Lili.org.il

“איך אין מקום כזה?” מקום טיפולי לנפגעות תקיפה מינית

תחקיר בעבור אייטם לפינה בחברתית בעושים סדר

כתבה לילי בן עמי 17.5.15

 

מרואיינת: דר’ חנה קהת

הנושא: הצורך  בהקמת מרכז אישפוזי לנפגעות אלימות מינית

 

נפגעות אלימות מינית הן בד”כ בעלות נטיות אובדניות ותופעות פסיכיאטריות של ניתוק “דיסאסוציאציה”, חוסר שינה עקב סיוטים בלילה ועוד. הטיפול הנפשי בהן דורש מאפיינים ייחודיים, כגון “מקום בטוח” טיפולי, ללא גברים מטפלים או גברים מטופלים; טיפול הנזהר ממגע פיזי (בניגוד לאשפוז פסיכיאטרי הכולל קשירות למיטה) וכד’.

 

בישראל אין מקום בטוח כזה. וככלל יש היעדר מסגרות טיפול הנותנות מענה מקצועי ייחודי לנפגעות התקפה והתעללות מינית ומחסור במטפלים שעברו הכשרה לטיפול בטראומה מינית. מנגד, ישנו מספר עצום של קורבנות עבירות מין הזקוקות לטיפול ויש עומס עצום על המערכת הקיימת. המתנה לתור לטיפול ייעודי מסוג זה במערכת הציבורית אורך בין שנה לשנה וחצי. כך שנוצר מצב שטיפול ייעודי מסוג זה ניתן לקבל רק במערכת הפרטית לבעלות הממון. כתוצאה מכך, מדי שנה בין 5- 10 נשים נוטלות את חייהן, ונשים אחרות מקבלות טיפול שאיננו מותאם להן בתוך מרכזים לחולי נפש- שם הן עוברות טראומה נוספת המחמירה את מצבן.

 

בממשלה, בכנסת ובגופים הטיפוליים הרלוונטים מודעים היטב לחומרת נושא ולדחיפותו. יתרה מכך, בשנת 2007 אושרו תקציבים ייעודים לצורך כך שהועברו ישירות למשרד הרווחה ולמשרד הבריאות, ואף הוקמה ועדה בינמשרדית לצורך טיפול מערכתי בסוגיה זו. זאת לאחר שהתקיים דיון בנושא בועדה למעמד האשה בכנסת בראשות ח”כ גדעון סער (2006) שהצליח להשיג את הסכמת רה”מ (אולמרט). דיון נוסף התקיים ב 2013. אף על פי כן, עד היום הנושא תקוע.

 

בעשור האחרון, פעילות רבות שהן נפגעות עבירות מין במצב הקשה ביותר, פועלות כדי לקדם יוזמה זו – שתתן להן מענה לצורכיהן. הן מדברות בכנסת, כותבות מסמכים, יושבות לפגישות עם ח”כ ועם בכירי משרד הבריאות והרווחה וכן פגישות עבודה ביניהן. בשנה האחרונה מלווה אותן דר’ חנה קהת, בעקבות פניות שקיבלה. יחד הן פתחו עמוד פייסבוק סגור בשם “איך אין מקום כזה?”, לקידום הנושא, שעל גביו מצטברות עוד ועוד עדויות של נפגעות ממקור ראשון.

כך כותבת מ’ בעמוד: תגידו?! איך אין מקום כזה? מקום שמתאים לצרכים של נשים שעברו תקיפה מינית, בתקופה בה הן הכי זקוקות לעטיפה. מקום שנותן מענה, מקום חוץ אשפוזי, כי אנחנו לא חולות, מקום בו נשות הצוות מבינות מה זה מצב דיסיוציטיבי, פלאשבק. מה זה נפש, ( ואיזו חכמה פלאית עד אין קץ מראה נפש) של אישה פגועה שמחפשת דרכים לספר ולדבר את הבלתי ניתן לדיבור ולתאור, להאמין ללא יאמן, לתפוס את הבלתי נתפס.                        איך אין מקום שבו אחרי כל מה שעברנו, אני ועוד כל כך הרבה נשים בדיוק כמוני, מתייחסים אלינו בלי אלימות, בלי איומים. מקום בו הגוף יכול לספר את הטראומה, באותן תקופות בהן הניתוקים גוברים ומסכנים אותנו, באותם לילות בהם אנו לא יכולות לשמור על הנפש שלנו. באותם שבועות חסרי שינה, בהם אנו באומץ וגבורה מוכנות לפגוש ולגעת ולדעת ולבחור בחיים, ומרוב שכואב, אנו לא יכולות לתפקד יותר, ואנו זקוקות שישמרו על נפשנו מהאלימות שלא אנחנו בחרנו בה אבל אין לנו ברירה אלא למצוא דרך להוציא אותה.                      אני פוגשת נשים הכי שפויות שיש שנזרקו למחלקות סגורות, נקשרו וחטפו מכות ואיומים מצוות סיעודי גברי כשהגוף שלהן רעד ופרכס וסיפר מה נעשה בו. נשים שהתגלגלו מאשפוז לאשפוז, בלי מענה ובלי הבנה.    אני פוגשת נשים ברחבי הארץ, מטפלות בחירות ומנהלות מחלקות בבתי חולים, מאושפזות במחלקות פתוחות וסגורות, ואמהות מסורות שבאות לבקר את בנותיהן, לכולן יש חזון, פשוט: שיהיה מקום כזה. רבות מהן כבר פועלות בכיוון הזה שנים, חלקן כבר נשחקו ממאבקים. חלקן כבר התייאשו והתאבדו. חלקן כבר נפגשו עם חברות כנסת, עם גורמים במשרד הרווחה והבריאות, עמותות ועוד. בגלל קשר השתיקה יש הרבה שפועלות לבד או בעילום שם, ולכן המשאבים והכוחות נדמים כמעטים. 

הדרישות: להלן דר’ חנה קהת: היוזמה להקמת חלופה אישפוזית לנפגעות טראומה מינית תקועה, על אף מצבי חירום.  במשרד הרווחה אישרו הקמת “בית” חלופה אישפוזית לנפגעות טראומה מינית (אושר ב 2006 וגם בתחילת 2013 ואף “נצבע” בעבור זה תקציב ייעודי). המכרז להקמת הבית היה אמור להתפרסם ב 17.8.14 אך טרם קרה (ורק נדחה משבוע לשבוע). מאחר ובימים אלו נמצאות ישנן נפגעות הנמצאות בסכנת חיים יומיומית וממשית, בקשת פעילות “איך אין מקום כזה” ממשרד הרווחה:

  1. דחוף: הקצאת מענה זמני לאותן נשים הנמצאות במצבי חירום, עד שיצא לפועל פתרון הקבע.

