושלים. תמיד בתפוסה מלאה ותמיד יש רשימות המתנה. במהלך שנת 2014 היו 32 ברשימת המתנה. חלק מהנשים, שהיו במצב של פיקוח נפש הופנו למקלט המיועד למגזר הכללי, חלק המתינו בביתן תקופה נוספת עד שיתפנה מקום במקלט, וחלקן הופנו לטיפול בקהילה – ביחידות למניעת אלימות שנמצאות ברשויות המקומיות וכיו”ב. במקלט אחד עד 12 נשים (משפחות). במקלט השני 6 נשים. בימים אלו מתבצעת הרחבה של המקלט השני כדי שיקלוט עוד 6 נשים.

שהות: אשה מקבלת מחסה של עד חצי שנה במקלט. השהות שם וולנטרית. ישנן נשים שמקבלות הארכה עד 10 חודשים. 24 שעות 365 ימים בשנה יש צוות.

למעשה זהו מקלט לנשים וילדים: 12 משפחות= 12 נשים ו- 40 ילדים. לכל אשה וילדים יש חדר, שירותים ומקלחת. המטבח משותף. בשנה סה”כ כ60 נשים ו 250 ילדים. ילדים מגיל אפס, כי מגיעות גם נשים בהריון שיולדות במקלט. רשאים לשהות במקלט ילדים בנים עד גיל 13. בנות עד גיל 17. הרבה מהילדים בפנימיות ומגיעים בסופ”ש. הרבה פעמים אין מקום בשבת לכולם ואז צריך למצוא פתרון כמו משפחה מארחת.

משרד הרווחה מקלטי בת מלך מפוקחים ומסובסדים ע”י משרד הרווחה.

משרד הרווחה מתקצב כל אשה במקלט. ללא קשר למספר הילדים. על כן ישנו קושי גדול כאשר מדובר במגזר הדתי והחרדי, שם יש יותר ילדים. בעמותת בת מלך התקצוב מכסה רק 60 אחוז מההוצאות. העמותה מממנת הכל (מעבר לטיפולי עו”ס/ טיפולי שיקום, כל הטיפול המשפטי – גם חינוך, אוכל, כלכלה, טיפולי שיניים, תרופות, הוצאות תחזוקה ועוד. האשה מגיעה למקלט עם תיק וזהו. ללא מזוודות. כך שכל צרכה על המקלט. מגבות, מצעים, שמפו סבונים מטרנות, שמחות, ספרים, מחברות..).

טיפול: במקלט האשה והילדים עוברים שיקום וטיפול. 5 סשנים טיפוליים בשבוע. לקבלת כוחות. נשים שחוו שנים של התעללות היו עסוקות בהישרדות. במקלט הן מקבלות פסק זמן.  לנשום. יכולה לישון מבלי לפחד בלילה. קבלת החלטות עצמאית. בקהילה הזו, עבודת המודעות והחשיפה חשובה מאד. תופעה שחוזרת: “כל השנים אני הצלחתי לשמור שכלפי חוץ הילדים לא ידעו” ואז בטיפול היא רואה שהילד ידע וספג וחש הכל.

ליווי תעסוקתי: לסייע בחיפוש עבודה, הכשרה מקצועית. במקלט משלימות תארים ולימודים. בביתן הן מתקשות להתמיד בעבודה או בלימודים בגלל קנאה אובססיבית. עובדות בעבודות מזדמנות כי הן לא יכולות לפתח קריירה. רבות סבלו מאלימות כלכלית- הופך את התיק לחפש להן אגורות. מכריח אשה בחודש תשיעי לנסוע באוטובוס באוגוסט.

ליווי משפטי: במחלקה המשפטית הן זוכות לליווי משפטי בבתי משפט ובבתי דין רבנים. ייצוג.

שיקום אחרי שנים של אלימות והשפלה. ילדים שחוו אלימות מיום היוולדם.