ובכך הכוונה: (א) הוסטל. (ב) סיוע ותמיכה לנפגעות הנמצאות בביתן.

  1. לקדם את יציאת המכרז הנ”ל.
  2. ריכוז מידע בנושא, והנגשתו לרווחת הנפגעות. כך למשל- במידה וקיימים מקומות מסוג זה בארץ- לפרט אודותיהם; מידע בדבר הזכויות שלהן, סל שיקום לאשה בפוסט טראומה שאיננה לא מתפקדת וכיוצ”ב.
  3. הקצאת ניידת רפואית ייעודית (אמבולנס) עם נשות מקצוע בתחום.

 

להלן מתוך פרוטוקול הכנסת, 2007:

הרעיון שקיבל אישור הוא להקים מערך טיפולי שמהווה חלופה אישפוזית לתקופה שתארך עד שלושה חודשים, כאשר הטיפול הוא טיפול רב-תחומי, פסיכותרפיה פרטנית, קבוצתית, טיפול באומנות ועוד.

היקף התופעה: הנושא של תקיפה מינית חוצה את כל שדרות ציבור. ממחקרים שנערכו בכל העולם עולה כי כ-25 אחוזים מהילדים בגילאי אפס עד 18 עוברים פגיעה מינית מסוג כלשהו, אחת מארבע נשים וגבר אחד מתוך שבעה גברים, עוברים פגיעה מינית בילדותם. עד גיל 14 גברים ונשים, בנים ובנות, נפגעים כמעט במידה שווה.

 

המאפיינים הנפשיים: ההשלכות של פגיעה מינית הן קשות ומורכבות בכל תחום בחיים. ברמה הפיזית – הרבה מאוד תחלואה סומאטית ופיזיולוגית. בארצות-הברית שיעור המשתמשים בשירותי הרפואה הציבורית הגבוה ביותר הוא בין הנשים שעברו שפגיעה מינית, נשים שחוזרות פעם אחר פעם לרופאי המשפחה עם תלונות שונות. ברמה החברתית יש קשיים תעסוקתיים, קשיים חברתיים, וכמובן קשיים ביצירת קשרים בין-אישיים, וקשיים בתיפקוד המיני עם בת או בן הזוג. ברמה הפסיכולוגית – דיכאון, חרדה, הפרעות דסוציאטיביות, פגיעה בדימוי העצמי, בדימוי הגוף, הפרעות אכילה וכושר מאוד גדול בוויסות רגשי. מדי פעם יש גלישות או הידרדרויות במצב הנפשי, גלישות שיכולות להביא את הא/נשים למצב של חוסר תפקוד. PTSD, הפרעת לחץ פוסט-טראומתית – מצב טראומתי בהגדרה הוא מצב שבאופן אובייקטיבי נחווה, הוא קשה מאוד, הוא מפחיד, הוא מלווה בתחושה של אימה, בתחושה של אובדן שליטה, של חוסר אונים ובחוויה שיש חשש אמיתי לחיים. אחת ההשלכות הקשות והשכיחות ביותר של תקיפה מינית מתמשכת בילדות מורכבת הרבה יותר מאשר PTSD רגיל, כאשר הקושי הגדול ביותר נוגע לגבי כל יכולת ניהול ושימור מערכת יחסים, בעיקר מערכות יחסים אינטימיות, חברתיות, זוגיות והוריות. 85 אחוזים מהאנשים שנפגעים – נפגעים על-ידי אדם שמוכר להם. מרבית הנפגעים שעוברים התעללות מתמשכת הם ילדים, שהתוקף שלהם הוא אדם מוכר. הילד בעצם “שבוי” של התוקף שלו, מתוקף הסמכות המוסרית של ההורה או הקרוב וכמובן מתוך הצורך והתלות של הילד בטיפול. משום כך הפגיעה היא בעיקר פגיעה שנוגעת למערכת יחסים וקשורה קשר הדוק למערכות יחסים עם אנשים שהם בתפקיד סמכותי.  דיסוציאציה – ניתוק: המערכת הנפשית שלנו לא בנויה כדי להתמודד באופן מתמשך עם חוויות טראומתיות ולכן אחד המנגנונים שמצילים אנשים שנמצאים בתוך טראומה מתמשכת הוא דיסוציאציה. הדיסוציאציה יוצרת ניתוקים. היא מבודדת את הערוצים השונים, היא מכניסה לבועה חלקים של החוויה. זאת אומרת, אם יש חוויה של אונס למשל, יתכן שהמערכת הנפשית תזכור מה היה, אבל היא תשים את הרגש בתוך בועה וזאת כדי להתמודד עם מה שהיה ולא להרגיש את הכול. או שבבועה אחרת היא תשים את הגוף כדי שהכאב הפיזי לא יחווה. זאת אומרת, אנחנו מגיעים למצב בו החוויה מפורקת.

אופי הטיפול: חשוב מאוד שהצוות שמטפל במקצועות תקיפה מינית יהיה צוות בקי ומיומן בנושא של PTSD ויותר מזה, בנושא של CPTSD. הטיפול הנדרש הוא טיפול הוליסטי- הוא אף פעם לא טיפול שמתמקד בשיטה אחת, אלא שילוב שיטות טיפול שונות ומגוונות. זאת מאחר וחלק מהתהליך הטיפולי מעורר את השדים מרבצם והוא מעורר הרבה מהתופעות הטראומתיות, ולכן שכיח שבמהלך הטיפול יהיו הידרדרויות. הרבה פעמים יוצאים החוצה תסמינים שעד שלב הטיפול היו חבויים פנימה ולא היה להם ביטוי. אז צפויים לראות לפעמים הידרדרות קשה במצב הנפשי, עד כדי כך שהנפגעת לא יכולה לדאוג לצרכים שלה בעצמה וצריכה מקום שיחזיק אותה.
יותר משני שליש מהמקרים של טראומה מינית בילדות, נחשפים בבגרות, שנים אחרי שהפגיעה הסתיימה. כלומר, מיעוט של הפגיעות נחשף בתקופת הילדות, בין היתר לא רק כי הפגיעה עדיין נמשכת, אלא בעיקר בגלל יחסי הסמכות והפחד שיש בין הילד לתוקף.