ליווי ביום שאחרי: אחרי המקלט- הן בד”כ לא חוזרות לבית וגם עוברות לאיזור מגורים אחרים.

עם היציאה מהמקלט האשה מקבלת 8000- 10,000 שח ממשרד הרווחה (חוק התמיכות, קיים בשנה וחצי האחרונות) לשיקום חייה. בכסף הזה עליה לשכור דירה, ריהוט, לשלם ללימודים לילדים, בגדים, אוכל, חיתולים ועוד. העמותה מגייסת לאשה בגדים, שמיכות, כלי בית, לקשר אותה בקהילה, איתור מסגרות לילדים, למצוא דירה להשכרה, סיוע בתהליך גירושים. הקשר נמשך ללא הגבלה. עליה להתחיל חיים חדשים כאם חד הורית (לעיתים ללא תמיכה מהמשפחה), למצוא דיור, תעסוקה ומעל הכל לשמש כאם חד הורית לילדים שגם כן עברו תקופה קשה.

סולידריות: במקלט ספרדיות אשכנזיות יחד. חרדיות ודתיות יחד. חצרות, ליטאים, חסידים יחד. מטבח אחד. החומות נופלות. פעם בשבוע בישיבת נשים מדברות על זה במפגש. יש סולידריות. אחיות לנפש לכל החיים. למשל בפסח לא יהיו קיטניות (למרות שספרדיות אוכלות קיטניות).

העלאת מודעות הקהילה לאלימות במשפחה: בעבר זה לא דובר “אצלנו זה לא קיים”. זה כתם. אחדות המשפחה במקום ראשון. ככל שקהילה סגורה יותר- כוחה חזק יותר. כדי להעלות מודעות בעמותה נפגשות עם מובילי דעת קהל. רבנים ורבניות.

מאז ומתמיד יש שחוששות לפגוע בשידוכים ולכן מתעכבות בהגעה למקלט. היום מגיעות יותר צעירות, עם ילדים קטנטנים, בהריון. זה מראה שאט אט יש יותר מודעות. ועדין זה אתגר גדול להעלות את המודעות בציבור החרדי.

חובת הטיפול בגבר האלים – בישראל אין חובה כזו. במרבית המקרים הגבר לא משנה את התנהגותו. במקלטים יש גברים שהתגרשו ונשאו בשנית והנשים השניות שלהם מגיעות למקלטים. מי שתמיד נענשות הן הנשים שנאלצות לשנות לחלוטין את אורח חייהן ועוברות למקלטים יחד עם ילדיהן הקטנים, בעוד הגבר ממשיך בשגרת חייו.

[שיחת טלפון עם צילית יעקובסון, 19.11.15]

 

 

 

נספח

האתגרים המאפיינים את האלימות במגזר הדתי-חרדי: קהילה סגורה שאינה נוטה להוציא את “הכביסה המלוכלכת” החוצה; קדושת המשפחה והלחץ לשמור עליה בכל מחיר (גם כדי לא לפגוע בשידוכים); התעללות סביב “שולחן השבת”; פנייה לעזרה רק כשכבר אין ברירה וקיימת סכנת חיים ממשית; הרבה פעמים חוסר בתמיכה מהמשפחה, הרבנים והקהילה; הצורך של כולן לעזוב את הקהילה בה הן חיו ולהתחיל חיים חדשים במקום שלא יודעים על עברן עם היציאה מהמקלט. סיפורים מהמקלטים – נשים שכמעט דממו למוות בעת הריון והבעל סרב לפנותן לבי”ח, ילדים שאיימו בהתאבדות\רצח של אמם, כליאה של האשה למשך שעות וימים ללא מזון ועוד.  [דפנה שיינמן, חומרים אודות בת מלך שנשלחו במייל]

 

אלימות כלפי נשים בישראל: בכל יום נפתחים בממוצע 72 תיקים בגין אלימות במשפחה, ובסך הכל בשנה האחרונה טופלו ברשויות השונות ובמקלטים יותר מ-7,000 נשים שהעזו להתלונן.