 

המצב בארץ לגבי טיפול בנפגעות טראומה מינית: אין מסגרות טיפוליות לנפגעות טראומה מינית. כרגע (2007) קיימות בארץ שתי מסגרות, אבל אף אחת היא לא מסגרת אישפוזית אלא מסגרות אמבולטוריות. אין מסגרת טיפולית שמאפשרת מקום שהייה בטוח בשעות הלילה, והלילות הם השעות הקשות ביותר. מרבית המסגרות הקיימות עשויות שלא ביודעין, וכמובן שלא במכוון, לשחזר חלקים מהטראומה המינית, בגלל סוג הטיפול ואופן הטיפול שהן נותנות. יש מחסור חמור במטפלים מיומנים ומוסמכים לטיפול בטראומה מינית, בעיקר בטראומה מתמשכת, כאשר הרבה פעמים מטפלים לא יודעים לעמוד בצורה נכונה על הקשר בין התסמינים שהם רואים בקליניקה או במקומות הציבוריים, לבין הנושא של טראומה מינית. כתוצאה מכך יש הרבה פעמים אבחון שגוי של נפגעות טראומה. פעמים רבות קורה שמטפלים בתסמינים השונים, אבל לא מטפלים במכלול או לא מטפלים במקור, שהוא הנושא של הטראומה המינית.                  בחלק מן המקרים הקשים יותר – ויש לומר שהם די שכיחים – נפגעות טראומה מינית, בעיקר טראומה כרונית בילדות, נזקקות לאשפוז פסיכיאטרי אלא שבתי-החולים הפסיכיאטרים –לא מתאימים לאוכלוסייה: מדובר באשפוז משותף לגברים ונשים, והרבה פעמים מדובר בשהות שמעירה את התסמינים. יש כאן טיפול על-ידי צוות רפואי גברי, שהרבה פעמים – מתוקף הנסיבות – עושה שימוש בסמכות, בכוח, ולפעמים גם בכפייה, כאשר לנפגעות טראומה מינית הסוגיה הזו היא בעייתית וקריטית.

 

נספח

 

המרכזים הקיימים: בישראל 6 מרכזים הנותנים שירות ע”י משרד הרווחה לנשים צעירות נפגעות תקיפה מינית. הבעיות:

(א) אלו טיפולים פסיכולוגיים, וזה לא עוזר למי שנמצאות בסיכון וזקוקות למקום מוגן, 24 שעות, או לפחות ללילות.

(ב) זה לא עוזר כשהן לא בתפקוד ולא יכולות להגיע בכוחות עצמן, כי הן לא יכולות לנהוג ואפילו לפעמים לא יכולות לנסוע באוטובוסים. לשם כך יש צורך בניידת.

(ג) יש המתנה של כשנתיים בתור          . http://www.molsa.gov.il/Populations/Females/Teenagers/Pages/SexualAssaultVictims.aspx

המרכז הרב תחומי – מרכז רפואי בני ציון-חיפה גולומב 24, חיפה
המרכז הרב תחומי לטיפול בנפגעות תקיפה מינית-ראשל”צ רח’ י-ם 2 ראשל”צ
מרכז באר שבע יעקב דורי 1 ב”ש
מרכז נצרת בי”ח צרפתי
מרכז לטם לטיפול בטראומה מינית השירות הפסיכיאטרי מרכז רפואי תל אביב (איכילוב) רח’ ויצמן 6 תל אביב
מרכז תמר ירושלים שטראוס 24 ירושלים

 

מרכז טיפולי בנפגעות תקיפה מינית במרכז הרפואי בני ציון http://www.b-zion.org.il/pages/907.aspx                    בראשון-לציון יש לנו מרכז טיפולי כזה, ויש את המרכז הטיפולי בבית-חולים איכילוב של משרד הבריאות. אלה בעצם שלושת המרכזים הציבוריים היחידים.                      במהלך השנתיים האחרונות נפתחה מחלקה בכפר שאול שהיא מחלקה נפרדת. בעצם זו לא מחלקה כי אי-אפשר לפתוח מחלקות אלא היא מבנה בתוך יחידה. נבנה מבנה נפרד בתוך יחידה ושם אפשר לאשפז כיום נשים שעוברות תקיפה מינית.

חנה קהת: מ 2006 יש מודעות מערכתית שמקומות אישפוז לנפגעות עבירות מין וגילוי עריות- אין. ב 2006 גדעון סער היה יו”ר הועדה למעמד האשה והוא אישר מול אולמרט תקציב לשם כך. נפגעות טראומה מינית לא יכולות לקבל טיפול כחולות נפש, כי הן לא חולות נפש. יחס מסוג זה מחמיר את מצבן, כי הוא משחזר את האונס. כגון קשירה, אלימות. זה מדרדר אותן להתמוטות נפשית. 60% מתוך כלל המאושפזות בבת”ח פסיכיאטרים- מי שהתמוטטו נפשית הן נפגעות שלאט קיבלו טיפול ראוי. נשים שאושפזו. המצב הנוכחי דוחף אותן להתאבדות או להתמוטטות נפשית, כי אין טיפול. מדובר בנשים רגילות בדיוק כמוני וכמוך, אך בגלל העדר טיפול הן בסיכון גבוהה מאד. כבר ב 2006 הודו בזה, שבניגוד להלומי קרב ונפגעי טראומה שואה, טראומה של תאונות דרכים ונפגעי טרור- לכל אלה מערכות טיפול נפשי ייחודי. לנפגעות תקיפה מינית אין. הביטוח הלאומי מקיים טיפולים וקבוצות לנפגעי תאונות דרכים. יש גופים המטפלים בנפגעי טרור ואחרים. לנפגעות אלימות מינית אין דבר כזה. זה דורש טיפולים מיוחדים, יש סימפטומים ייחודיים- כמו דיס אסוציאציות. סיוטים, אובדנות, חוסר תפקוד. קשת הצרכים גדולה- מאישפוז (אבל לא במחלקה פסיכיאטרית, ובמחלקה נפרדת מגברים), דרך חלופה אישפוזית שתגן עליהן (שלא יתאבדו) כי הן מתפקדות- עובדות לומדות מטפלות בעצמן, עד לדירות שיקומיות. מרכז תמר ומרכז לוטם נותנים טיפולים, אבל בגלל שהמקומות מועטים כ”כ אז מינימום המתנה זה שנתיים – שנתיים וחצי. למי שאין כסף אז אין לה מענה מצד המדינה. המדינה למעשה מפקירה אותן. השנה התאבדו 4 נשים. לפני שבועיים התאבדה אשה שקיבלה טיפול אלים בב”ח פסיכיאטרי. מדובר בדיני נפשות.