רצח: בשנת 2014 נרצחו 10 נשים נרצחו על ידי בן זוגן בהשוואה ל-19 נשים אשתקד. בעשור האחרון נרצחו 196 נשים בתוך המשפחה. מכות: ע”פ הערכות גורמי הרווחה, בישראל חיות כיום כ- 200,000  נשים מוכות וכ- 600 אלף ילדים עדים לאלימות. כלומר, במדינת ישראל כלואים במעגל האלימות מיליון נשים, גברים וילדים.

מקלטים: 641 נשים ו- 932 ילדים שהו ב- 14 המקלטים לנשים מוכות הפועלים ברחבי הארץ. נתון זה אינו כולל 70 נשים נוספות, שהופנו למקלט אך לא נקלטו בו מטעמים שונים (חוששות לאבד מקום עבודה, לא רוצות להתנתק מילדים בוגרים ועוד). מרכזים: בסה”כ טופלו ב- 89 מרכזים למניעה ולטיפול באלימות במשפחה בשנה זו  11,216 אנשים, מתוכם: 7286 נשים, 2951 גברים,  875 ילדים. מהנתונים עולה כי שעור הגברים המגיעים לטיפול נמוך מאוד ועומד על רבע בלבד ושעור הילדים  קטן  אף יותר ועומד על 7%.

תיקים: בשנת 2014 (עד 31.10) נפתחו 18,912 תיקי אלימות במשפחה, מתוכם 12,261 (65%) בגין תלונות נשים בגין אלימות.  941 תיקים נפתחו בגין הפרת צווי הגנה. במשטרה מעריכים כי עד סוף השנה יגיע מספר התיקים ל-23,000.

בריאות: בשנת 2014 טופלו במוסדות מערכת הבריאות 4,930 נשים בגין אלימות במשפחה ותקיפה מינית, מתוכן: 2112 טופלו בבתי החולים, 1798 אותרו כסובלות מאלימות וטופלו בקופות החולים.

1020 נשים אותרו בתחנות טיפות חלב של משרד הבריאות, זאת לעומת 422 בשנה שעברה- מדובר בעלייה של 241%.

בנוסף, 909 אותרו עם חשד בקרב האחות לפגיעה מאלימות אך הכחישו.  [נתוני ויצו, 2014] [מאקו, 2014]

אחת מתוך 3 נשים בעולם היא קורבן אלימות, לפחות פעם אחת בחייה, בדרך כלל מאדם קרוב ומוכר לה.

ברחבי הארץ כ- 14 מקלטים לנשים מוכות ושני הוסטלים לגברים אלימים. בשנים האחרונות קמו קבוצות תמיכה של גברים עם נטיות לאלימות במטרה לשפר את היכולות שלהם להתמודד עם הנטיות שלהם, לחזק את הזוגיות הקיימת שלהם או כדי להקים ולבנות בית וזוגיות חדשה.                             118 מוקד מצוקה של משרד הרווחה, במספר שפות 24 שעות ביממה.

[הרשות לקידום מעמד האשה, משרד רה”מ, 2014; עיר ללא אלימות, המשרד לבטחון פנים]

 

יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים חל ב-25 בנובמבר מאז הוכרז על ידי האו”ם ב- 1999 כיום המיועד למאבק באלימות נגד האישה.‏ בתאריך זה ציינו פעילות פמיניסטיות עוד משנת 1981 את יום המאבק באלימות. במסגרת ההכרזה על יום המאבק, קרא האו”ם בהחלטה 54/134 לממשלות העולם לארגן פעילויות להעלאת המודעות הציבורית לסוגיית האלימות נגד הנשים בחברה. זאת כל עוד נשים בכל רחבי העולם הן קורבנות לאונס, לאלימות במשפחה, להטרדה מינית ולעוד סוגים של אלימות נגד נשים.      התאריך נקבע ל-25 בנובמבר לציון רצח האחיות מיראבאל, שלוש פעילות פוליטיות ברפובליקה הדומיניקנית שנרצחו בשנת 1960 בהוראת הדיקטטור רפאל טרוחיו. [ויקיפדיה]