אני מנסה עם חברה לגבש בגצ. הבעיה שהנפגעות אינן יציבות. כל דבר הוא טריגר. רציתי לארגן אותן למחאות, שביתת רעב, אבל זו אוכלויסיה מאד מוחלשת, לא יציבה, כי זה מה שמאפיין טראומה. לכן משהו מחאתי זה קשה לעשות. לפעמים המשפחה היא הבעיה, כמדובר למשל על גילוי עריות. לפעמים המשפחה מתמוטטת מהדבר הזה.

יש מאות אלפי נפגעות. כל אשה שלישית עברה תקיפה. כל אשה עוברת הטרדה. על אשה רביעית עברה אונס. כל ילדה שישית וילד שביעי עובר גילוי עריות. לפי מחקר של אביגיל מור ואיגוד מרכזי הסיוע.

הקצו תקציבים , נבנתה פרוגרמה והוחלטו החלטות- מאז 2006 דבר לא זז. צריך תוכנית חירום ממשלתית לנשים הללו. הן רוצות לחיות. אני מלווה אותן. 4- 5 נשים במצבים קשים, אבל אינני יכולה לתת להן מענה. כל אישפוז מסתיים בהדרדרות. במחלקה הפסיכיאטרית הן עוברות עוד תקיפות מיניות. הן עוברות שיחזור של הטראומה. סיוטים- חוסר שינה כרוני. טריגרים. פוסט טראותיות. יש להתאים להן טיפול ייחודי. מפוחדות מאד, כי זה מלווה באיומים על חייהן.

“איך אין מקום כזה?” אצלי בבית יש פגישות. התחילה אותו נפגעת מיואשת מאד- כשהיא מסתתרת מהשומר במחלקה הפסיכיאטרית שרוצה לקשור אותה (כי כנראה הוא חשש שהיא רוצה להתאבד). היא פנתה אלי וכך זה התחיל. היא עצמה מטפלת עם קליניקה. מה שנתן לה היאחזות בחיים זה הייעוד. זה מחזיק אותה. תחושת השליחות. התחילה באוגוסט שנה שעברה 2014. עשינו ישיבות. שלחנו מכתבים למאיר כהן. ישבנו עם מרב דדיה. עם משרד הבריאות. הממשלה נפלה וזה נתקע לחצי שנה.

הוספת מקומות טיפול- אולי המכרז כבר התחיל לזוז.  חלופה אישפוזית זה ל3 חודשים בלבד. יש גם אישפוז ממש מותאם לנפגעות.  התחייבו להקים מיטות ייעודיות עם צוות ייעודי. בתי חולים קיבלו על עצמם לעשות זאת בצורת יחידה נפרדת או מיטות – כפר שאול, איכילוב, שער מנשה (בח פסיכיאטרי בצפון). אבל התקציב לא הגיע ולכן הם סוגרים את זה.

מרכז טיפול פסיכולוגי.            בית שיקומי- לא תוקצב.         תיקצבו מרכזי טיפול- תמר ולוטם. יש דירה שיקומית אחת בראשלצ של 4- 5 מקומות שקולטת נפגעות.    כפר שאול סגרו אחרי חצי שנה.

במשרד הבריאות אין עדין תדרוך לרגישויות של נפגעות אלימות מינית. ביקשו מאיתנו- אז יש נפגעת שכותבת את המסמך הזה ולתת השתלמויות למתמחים של משרד הבריאות. זה משקף את החולי החברתי של ההכחשה החברתית. אין מנגנוני טיפול. התעלמות מערכתית וחברתית.              המנכל של גרמן הקים ועדת מנכל בנושא.

 

 

פייסבוק: הקבוצה נועדה לנקז את המחשבות והפעולות לקידום יצירת בית חוץ אשפוזי לנשים עם cPTSD על רקע של פגיעה מינית. ישנו צורך דחוף ביצירת מקום שינתן מענה לנשים המתמודדות עם ההשלכות של טראומה מינית, באותם שלבים אקוטיים של הטיפול, בהם הטראומה צפה ואיתה עולים פלאשבקים, ניתוקים/דיסוציאציות חוסר שינה, פגיעות עצמיות אובדות ועוד. בתקופות אלו יש צורך בעטיפה, שמירה וסביבה שמאפשרת ריפוי. כבר נעשו כל מיני נסיונות ליצור מקום כזה. אם נאגד כוחות נוכל להביא את זה לידי מימוש בזמן קרוב. אנא שתפו מי אתן, מה ידוע לכן על מאמצים קודמים ומאמצים קיימים ובמה אתן יכולות לעזור.

 