 

עו”ד צילית יעקבסון, הנה יו”ר עמותת “בת מלך” (בהתנדבות). בת 40, נשואה למאיר יעקבסון (מנכ”ל מדיסון פארמה), אמא לשמונה ילדים, גרה בגבעת שמואל. רקע מקצועי: עו”ד ומגשרת מוסמכת בענייני משפחה בין בני זוג. ליוותה ילדים נפגעי עבירה במסגרת המועצה לשלום הילד ועסקה בתחום נערות בסיכון ונשים נפגעות אלימות.
בת מלך: הקו החם של העמותה: 1-800-292-333          לפרטים נוספים ותרומה לעמותה: http://batmelech.org/?l=he

 

בקשת תגובה

שאלות לשר הרווחה:

  1. מדוע משרד הרווחה איננו מפעיל בעצמו מקלטים לנשים מוכות, אלא מסתמך על עמותות, כגון בת מלך?
  2. משרד הרווחה מעביר לעמותות המפעילות את המקלטים לנשים מוכות תקצוב בעבור כל אשה מוכה חוסה. עם זאת, התקצוב הוא זהה בעבור אשה ללא ילדים ובעבור אשה הנאלצת לעבור לגור במקלט עם ילדיה. במגזר הדתי והחרדי יש מספר ילדים גדול יחסית, ועל כןתקצוב המשרד מכסה רק 60% מהעלויות בפועל. האם בכוונת המשרד לשנות גישה זו ולתקצב גם כל ילד/ה החוסה במקלט?
  3. לפי נתוני מקלט “בת מלך”, אין באפשרותם לקלוט את כל הפונות לקבלת מחסה ובימים אלו ישנן 32 נשים ברשימת המתנה. מהי תגובת המשרד למידע מדאיג זה?

 

תגובה

, מאת רוני מלכאי

להלן התייחסותנו:

נדגיש כי  כל אישה הזקוקה להגנה מידית ומענה המשרד דואג להגן עליה ולתת לה מענה .

משרד הרווחה והשירותים החברתיים מפעיל 14 מקלטים ו12 דירות מעבר לנשים נפגעות אלימות וילדיהן.

זאת באמצעות עמותות וארגונים שעברו מכרז של המשרד להפעלת השירותים. המשרד הוא המממן והמפקח .

-התעריף המועבר לעמותות על ידי משרד הרווחה הינו תעריף המיועד לאישה + ילדיה והוא כולל בתוכו סל שירותים שנבנה עבורם.  גם נשים המגיעות ללא ילדים מקבלות את אותו תעריף.

בשנת 2014 שהו ב 14 מקלטים 755 נשים וכ 1100 ילדים, כך שממוצע מס’ הילדים לאישה הינו פחות מ – 2.

נתונים: בשנת 2014, מתוך 755 נשים ששהו במקלטים ברחבי הארץ , 266 נשים באו ללא ילדים, 160 נשים באו עם ילד 1  ו 160 נשים באו עם 2 ילדים.

בשני מקלטים של משרד הרווחה  שמפעילה עמותת “בת מלך” לנשים דתיות חרדיות:  5 נשים + 0 ילדים, 10 נשים+1 ילדים, 19 נשים +2 ילדים, 14 נשים+3 ילדים. 4 נשים הגיעו עם 4 ילדים, נשים הגיעו עם 5 ילדים, 2 נשים הגיעו עם 6 ילדים ואישה אחת הגיעה עם 7 ילדים.