מכתב למרב מיכאלי: מחדלי הטיפול בנפגעות ונפגעים, פוסט טראומטיים על רקע פגיעה מינית בעיית נפגעות הטראומה על רקע מיני, מלווה את בית המחוקקים והממשלה החל מ2006. אז כבר הובא לפני הרשויות, המציאות העגומה שבכל המרחב הטיפולי אין מענה הולם לנפגעות תקיפה מינית שזקוקות לטיפול, הגנה ואשפוז. זאת בניגוד למגזרים אחרים שיש בהם תופעת של פוסט טראומה, שהמדינה הכירה בצרכים שלהם ויצרה עבורם מערכות שיקום וטיפול. כגון: פגועי הלם קרב, יוצאי שואה ודור שני ליוצאי שואה, נפגעי טרור ואף נפגעי תאונות דרכים וכיו”ב. מרכזי הסיוע נותנים מענה מידי, אך פוסט טראומתית שזקוקה לאשפוז, מפאת התופעות הקשות של ירידה בתפקוד ואובדנות, אין לה מענה. בתי החולים הפסיכיאטריים לא מתאימים כי הנפגעות אינן חולות נפש, ודרך הטיפול הכפייתי והפולשני במצב של דיסוציאציות, נתקים ואובדנות רק משחזר את טראומת האונס. כך שיוצא שנשים רבות נמצאות במצב קשה ואף אובדני – נטושות לעצמן החסרים קיימים בכל הקשת הטיפולית, הן בעדר הכשרה מותאמת לצוותים רפואיים, למתמחים בפסיכיאטריה וכיו”ב, הן בהעדר חלופה אשפוזית, הן בהעדר, מקומות לשיקום ארוף טווח, כמו דירות שיקומיות והן במיעוט המקומות לטיפול יום, דבר הגורם להמתנה ארוכה כדי להתחיל טיפול. ההכחשה הגורפת מצרכי הנפגעים והנפגעות מחמיר את מצבם/ן האקוטי ואת קשיי השיקום שלהם/ן. למרבה הצער, למרות שכנסת ישראל החלה בשנת 2006 לגבש תכניות ולהציע פתרונות כך גם קיימה הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה בתאריך כ”ו בחשוון התשע”ד, 30.10.13, ישיבה בנושא הקמת חלופות אשפוז לנפגעות תקיפה מינית כחלק מהתכנית הלאומית. בתשובתו לפניית הוועדה לקבלת עדכון על התקדמות הנושא, עדכן המנכ”ל, בתאריך 19.5.14, כי יחידת האשפוז הייעודית בבית החולים איכילוב, שתכלול 4 מיטות, עתידה להיפתח ב-2016 וכי

הוחלט שתקציב מרכז “לטם” באיכילוב יוגדל ב-400,000 ₪. עוד עדכן מנכ”ל המשרד, כי בתי החולים שער מנשה וכפר שאול שלחו את הצעתם להרחבת הפעילות בתחומם במתן מענה לנפגעות תקיפה מינית וכי הוחלט כי תקציב 2 מיטות האשפוז אשר הוקצו לבית החולים שיב”א יופנה לפעילות זו, כך שניתן יהיה לקלוט עוד כ-8-10 מטופלות בשנה בכל מרכז. כל הפתרונות הללו עדיין לא מיושמים, ועדיין מערכות הטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, תקועות  ולא מיושמות, בכל קשת הטיפולים הנדרשת. למרות שבמשרד הבריאות יש רצון למלא את החלל, הממונה על בריאות הנפש והמנכ”ל הקימו וועדה להתחיל לחשוב על מכלול הצרכים הרב שנדרש כדי לתקן את המעוות, אך עדיין אין לכך תקציבים. צריך מיטות וצוותים בבתי חולים שיתאימו למטרה הזו שניתן יהיה לאשפז את הזקוקות

לכך, צריך להכשיר את כל צוותי הטיפול, במיוחד הפסיכיאטריים, צריך הוסטלים לנשים צעירות שהפוסט טראומה מסכנת את המשך התפקוד הנורמטיבי שלהן ועלול להביאן להפוך לממוטטות נפשית ולמשא על החברה במחלקות סגורות. כיום נשים פוסט טראומטיות, נמצאות בסיכון ממשי, בניסיונות אובדניים, נטושות לעצמן, כי גם המשפחות לא מצליחות להתמודד עם תופעות כל כך קשות של פוסט טראומה. הקרבנות להתעללות בילדותם/ן,  הם/ן קרבנות עכשיו להזנחה חברתית איומה.

 

אצל  יותר משני שליש מהנשים שעברו פגיעה מינית בילדות, הטראומה צפה בבגרות. במהלך ההתמודדות והטיפול עשויות להיות תקופות קשות במיוחד הכוללות: התקפים דיסוציאטיביים, פלאשבקים, סיוטים, פגיעה עצמית, אובדנות , רגרסיה וירידה ביכולת התפקוד. תהליך ההתמודדות  דורש כוחות על של הגוף והנפש, אך בהעדר תנאים הולמים, הוא  מסתבך והופך להיות קשה מנשוא ומסכן חיים.

בתקופה שכזו, על מנת לשרוד ולהצליח בהחלמה, נשים (וכמובן ישנם גם גברים במצב זה) זקוקות לעטיפה, שמירה ותמיכה. צורך זה אינו נעלם ואף גובר בערבים ובלילות, בחגים ובסופי שבוע. כיום , למרות שכבר התקיימו מספר דיונים בכנסת בנושא ולמרות שקיימת הסכמה בקרב נשות ואנשי מקצוע שמדובר בצורך דחוף ובהזנחה אכזרית ומסכנת חיים, לא קיים בארץ שום מקום מתאים העונה על הצרכים של נשים אלו.

כשעל רקע של פוסט טראומה נשים מוצאות עצמן מאושפזות במחלקות פסיכיאטריות, חוסר ההתאמה לצרכים לא רק שאינו מאפשר ריפוי אלא אף משחזר את הפגיעה, גורם להחמרה במצב ומביא לכדי סכנת חיים. באשפוז, נשים חשופות להטרדות  וניצול, טריגרים, צוות לא מיומן, איומים ומימושם, קשירה ואשפוז כפוי במחלקה סגורה, טיפול תרופתי כפוי, ענישה, טיפול תרופתי מיותר, חוסר הבנה, אבחון וטיפול לקוי ועוד.        רבות מהמטפלות המובילות והגורמים המקצועיים בתחום מתריעות על בעיה זו שנים וקיימת הסכמה גורפת בדבר הצורך במענה.

 

– בשנת 2006 ובשנת 2013 התקיימו דיונים בכנסת בנושא. הוסכם על הצורך המידי בפתרון, הוקצו תקציבים וניתנו הבטחות שלא מומשו.  – בשנת 2005 הוקמה לראשונה בארץ בביה”ח הפסיכיאטרי הממשלתי בכפר שאול יחידת אשפוז לנפגעות טראומה מינית.  היחידה נסגרה  ב 2010.