על פי מערכת מחשב ארצית בה מתקבלים נתונים online  מכל המקלטים- יש מקומות פנויים במקלטים – כיום יש 11 נשים באחד המקלטים בו יכולות לשהות 12 נשים ובמקלט השני יש 4 נשים בעוד המקלט יכול לקלוט 6 נשים. מקלט זה אמור לספק מענה ל 12 נשים וילדיהן, בשנה הקרובה יערך שיפוץ שיאפשר יכולת קבלה של מספר גדול יותר של נשים.

ב 4 מקלטים נוספים יש, נכון להיום מקום לעוד כ-14 נשים וילדיהן.

חשוב להדגיש כי יש מצב בו פניות של נשים הנדחות במקלט אחד, מתקבלות לאחר מכן במקלט אחר. כאמור  כל אישה הזקוקה להגנה מיידית ומענה המשרד דואג לתת לה מענה ולהגן עליה.

popular personal essay writers for hire usa buy astronomy presentation write my religious studies thesis statement help me write professional phd essay on trump esl dissertation results writing for hire best custom essay ghostwriter for hire for college best admission essay writers service au professional dissertation hypothesis proofreading services for college professional masters blog post topic custom academic essay editor for hire for mba top curriculum vitae editing service au help with my custom critical thinking online pay to write cheap admission essay best blog post writing services cheap paper ghostwriters services for university professional homework writer website gb top dissertation hypothesis editing services uk custom essay ghostwriter for hire for university esl problem solving editor site us type my classic english literature report help me write custom reflective essay esl critical analysis essay proofreading for hire ca cheap curriculum vitae ghostwriting site us best reflective essay ghostwriters websites for mba top dissertation hypothesis editor sites usa cheap content editing for hire for college popular report ghostwriting services usa popular admission essay editor services usa descriptive essay writer site uk custom dissertation abstract editing sites cheap research proposal editing service usa best school essay writers service online cheap college cheap essay advice buy english report professional blog editor website for masters professional dissertation ghostwriting websites online esl case study ghostwriting service us pay to do top problem solving online cheap critical analysis essay proofreading sites for college cheap article review ghostwriters sites uk soft shell lobster top article ghostwriting websites au custom creative essay writing service gb popular blog post ghostwriter site for university top expository essay writers websites custom university essay editing sites for university cheap mba admission essay ideas do my human resource management creative writing dissertation ghostwriter websites au professional speech editor websites for masters best writing service online esl analysis essay writer website uk professional school homework assistance best dissertation methodology writing for hire for phd best literature review ghostwriting websites for phd popular application letter writing websites for college esl letter writer website gb top definition essay writer site best creative writing writers sites online popular biography editor sites for university culture essay writing for hire best cover letter ghostwriter website for mba top presentation ghostwriting services usa professional dissertation methodology proofreading services for college esl blog post writers sites for masters esl speech editor website usa popular university essay ghostwriting sites for phd professional dissertation methodology writers websites for masters cheap papers writing service gb top papers writer sites for phd esl descriptive essay editor sites for university top home work writer website for university top dissertation results editing service for mba popular thesis proposal writers for hire online cheap definition essay ghostwriter services usa professional scholarship essay editor site us esl bibliography editing site online type my family and consumer science curriculum vitae cheap expository essay proofreading for hire critical analysis essay proofreading services au law essay sample top personal statement editor site buy professional letter top academic essay ghostwriters service for school popular blog ghostwriters sites us best mba essay writer sites ca reflective essay for university write my engineering application letter cheap masters essay writers services for mba professional presentation ghostwriter website ca ancient egyptian paper best admission essay writing websites for university custom thesis writer for hire us custom reflective essay ghostwriter service for school popular college essay ghostwriter site online custom definition essay writing for hire gb write environmental studies bibliography popular essays ghostwriter site uk cheap assignment ghostwriters service for mba custom paper writing sites gb pay to write admission essay on lincoln professional personal statement proofreading websites for masters cheap scholarship essay writing sites ca top content ghostwriting service gb popular analysis essay editing website online esl report writing service for mba help with my ancient civilizations dissertation chapter top problem solving ghostwriters site online popular course work ghostwriters website for university best definition essay ghostwriter site for university cheap analysis essay writer service for school help with trigonometry dissertation methodology custom editor service for masters preschool child observation report pay to do communication term paper pay to do health course work popular essays ghostwriting for hire online esl thesis proposal writing websites for mba type my top best essay professional research paper ghostwriter service usa professional research proposal proofreading service esl dissertation proposal ghostwriter service for university popular creative writing ghostwriter websites ca best blog ghostwriting site for college best content writer service gb professional presentation ghostwriting site uk esl university dissertation chapter example popular mba essay writers sites online popular dissertation introduction ghostwriters site au liberal view on poverty order top scholarship essay on usa top scholarship essay proofreading service ca top annotated bibliography writers for hire for phd cheap mba dissertation methodology examples the buried life summary popular argumentative essay writer sites for masters best research proposal editor sites for phd professional research proposal proofreading websites usa top papers editor sites uk esl biography proofreading service us cheap college cover letter samples popular college creative writing examples pay for custom problem solving online personal proofreading service au custom dissertation abstract writers websites online cheap research paper writing site online best bibliography editing services gb hamlet comic relief top university biography topics top scholarship essay writers website gb esl term paper editor website for masters top term paper ghostwriters services us esl admission essay writers for hire for university personal statement editor for hire online top blog writers site au cheap paper editing services for college business essay writer sites top speech editing for hire us pay for my custom reflective essay on donald trump cheap dissertation chapter writers websites for school professional report ghostwriter service for college best admission paper ghostwriting services for masters custom blog editor site for mba julius caesar paper help with my esl persuasive essay on civil war custom thesis writing service for university custom scholarship essay writer services ca a seperate peace theme write esl expository essay on usa community identity stability best movie review ghostwriters sites for university custom article review editing websites for school pay for professional rhetorical analysis essay on brexit community essay sample top resume ghostwriting site for phd esl article review writing services ca best book review proofreading website for mba custom thesis writing site au popular admission paper ghostwriter website au best book review editing websites usa cheap homework editor website for university cheap cover letter writer websites for mba just lather esl university academic essay example esl paper editing services ca best university cv example pay to write popular admission essay on lincoln professional research paper editing sites online top case study ghostwriter site for college top speech ghostwriting website for mba professional speech writing website for university custom course work proofreading for hire for college professional dissertation methodology editor for hire for masters popular rhetorical analysis essay proofreading service au critical essay ghostwriting for hire uk help with my esl custom essay on usa popular dissertation hypothesis ghostwriter for hire for mba best thesis ghostwriters service for mba pros of racial profiling custom critical analysis essay ghostwriting site usa pay to get phd essay on usa cheap cv ghostwriters for hire usa esl research proposal ghostwriting service gb write me esl book review esl best essay proofreading site help me write shakespeare studies cover letter help me write best critical essay on presidential elections professional cv ghostwriting sites for mba write my best bibliography online best masters thesis advice top analysis essay writers website for university website review essay best analysis essay writer site for university pay for my professional creative essay on presidential elections custom content writing sites au best reflective essay ghostwriting for hire usa professional curriculum vitae editor website au esl dissertation chapter writer websites usa custom phd biography topic cheap phd curriculum vitae advice popular book review ghostwriter service for university write top business plan online blog ghostwriters sites online esl university assignment sample custom essays ghostwriters for hire for school custom essay ghostwriters service top persuasive essay ghostwriting service for school custom reflective essay editor websites ca top academic essay writers service for phd best writer site au professional dissertation proposal writers service for college top admission essay editor for hire for school best dissertation results editor service for mba popular rhetorical analysis essay editor site au cheap phd essay ghostwriters website for university custom scholarship essay writing service usa blog post ghostwriters service au best phd essay ghostwriter website for school cheap biography writers website us custom argumentative essay proofreading websites for mba cheap mba business plan topics help writing life science thesis write medicine letter popular academic essay ghostwriting services au pay to do popular phd essay on presidential