  • כיום 2014 קיימת יחידה כזו בבי”ח שער מנשה, האשפוז בה מוגבל לשבועיים בלבד. כמו כן אינו עונה על רבים מהצרכים הייחודיים של הנפגעות. (למשל אין הפרדה מגברים ואין מענה בלילה חוץ מרופא תורן שמציע/מאיים קשירה במחלקה הסגורה כפתרון לשמירה מפני פגיעה עצמית, דיסוציאציה ואובדנות)

באופן כללי קיים מחסור בתמיכה בכל שלבי התהליך:

  • טיפול פסיכולוגי- רשימות המתנה ארוכות מדי (שנה-שלוש שנים), הגבלה של משך הטיפול, וסוג המענה.
  • אשפוז יום- לא מותאם לצרכים של נפגעות, לא מבחינת התוכן ולא מבחינת השעות.
  • מענה אשפוזי.- יחידה מותאמת. היתה אמורה להיפתח ב2016.
  • מענה חוץ אשפוזי- לא קיים. מדובר על בית/דירה ייעודית ומותאמת לצרכים.
  • הכשרה של המערכת הרפואית במפגשים עם נפגעות תקיפה מינית.

 

 

מתוך פרוטוקול הכנסת 2007: “מקום בטוח” זו עמותה שהוקמה על-ידי נשות מקצוע ופעילות בתחום. המטרה היא להקים מקום לטיפול במצב חירום נפשי, שיהווה חלופה אשפוזית לבתי-חולים פסיכיאטרים או למסגרות אישפוזיות אחרות,  שיהיה מיועד אך ורק לנשים שעברו פגיעה מינית. המקום הוא רב-תחומי. מילייה טיפולי שיהיה מורכב מפסיכותרפיה פרטנית, קבוצתית, טיפול באומנות, עבודה עם הגוף, הגנה עצמית וכל מה שצריך כדי לעזור לאישה להשיב אליה את כוחותיה. המטרה היא במידת האפשר להמשיך את הקשר עם הגורם הטיפולי שהיפנה את האישה. שלושה חודשים להתמודד עם מצב החירום, עם מצב ההתפרקות הזמני, לארגן את הנשים האלה ולהחזיר אותן לקהילה עד כמה שיותר מהר, ולהמשיך את הטיפול. מדובר במקום שיהיה מאויש 24 שעות ביממה על-ידי אנשי מקצוע.

שעות הלילה הן השעות הקשות ביותר וזה בגלל שילוב של דברים – גם החושך, גם השקט, גם יש פחות מקום לעשייה שבדרך כלל עוזרת לאנשים שסובלים מחרדות וגורמת למסמס את חרדותיהם, וכמובן שמרבית הפגיעות מתרחשות בשעות הלילה. לכן הלילה מציף הרבה מן הקשיים. יש גם אפשרות שיהיו נשים שאולי יבואו למשך הלילה. אנחנו רוצות לבנות תוכנית שתתאים למיני צרכים של מיני נשים, אבל שוב, הדגש הוא על חלופה אשפוזית ולא על דברים אחרים.
המקום אמור לפעול כקהילה טיפולית, במובן הזה שלנשים שמגיעות יש אחריות לחלק מן הדברים שקורים בבית, ויש להן אחריות להשתתף בפעילויות. זה אומר שצריכה להיות להן רמת מוטיבציה מסוימת ומעלה, ושוב, כמובן שזה מותאם למצב הנפשי בו הן נמצאות. אני אומר בשפה קצת בוטה שלא מדובר במקום שבו מאפסנים אנשים אלא מקום בו מטפלים בהם, מקום בו נותנים מענה מקצועי מן המדרגה הראשונה למגוון קשיים וצרכים, בתקווה שהם יעמדו על רגליהם ויוכלו להמשיך את הטיפול בקהילה.                     ההנחה שלנו שיהיו בין חמישים למאה נשים שתפנינה בשנה ממוצעת. גורמי ההפניה יהיו גורמים מקצועיים, רכזי סיוע, חלק מבתי-החולים בהם יש מרכזי חירום פיזיים בלבד שמאוד יכול להיות שהם יפנו למקומות האלה נשים שיידרשו לאשפוז. אנחנו מניחים שמרבית הנשים יהיו בשנות ה-20 וה-30, לא נשואות, ללא מקורות תמיכה, במצב כלכלי יחסית ירוד, ומכל שכבות האוכלוסייה. יכול להיות שבטווח מאוד רחוק ואופטימי נוכל למצוא גם פתרון לנשים שהן נשואות ואימהות לילדים, אבל בשלב הראשון לא נוכל כנראה לכוון לשם.

 

popular personal essay writers for hire usa buy astronomy presentation write my religious studies thesis statement help me write professional phd essay on trump esl dissertation results writing for hire best custom essay ghostwriter for hire for college best admission essay writers service au professional dissertation hypothesis proofreading services for college professional masters blog post topic custom academic essay editor for hire for mba top curriculum vitae editing service au help with my custom critical thinking online pay to write cheap admission essay best blog post writing services cheap paper ghostwriters services for university professional homework writer website gb top dissertation hypothesis editing services uk custom essay ghostwriter for hire for university esl problem solving editor site us type my classic english literature report help me write custom reflective essay esl critical analysis essay proofreading for hire ca cheap curriculum vitae ghostwriting site us best reflective essay ghostwriters websites for mba top dissertation hypothesis editor sites usa cheap content editing for hire for college popular report ghostwriting services usa popular admission essay editor services usa descriptive essay writer site uk custom dissertation abstract editing sites cheap research proposal editing service usa best school essay writers service online cheap college cheap essay advice buy english report professional blog editor website for masters professional dissertation ghostwriting websites online esl case study ghostwriting service us pay to do top problem solving online cheap critical analysis essay proofreading sites for college cheap article review ghostwriters sites uk soft shell lobster top article ghostwriting websites au custom creative essay writing service gb popular blog post ghostwriter site for university top expository essay writers websites custom university essay editing sites for university cheap mba admission essay ideas do my human resource management creative writing dissertation ghostwriter websites au professional speech editor websites for masters best writing service online esl analysis essay writer website uk professional school homework assistance best dissertation methodology writing for hire for phd best literature review ghostwriting websites for phd popular application letter writing websites for college esl letter writer website gb top definition essay writer site best creative writing writers sites online popular biography editor sites for university culture essay writing for hire best cover letter ghostwriter website for mba top presentation ghostwriting services usa professional dissertation methodology proofreading services for college esl blog post writers sites for masters esl speech editor website usa popular university essay ghostwriting sites for phd professional dissertation methodology writers websites for masters cheap papers writing service gb top papers writer sites for phd esl descriptive essay editor sites for university top home work writer website for university top dissertation results editing service for mba popular thesis proposal writers for hire online cheap definition essay ghostwriter services usa professional scholarship essay editor site us esl bibliography editing site online type my family and consumer science curriculum vitae cheap expository essay proofreading for hire critical analysis essay proofreading services au law essay sample top personal statement editor site buy professional letter top academic essay ghostwriters service for school popular blog ghostwriters sites us best mba essay writer sites ca reflective essay for university write my engineering application letter cheap masters essay writers services for mba professional presentation ghostwriter website ca ancient egyptian paper best admission essay writing websites for university custom thesis writer for hire us custom reflective essay ghostwriter service for school popular college essay ghostwriter site online custom definition essay writing for hire gb write environmental studies bibliography popular essays ghostwriter site uk cheap assignment ghostwriters service for mba custom paper writing sites gb pay to write admission essay on lincoln professional personal statement proofreading websites for masters cheap scholarship essay writing sites ca top content ghostwriting service gb popular analysis essay editing website online esl report writing service for mba help with my ancient civilizations dissertation chapter top problem solving ghostwriters site online popular course work ghostwriters website for university best definition essay ghostwriter site for university cheap analysis essay writer service for school help with trigonometry dissertation methodology custom editor service for masters preschool child observation report pay to do communication term paper pay to do health course work popular essays ghostwriting for hire online esl thesis proposal writing websites for mba type my top best essay professional research paper ghostwriter service usa professional research proposal proofreading service esl dissertation proposal ghostwriter service for university popular creative writing ghostwriter websites ca best blog ghostwriting site for college best content writer service gb professional presentation ghostwriting site uk esl university dissertation chapter example popular mba essay writers sites online popular dissertation introduction ghostwriters site au liberal view on poverty order top scholarship essay on usa top scholarship essay proofreading service ca top annotated bibliography writers for hire for phd cheap mba dissertation methodology examples the buried life summary popular argumentative essay writer sites for masters best research proposal editor sites for phd professional research proposal proofreading websites usa top papers editor sites uk esl biography proofreading service us cheap college cover letter samples popular college creative writing examples pay for custom problem solving online personal proofreading service au custom dissertation abstract writers websites online cheap research paper writing site online best bibliography editing services gb hamlet comic relief top university biography topics top scholarship essay writers website gb esl term paper editor website for masters top term paper ghostwriters services us esl admission essay writers for hire for university personal statement editor for hire online top blog writers site au cheap paper editing services for college business essay writer sites top speech editing for hire us pay for my custom reflective essay on donald trump cheap dissertation chapter writers websites for school professional report ghostwriter service for college best admission paper ghostwriting services for masters custom blog editor site for mba julius caesar paper help with my esl persuasive essay on civil war custom thesis writing service for university custom scholarship essay writer services ca a seperate peace theme write esl expository essay on usa community identity stability best movie review ghostwriters sites for university custom article review editing websites for school pay for professional rhetorical analysis essay on brexit community essay sample top resume ghostwriting site for phd esl article review writing services ca best book review proofreading website for mba custom thesis writing site au popular admission paper ghostwriter website au best book review editing websites usa cheap homework editor website for university cheap cover letter writer websites for mba just lather esl university academic essay example esl paper editing services ca best university cv example pay to write popular admission essay on lincoln professional research paper editing sites online top case study ghostwriter site for college top speech ghostwriting website for mba professional speech writing website for university custom course work proofreading for hire for college professional dissertation methodology editor for hire for masters popular rhetorical analysis essay proofreading service au critical essay ghostwriting for hire uk help with my esl custom essay on usa popular dissertation hypothesis ghostwriter for hire for mba best thesis ghostwriters service for mba pros of racial profiling custom critical analysis essay ghostwriting site usa pay to get phd essay on usa cheap cv ghostwriters for hire usa esl research proposal ghostwriting service gb write me esl book review esl best essay proofreading site help me write shakespeare studies cover letter help me write best critical essay on presidential elections professional cv ghostwriting sites for mba write my best bibliography online best masters thesis advice top analysis essay writers website for university website review essay best analysis essay writer site for university pay for my professional creative essay on presidential elections custom content writing sites au best reflective essay ghostwriting for hire usa professional curriculum vitae editor website au esl dissertation chapter writer websites usa custom phd biography topic cheap phd curriculum vitae advice popular book review ghostwriter service for university write top business plan online blog ghostwriters sites online esl university assignment sample custom essays ghostwriters for hire for school custom essay ghostwriters service top persuasive essay ghostwriting service for school custom reflective essay editor websites ca top academic essay writers service for phd best writer site au professional dissertation proposal writers service for college top admission essay editor for hire for school best dissertation results editor service for mba popular rhetorical analysis essay editor site au cheap phd essay ghostwriters website for university custom scholarship essay writing service usa blog post ghostwriters service au best phd essay ghostwriter website for school cheap biography writers website us custom argumentative essay proofreading websites for mba cheap mba business plan topics help writing life science thesis write medicine letter popular academic essay ghostwriting services au pay to do popular phd essay on presidential elections professional admission paper ghostwriting for hire gb professional content writers sites for school help me write best masters essay on lincoln esl course work ghostwriter site uk popular article ghostwriter for hire for phd custom critical essay