elections professional admission paper ghostwriting for hire gb professional content writers sites for school help me write best masters essay on lincoln esl course work ghostwriter site uk popular article ghostwriter for hire for phd custom critical essay ghostwriting sites uk scholarship editor website usa mom is best popular blog post ghostwriter sites au cheap academic essay writer service au cheap scholarship essay writers services au cheap dissertation writing for hire usa top thesis proposal ghostwriter service gb professional academic essay ghostwriting service for university dissertation abstract writing for hire gb popular content writer website au esl annotated bibliography writers website uk best critical analysis essay writers services for university custom dissertation results editing websites for masters love in la sparknotes top biography writing for hire uk best academic essay ghostwriters site for university top report ghostwriters service for college popular dissertation introduction writer services for masters professional best essay editor services us popular article review ghostwriters services for college custom personal essay on usa custom thesis proposal ghostwriters websites for mba top annotated bibliography proofreading service for university best critical analysis essay writing website ca popular dissertation abstract ghostwriting services us popular blog writing websites best school essay writing sites for masters pay to write art & architecture bibliography top research paper writers website for phd top literature review ghostwriter website gb cheap college movie review socialization and culture top letter editing site au top dissertation results writers sites for school popular cv editing site for university popular thesis writing websites au best creative essay ghostwriting service online cheap literature review editor site au custom college course work example help me write popular creative essay on hacking top academic essay ghostwriter service best critical thinking editor website us professional masters expository essay help best rhetorical analysis essay ghostwriting services uk popular expository essay writer service for school professional homework proofreading website for mba cheap article editing site for college popular school cv examples logic essay ghostwriting site professional mba dissertation proposal esl dissertation ghostwriter services for phd phd essay on history best dissertation methodology ghostwriter website au popular book review proofreading site for university popular course work ghostwriter website usa cheap creative essay ghostwriting for hire for phd esl creative writing writing for hire for school elvis presleys wife cheap dissertation hypothesis ghostwriting for hire for university what are western religions top blog ghostwriting sites ca help writing best analysis essay on hillary cheap dissertation proposal writing for hire au help with custom admission paper buy shakespeare studies thesis top critical essay editor service online esl expository essay writers site custom personal essay editor service for school popular blog ghostwriter sites au type my professional critical essay on shakespeare custom persuasive essay writing sites us esl paper editing site us pay to write health speech cheap essays writers website usa esl university essay ghostwriting website for phd cheap best essay writer services gb cheap scholarship essay proofreading website for phd help with best literature review online custom creative writing writers service au professional annotated bibliography ghostwriter services ca dissertation chapter ghostwriter sites us professional dissertation proposal writer website for mba literature review writers services ca order classic english literature resume persuasive editor services us popular best essay writing for hire for university rhetorical analysis ghostwriter websites au top curriculum vitae proofreading service gb professional research proposal proofreading site for masters popular business plan ghostwriting site for college custom university essay ghostwriting website for mba type my women and gender studies creative writing best mba essay ghostwriters for hire us cheap phd essay ghostwriter service best dissertation abstract ghostwriting website for phd esl speech proofreading sites for school custom argumentative essay editing site for mba custom school letter assistance best dissertation conclusion editor websites for phd do my custom masters essay on shakespeare esl curriculum vitae editor service custom academic essay writing for hire au type my custom academic essay on usa professional critical thinking ghostwriters site for masters esl book review writers websites au professional creative essay ghostwriter websites for university pay to write investments admission essay physics writing websites top critical thinking writers sites ca case study ghostwriter site ca professional presentation ghostwriter site for school cheap argumentative essay editor websites for school popular course work ghostwriters website uk top course work ghostwriter service for school help writing statistics dissertation conclusion popular personal essay writing services online life science essay writers for hire custom thesis proposal writer services uk esl bibliography ghostwriting service cheap university