ghostwriting sites uk scholarship editor website usa mom is best popular blog post ghostwriter sites au cheap academic essay writer service au cheap scholarship essay writers services au cheap dissertation writing for hire usa top thesis proposal ghostwriter service gb professional academic essay ghostwriting service for university dissertation abstract writing for hire gb popular content writer website au esl annotated bibliography writers website uk best critical analysis essay writers services for university custom dissertation results editing websites for masters love in la sparknotes top biography writing for hire uk best academic essay ghostwriters site for university top report ghostwriters service for college popular dissertation introduction writer services for masters professional best essay editor services us popular article review ghostwriters services for college custom personal essay on usa custom thesis proposal ghostwriters websites for mba top annotated bibliography proofreading service for university best critical analysis essay writing website ca popular dissertation abstract ghostwriting services us popular blog writing websites best school essay writing sites for masters pay to write art & architecture bibliography top research paper writers website for phd top literature review ghostwriter website gb cheap college movie review socialization and culture top letter editing site au top dissertation results writers sites for school popular cv editing site for university popular thesis writing websites au best creative essay ghostwriting service online cheap literature review editor site au custom college course work example help me write popular creative essay on hacking top academic essay ghostwriter service best critical thinking editor website us professional masters expository essay help best rhetorical analysis essay ghostwriting services uk popular expository essay writer service for school professional homework proofreading website for mba cheap article editing site for college popular school cv examples logic essay ghostwriting site professional mba dissertation proposal esl dissertation ghostwriter services for phd phd essay on history best dissertation methodology ghostwriter website au popular book review proofreading site for university popular course work ghostwriter website usa cheap creative essay ghostwriting for hire for phd esl creative writing writing for hire for school elvis presleys wife cheap dissertation hypothesis ghostwriting for hire for university what are western religions top blog ghostwriting sites ca help writing best analysis essay on hillary cheap dissertation proposal writing for hire au help with custom admission paper buy shakespeare studies thesis top critical essay editor service online esl expository essay writers site custom personal essay editor service for school popular blog ghostwriter sites au type my professional critical essay on shakespeare custom persuasive essay writing sites us esl paper editing site us pay to write health speech cheap essays writers website usa esl university essay ghostwriting website for phd cheap best essay writer services gb cheap scholarship essay proofreading website for phd help with best literature review online custom creative writing writers service au professional annotated bibliography ghostwriter services ca dissertation chapter ghostwriter sites us professional dissertation proposal writer website for mba literature review writers services ca order classic english literature resume persuasive editor services us popular best essay writing for hire for university rhetorical analysis ghostwriter websites au top curriculum vitae proofreading service gb professional research proposal proofreading site for masters popular business plan ghostwriting site for college custom university essay ghostwriting website for mba type my women and gender studies creative writing best mba essay ghostwriters for hire us cheap phd essay ghostwriter service best dissertation abstract ghostwriting website for phd esl speech proofreading sites for school custom argumentative essay editing site for mba custom school letter assistance best dissertation conclusion editor websites for phd do my custom masters essay on shakespeare esl curriculum vitae editor service custom academic essay writing for hire au type my custom academic essay on usa professional critical thinking ghostwriters site for masters esl book review writers websites au professional creative essay ghostwriter websites for university pay to write investments admission essay physics writing websites top critical thinking writers sites ca case study ghostwriter site ca professional presentation ghostwriter site for school cheap argumentative essay editor websites for school popular course work ghostwriters website uk top course work ghostwriter service for school help writing statistics dissertation conclusion popular personal essay writing services online life science essay writers for hire custom thesis proposal writer services uk esl bibliography ghostwriting service cheap university business plan topic best dissertation results editor service ca cheap curriculum vitae editor sites for school best biography editor website au professional argumentative essay writing service top book review writer websites for school popular dissertation ghostwriter site usa custom phd essay ghostwriter website top college essay ghostwriter site online esl blog ghostwriter websites online best best essay writers services us buy logic cover letter professional scholarship essay ghostwriting for hire for university help writing film studies cv esl proofreading website au pay for tourism bibliography top annotated bibliography writing website uk business analysis paper popular rhetorical analysis essay writing websites for phd an image of africa meaning of true friendship cheap cover letter ghostwriters services popular dissertation ghostwriters site usa write me ancient civilizations movie review order world literature book review professional admission essay proofreading website uk popular course work ghostwriter sites for university biography proofreading for hire online ahab in moby dick nature vs nurture research paper custom college dissertation ideas cheap school annotated bibliography advice best course work ghostwriter for hire uk esl article review editing for hire for mba custom definition essay writing site for phd pay to write anthropology article review professional phd dissertation sample cheap book review writer websites custom dissertation results ghostwriter for hire us pay to write communication book review popular article ghostwriter sites online esl speech proofreading website for phd cheap essays writers services au professional masters essay ghostwriting service for phd top business plan writing services for university best curriculum vitae writing website au professional university admission essay advice popular expository essay ghostwriter websites pay to get theater studies dissertation results popular custom essay ghostwriter website for masters custom application letter editing websites for college symbols in the metamorphosis professional thesis proposal ghostwriter service for school popular mba term paper topic breathing underwater sparknotes great depression essay introduction earth science ghostwriters sites cheap personal statement writing services for college custom speech ghostwriting website us dissertation writing services gb popular home work ghostwriters services usa custom descriptive essay writing websites usa professional blog post writers sites for mba popular letter proofreading services for college pay to write custom academic essay on usa best blog editing sites for phd esl admission paper proofreading services uk professional dissertation chapter ghostwriting websites for masters cheap university essay ghostwriter site au custom papers editing site for mba top university essay proofreading website ca help with top dissertation conclusion esl dissertation conclusion editor site au popular blog post writer site for masters esl scholarship essay writers services custom business plan ghostwriter website online esl essays proofreading for hire for mba professional thesis statement writer site uk best article ghostwriters sites ca united methodist communion order earth science admission essay professional personal statement proofreading service for school custom problem solving writers services for school professional homework ghostwriter website ca college ghostwriting websites au logic writing site popular best essay editor services au cheap bibliography ghostwriter for hire uk best report editor site au cheap thesis proofreading site gb professional thesis statement ghostwriter services gb my personal philosophy professional report editing service for university custom ghostwriters website for masters popular scholarship essay proofreading sites usa help me write top blog online top thesis statement writer websites for university cheap assignment ghostwriter services top research paper proofreading site for college cheap research proposal ghostwriter websites online best academic essay proofreading services au pay to get english dissertation hypothesis cheap dissertation abstract ghostwriters sites professional phd resume assistance help with music thesis proposal buy human resource management admission paper professional blog post writer for hire ca best college curriculum vitae samples esl paper ghostwriter service best best essay writing for hire for phd write me best analysis essay online cheap application letter writer sites for mba custom rhetorical analysis essay editing site for college professional problem solving proofreading service for phd esl blog post editing site au reflective editing sites usa esl dissertation conclusion proofreading sites au help with my music home work communication writers services professional phd dissertation hypothesis advice help with my top masters essay on hacking best term paper ghostwriter service for school cheap curriculum vitae editing sites for mba pay to do popular school essay on trump help me write esl university essay on brexit custom research paper writing website gb esl academic essay proofreading for hire top argumentative essay writing services usa popular argumentative essay proofreading for hire for university pay to do history annotated bibliography

EOI - Web Like This!