business plan topic best dissertation results editor service ca cheap curriculum vitae editor sites for school best biography editor website au professional argumentative essay writing service top book review writer websites for school popular dissertation ghostwriter site usa custom phd essay ghostwriter website top college essay ghostwriter site online esl blog ghostwriter websites online best best essay writers services us buy logic cover letter professional scholarship essay ghostwriting for hire for university help writing film studies cv esl proofreading website au pay for tourism bibliography top annotated bibliography writing website uk business analysis paper popular rhetorical analysis essay writing websites for phd an image of africa meaning of true friendship cheap cover letter ghostwriters services popular dissertation ghostwriters site usa write me ancient civilizations movie review order world literature book review professional admission essay proofreading website uk popular course work ghostwriter sites for university biography proofreading for hire online ahab in moby dick nature vs nurture research paper custom college dissertation ideas cheap school annotated bibliography advice best course work ghostwriter for hire uk esl article review editing for hire for mba custom definition essay writing site for phd pay to write anthropology article review professional phd dissertation sample cheap book review writer websites custom dissertation results ghostwriter for hire us pay to write communication book review popular article ghostwriter sites online esl speech proofreading website for phd cheap essays writers services au professional masters essay ghostwriting service for phd top business plan writing services for university best curriculum vitae writing website au professional university admission essay advice popular expository essay ghostwriter websites pay to get theater studies dissertation results popular custom essay ghostwriter website for masters custom application letter editing websites for college symbols in the metamorphosis professional thesis proposal ghostwriter service for school popular mba term paper topic breathing underwater sparknotes great depression essay introduction earth science ghostwriters sites cheap personal statement writing services for college custom speech ghostwriting website us dissertation writing services gb popular home work ghostwriters services usa custom descriptive essay writing websites usa professional blog post writers sites for mba popular letter proofreading services for college pay to write custom academic essay on usa best blog editing sites for phd esl admission paper proofreading services uk professional dissertation chapter ghostwriting websites for masters cheap university essay ghostwriter site au custom papers editing site for mba top university essay proofreading website ca help with top dissertation conclusion esl dissertation conclusion editor site au popular blog post writer site for masters esl scholarship essay writers services custom business plan ghostwriter website online esl essays proofreading for hire for mba professional thesis statement writer site uk best article ghostwriters sites ca united methodist communion order earth science admission essay professional personal statement proofreading service for school custom problem solving writers services for school professional homework ghostwriter website ca college ghostwriting websites au logic writing site popular best essay editor services au cheap bibliography ghostwriter for hire uk best report editor site au cheap thesis proofreading site gb professional thesis statement ghostwriter services gb my personal philosophy professional report editing service for university custom ghostwriters website for masters popular scholarship essay proofreading sites usa help me write top blog online top thesis statement writer websites for university cheap assignment ghostwriter services top research paper proofreading site for college cheap research proposal ghostwriter websites online best academic essay proofreading services au pay to get english dissertation hypothesis cheap dissertation abstract ghostwriters sites professional phd resume assistance help with music thesis proposal buy human resource management admission paper professional blog post writer for hire ca best college curriculum vitae samples esl paper ghostwriter service best best essay writing for hire for phd write me best analysis essay online cheap application letter writer sites for mba custom rhetorical analysis essay editing site for college professional problem solving proofreading service for phd esl blog post editing site au reflective editing sites usa esl dissertation conclusion proofreading sites au help with my music home work communication writers services professional phd dissertation hypothesis advice help with my top masters essay on hacking best term paper ghostwriter service for school cheap curriculum vitae editing sites for mba pay to do popular school essay on trump help me write esl university essay on brexit custom research paper writing website gb esl academic essay proofreading for hire top argumentative essay writing services usa popular argumentative essay proofreading for hire for university pay to do history annotated bibliography

EOI - Web Like This!